Başkan Şahin: Turizm Bafra’ya Çok Yönlü Katkı Yapacak

Samsun’un Bafra İlçe Belediye Başkanı Zihni Şahin, İtalya’ya yaptığı ziyaret hakkında bilgi verdi.Başkan Şahin İtalya ziyaretinde Roma, Floransa ve Venedik şehirlerini ziyaret ettiklerini, bu ziyarete...

Başkan Şahin: Turizm Bafra’ya Çok Yönlü Katkı Yapacak

Samsun’un Bafra İlçe Belediye Başkanı Zihni Şahin, İtalya’ya yaptığı ziyaret hakkında bilgi verdi.

Başkan Şahin İtalya ziyaretinde Roma, Floransa ve Venedik şehirlerini ziyaret ettiklerini, bu ziyarete Türkiye’den 82 belediye başkanı ve başkan yardımcısının katıldığını söyledi. Başkan Şahin ziyaret izlenimleri hakkında şunları söyledi: “İtalya dünya turizminde önemli bir yere sahip. Yılda 48.5 milyon turistin ziyaret ettiği ve 45.5 milyar dolar turizm gelirine sahip bu alanda dünya sıralamasında 5. sırada olan bir ülkedir. Bafra için stratejik olarak seçtiğimiz 5 ana hedefimizden biri turizm olduğunda dolayı bu geziye önem verdim. Bafra için turizm konusunda ki düşünce ve çalışmalarımıza katkı yapacağını düşündüğümden iştirak ettim. 2014 yılında dünya genelinde seyahat eden ve geceleme yapan 1 milyar 135 milyon kişi, yaklaşık 1 trilyon 245 milyar dolarlık harcamada bulundu. Seyahat edenlerin konaklama, yiyecek, içecek, eğlence, alışveriş ve diğer mal ve hizmetlere yaptığı harcamalara 221 milyar dolarlık uluslararası yolcu taşımacılığı da eklendiğinde, dünya turizm cirosu yaklaşık 1buçuk trilyon dolara çıkıyor. Bu çok büyük bir ekonomidir. Ayrıca çevreyi koruyan ve yerel halkın refahını gözeten, doğal alanlara karşı duyarlı bir seyahat olan eko turizmde dünyada sürekli gelişmekte ve turizm içinde çok büyük bir yer tutmaktadır. Bafra olarak hem genel anlamda turizmde hem de eko turizmde önemli potansiyellere sahibiz. Turizmin her alanı Bafra’mıza ve insanlarımıza başta turizm alanında olmak üzere yatırımların artması, ekonomik kazanç sağlama, ilçemizin tanınması, kültürel, sanatsal ve sosyal etkinliklerin artması, imajın yükselmesi gibi çok yönlü katkılar yapacaktır. Bafra Belediyesi olarak turizm alanında teşvik edici ve öncü olmaya çalışıyoruz. Çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Tabii bu bir süreç getirmekte, başta konaklama olmak üzere turizmin alt yapısı bakımından yapılması gerekenler bulunmaktadır.”

İtalya gezisi sırasında, İtalyanların tarihlerine sahip çıkarak tüm tarihi yapıları koruduklarını gördüğünü ifade eden Başkan Şahin, “Tarihi yapılarını hem koruyorlar hem de sürekli restore ediyorlar. Bizlerin 5-10 yıl evvel yeni yeni daha çok önem verdiğimiz çevre ve yeşil alan ile geniş yollar konusuna onlar çok önceleri önem vermiş ve konuyu çözmüşler. İdarecisinden işletmecisine, bireyinden herkese kadar bir turizm anlayışı ve kültürü oluşturmuşlar. Toplum olarak turizmin önemini biliyorlar, önem veriyorlar, tanıtım konusunda çok ileriler, çeşitlilik ve farkındalık oluşturuyorlar. Turizm konusunda ki kültürlerine, turizmde dikkat çekmeye, çeşitlilik ve farkındalık oluşturmaya önem verdiklerini göstermek için bir örnek vermek istiyorum. Venedik 118 adacıktan oluşuyor. Bu adacıklardan biri de Murona adası. Orada her evi ayrı bir renk ile boyamışlar. Venedik’e gelen turistler bu anlamda oraya da görmek istiyorlar. Ayrıca turizmin her türlü alt yapısını çözmüşler. Tabii ki Bafra’mızı önemli bir ülke olan İtalya ölçeği ile mukayese etmiyorum. Biz daha emekleme seviyesinde bile değiliz. Sadece büyük düşünmemiz gerektiğinin önemini paylaşmak istedim. Turizmi, Bafra’nın geleceğinin çok önemli bir parçası olarak görüyorum. Turizm dahil pek çok alanda gerek yurt içinde gerekse yurt dışında ki gezilerin faydalı olacağını düşünüyorum şeklinde konuştu.

Başkan

BaşkanEN ÇOK OKUNANLAR

Konuşmak için yanına gittiği arkadaşlarını vurdu: 1 ölü

1 Konuşmak için yanına gittiği arkadaşlarını vurdu: 1 ölü

Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı

2 Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı

Edremit'te korkunç kaza ucuz atlatıldı

3 Edremit'te korkunç kaza ucuz atlatıldı

Terminalde şüpheli koli alarmı

4 Terminalde şüpheli koli alarmı

Karaman'da ilk kez gece maçı oynandı

5 Karaman'da ilk kez gece maçı oynandı

Madde bağımlısı ormanlık alanda yangın çıkarttı

6 Madde bağımlısı ormanlık alanda yangın çıkarttı

Yıllar sonra gelen 3. lig binlerce Kırşehirliyi sokağa döktü

7 Yıllar sonra gelen 3. lig binlerce Kırşehirliyi sokağa döktü