Raylı sera sistemi

Samsun un Çarşamba ilçesinde seracılık yapan çift, 2,5 ton ağırlığındaki serayı, söküp tekrar takmak yerine kurdukları raylı sistemle 3 dakikada başka bir alana sevk edebiliyor

Raylı sera sistemi

 

Çarşamba ilçesinde seracılık yapan Cemile ve Sami Keskin çifti, toprağını dinlendirmek için yerini değiştirmek zorunda oldukları 2,5 ton ağırlığındaki serayı söküp tekrar takmak yerine raylı sistem oluşturdu.
İlçenin Karamustafalı Mahallesi nde 12 yıldır seracılık yapan çiftin, 3 bin metrekare seralık alanın bir kısmında uyguladığı raylı sera değiştirme işlemi, görenlerin ilgisini çekiyor. 

VERİMİ ARTIRMAK İÇİN
Serada ve açık alanda sebze üretimi yapan 41 yaşındaki Cemile Keskin, eşiyle yıllardır seracılık yaptıklarını, çocuklarına da çiftçiliği öğrettiklerini söyledi. Keskin, sera içinde kalan toprağın bir süre sonra dinlendirilmesi gerektiğini belirterek, bu nedenle verimi artırmak için seraların yerinin değiştirilmesinin uygun olacağını ifade etti. Tonlarca ağırlıktaki seraların yer değiştirilmesinin ancak söküp tekrar takma ile mümkün olacağını söyleyen Keskin, bu işlemi kısa zamanda yapmak için farklı bir yönteme ihtiyaç duyduklarını vurguladı.

EŞİYLE BİRLİKTE YAPTI
Kesin, eşiyle raylı sistem üzerine bir plan yaptıklarını anlatarak, Sonra bunun kağıt üzerinde çizimini gerçekleştirdik. Denemesini yaptıktan sonra başarılı olduğunu gördük. Nasip olursa diğer seralarımızın olduğu alanda da bu sistemi deneyeceğiz. Projeyi çizdikten sonra sistemi eşimle beraber bir ayda tamamladık. Kaynak yapımından, yerleştirmesine kadar her şeyi eşimle yaptık dedi.

HERKES ŞOKA GİRDİ
Projeyi çevresindekilere anlattıklarında kimsenin inanmadığını dile getiren Keskin, şöyle devam etti: Biz serayı yürütünce herkes şoka girdi. Dört kişinin itmesiyle sera yer değiştirebiliyor. Raylı sistem yokken yer değiştirmesi çok zor oluyordu. Raylı sistem sayesinde toprak dinlenmiş oluyor. Sera toprağın üzerinden kalkınca kar suyu görmüş oluyor, nadasa bırakmış oluyoruz. Dinlenince verim daha iyi oluyor. Dinlenmemiş alanda 500 kilo biber oluyorsa dinlenmiş alanda 1 ton biber oluyor. Verimi artırıyor.

BİR YILDA AMORTİ ETTİ
Sistemi bir yılda amorti ettiklerini vurgulayan Keskin, Başka yapan yok. Millet bizimle dalga geçti ilk başta ama sonra utandılar dedi.
Sami Keskin ise raylı sistemin oldukça verimli olduğuna dikkati çekerek, Bir sera bir sezon verimli oluyor sonra verimi azalıyor ama bu sistemde her zaman verimli mahsul almak mümkün. İki buçuk ton ağırlığında bu sera, 4 kişi rahatlıkla itebiliyor dedi.
İlerleyen zamanlarda bu sistemi otomatik yapmayı düşündüklerini dile getiren Keskin, Otomatik sistemle kendisi yer değiştirecek, insan gücüne gerek kalmayacak. Serayı 3 dakikada yer değiştiriyoruz ifadelerini kullandı.

 



EN ÇOK OKUNANLAR

Sulama kanalına düşen çocuk boğuldu

1 Sulama kanalına düşen çocuk boğuldu

Marsilya, tura göz kırptı

2 Marsilya, tura göz kırptı

Bar sahibinin katili yanında çalışan kişi çıktı

3 Bar sahibinin katili yanında çalışan kişi çıktı

Başkan Memiş: 'Üniversitelerin Sağlık Bakanlığında ki gibi sağlık çalışanlarına

4 Başkan Memiş: 'Üniversitelerin Sağlık Bakanlığında ki gibi sağlık çalışanlarına

Ankara'da genç emlakçının sır ölümü

5 Ankara'da genç emlakçının sır ölümü

İki küçük çobanın cesetleri su kuyusunda bulundu

6 İki küçük çobanın cesetleri su kuyusunda bulundu

Arsenal, 10 kişi kalan Atletico Madrid'e diş geçiremedi

7 Arsenal, 10 kişi kalan Atletico Madrid'e diş geçiremedi

Otomobille traktör çarpıştı: 3 yaralı

8 Otomobille traktör çarpıştı: 3 yaralı

Toplantı salonuna kurulan dev LED ekranlar böyle devrildi

9 Toplantı salonuna kurulan dev LED ekranlar böyle devrildi