BÜTÜN ANALARIN ELİ YÜREĞİNDE

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin TBMM grup toplantı salonunda bazı illerden gelen esnaf ve sanatkarlar odaları birliklerinin başkanlarını kabul etti.

 BÜTÜN ANALARIN ELİ YÜREĞİNDE

Demirtaş, Geçici hükümet savaş kararı alıyor da barış kararı alamıyor mu ? Beklememek lazım. He rgün canlarımız gidiyor. Erken seçim kararı alınsa da bizim derhal müzakereye, tarafları döndürecek siyasi bir irade göstermemiz lazım. Azınlık hükümeti olur, erken seçim olur... Bunlar demokratik sistemlerin geriğidir. Bunlara itirazımız yok. Halkın huzuruna çıkarız. Halk ne derse saygı duyarız. Saygı duymayan biz değiliz, saygı duymayanlar belli. Bizim aciliyetimiz oyları saymak değil, canlar gidiyor canlar bunu durdurmamız lazım. Bundan daha acil bir şey olabilir mi ? Bütün anaların eli yüreğinde dedi.

Demirtaş, burada yaptığı konuşmada esnaf, sanatkar ve iş adamlarının çabasının çok önemli olduğunu dile getirerek; Biz her zaman şunu ifade ediyoruz; Barış cesaret ister. Bizim koşullar ne olursa olsun şiddete, silaha karşı çıkmamız gerekiyor. Ülkemizde kan, gözyaşı istemiyoruz. Çünkü halk hakkaniyetten yana sesini güçlü şekilde çıkarırsa siyasetçilerde, Kandil dekilerde halkın bu hakkaniyet sesine kulak vermek zorunda kalır. Silahlar konuştu diye sivillerinin susmaması lazım. Tam da sivillerinin konuşması gereken zamandayız. STK lar, siyasetçiler, esnaflar konuşmalıdır. Yitirdiğimiz her can bu ülkenin, hepimizin evladıdır. Acılarımızı ortaklaştırmakta barışın bir yoludur. Bir Türkün, bir Kürdün annesinin gözünden akan yaşın rengi aynıdır. Evladının giydiği üniformaya göre annenin yürek acısı değişmez. Bütün cenazeler bizimdir. İşverenler, sanatkarlar olarak en çok zarar gören kesimlerdensiniz. Ekonomi darbe alırsa işçiden işverene, memurdan köylüye herkes bunun zararını görür. Sizin hassasiyetiniz ülkede istikrarı sağlamak yolunda önemli bir girişimdir diye konuştu.

YAKILAN ARAÇLAR, İŞ MAKİNELERİ BİZİMDİR
Demirtaş, PKK nın şantiye basma ve iş makinesi yakma eylemlerini tasvip etmediklerini dile getirerek şunları söyledi; Zaman zaman bölgeden araç yakma, işyeri ve iş makinesi yakma haberleri de alıyoruz. Bunların hiçbirini asla doğru bulmadığımızı, tasvip etmediğimizi belirtmek istiyoruz. Yakılan araçlar, iş makineleri bizimdir. Bunun derhal mazeretsiz bir şekilde durdurulması lazım. Bununla ancak bizler zarar görüyoruz. Başka kimse zarar görmüyoruz. Halkın malıdır, mülküdür, insanların krediyle, borçla aldıkları kamyonudur, traktörüdür.

DOKUNULMAZLIKLAR GÜNDEME GETİRİLİRSE BU SADECE GERİLİM YARATIYOR
Çözüm sürecinin tekrardan başlaması gerekliliğinin altını çizen Demirtaş; Son 3 yıldır ağır aksakta olsa devam eden çözüm sürecinin tekrar başlaması lazım. Konuşmak inciltici, onur kırıcı bir şey değildir. PKK için de değildir. Teslim ol çağrıları yapmak yerine masaya davet etmek daha insani, vicdanidir. Türkiye toplumu olarak taraflara Derhal elinizi tetiklerden çekin, bu iş masada çözülsün demeliyiz. Böyle dönemlerde demokratik siyaset kanallarını sonuna kadar açmak çözümün parçasıdır. Parti kapatma, dokunulmazlıkların kaldırılması gibi tartışmalar demokratik siyaset kanallarını tıkar. Bizim Allah tan başka kimseden korkumuz yok, halkımız verdiğimiz barış sözümüz var. Biz bu söze karşı mahçup olmamak için uğraşıyoruz. Yoksa dokunulmazlıkları kaldıralım. Fakat bu tarz baskı yöntemi olarak dokunulmazlıklar gündeme getirilirse bu sadece gerilim yaratıyor diye kaydetti.

SİLAHA DÖNÜŞ BİR SEÇENEK OLARAK DÜŞÜNÜLMEMELİDİR
HDP lideri Demirtaş, silaha dönüşün seçenek olarak düşünülmemesi gerektiğini söyledi. Demokratik siyasetten başka hiçbir şeye ihtiyaçları olmadığını vurgulayan Demirtaş şöyle konuştu; Bize oy veren 6 milyon yurttaşımızla birlikte bütün bu haksızlıklara karşı direnebilecek güçteyiz. Başka bir şeye gerek yok. Biz demokratik barışçıl yollarla kendimizi savunabiliriz. Zorluklar olsa da bu yol böyledir. Demokrasi mücadelesi düz bir yol değildir. Hiç kimse demokratik siyaseti tıkayacak işlere girmemelidir. Silaha dönüş bir seçenek olarak düşünülmemelidir. Biz bütün zorluklara rağmen burada, parlamentoda bütün halkımızla direneceğiz. Ülkemizi inşallah düze çıkaracağız, barışa ulaştıracağız. Bu topraklar hepimizin ortak vatanıdır.

SORUŞTURMA GEÇEN YIL AÇILDI  
Demirtaş, Soruşturma geçen yıl açıldı. Yeni açılan bir soruşturma değil. Savcı 11 aydır soruşturmayı yürütüyor. Suçlayacak hiçbir şey bulamıyor. Çünkü bizim bu konuda sorumluluğumuz olmadığını savcı da biliyor. Soruşturma yeni bir soruşturma değil ama özellikle son günlerde gündeme getirmek istiyorlar dedi. 

BARIŞ OLSUN  
Demirtaş, Barış için engel olduğumuza yürekten inansak biz görevlerimizi bırakırız. Barış olsun. Mevzu bizim koltuklarımız değil diye konuştu. 

BÜTÜN ANALARIN ELİ YÜREĞİNDE
Cumhurbaşkanı Erdoğan ın erken seçim açıklamaları ile ilgili olarak Demirtaş, şunları söyledi, Çözüm süreci erken seçimi beklemeyecek kadar naziktir. Geçici hükümet savaş kararı alıyor da barış kararı alamıyor mu ? Beklememek lazım. Hergün canlarımız gidiyor. Erken seçim kararı alınsa da bizim derhal müzakereye, tarafları döndürecek siyasi bir irade göstermemiz lazım. Azınlık hükümeti olur, erken seçim olur... Bunlar demokratik sistemlerin gereğidir. Bunlara itirazımız yok. Halkın huzuruna çıkarız. Halk ne derse saygı duyarız. Saygı duymayan biz değiliz, saygı duymayanlar belli. Bizim aciliyetimiz oyları saymak değil, canlar gidiyor canlar bunu durdurmamız lazım. Bundan daha acil birşey olabilir mi ? Bütün anaların eli yüreğinde dedi.

BİZ YOK SAYANLAR BİLE DAHİL BARIŞ İÇİN BÜTÜN KAPILARIMIZ AÇIKTIR
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir görüşme yapacaklarını belirten Demirtaş, Önümüzdeki hafta Kılıçdaroğlu ile görüşeceğiz, bir araya geleceğiz. Biz yok sayanlar bile dahil barış için bütün kapılarımız açıktır. Barış için her kapıya gideriz. Bunlar partimizin görüşleri, kişisel görüşler değil. Seçime kilitlenmekten çok barışa kilitlenmek zorundayız. Seçim işleri kolay işlerdir diye konuştu. EN ÇOK OKUNANLAR

İşte Taner Taşkın'ın ekibi

1 İşte Taner Taşkın'ın ekibi

19 Mayıs Stadyumu için büyük plan

2 19 Mayıs Stadyumu için büyük plan

Samsunspor'da odak noktası transfer

3 Samsunspor'da odak noktası transfer

Canberk de tamam

4 Canberk de tamam

Çepni ailesinin acı günü

5 Çepni ailesinin acı günü

Koloğlu: 'Transferlerin hepsini açıklayacağız'

6 Koloğlu: 'Transferlerin hepsini açıklayacağız'

Meral Akşener, İbrahim Özyer'in cenazesi için Samsun'a geliyor

7 Meral Akşener, İbrahim Özyer'in cenazesi için Samsun'a geliyor

Samsun'da otomobil yolcu yolcu otobüsüne çarptı: 1 ölü, 1 yaralı

8 Samsun'da otomobil yolcu yolcu otobüsüne çarptı: 1 ölü, 1 yaralı

Samsun'da narkotik polisinden dev operasyon: 13 gözaltı

9 Samsun'da narkotik polisinden dev operasyon: 13 gözaltı

Gazi mahkum, Başbakan'a sahip çıktı

10 Gazi mahkum, Başbakan'a sahip çıktı