TALİBAN DAN YALANLAMA

Taliban sözcülüğünün yeni lider olarak Molla Mansur un seçildiğini açıklamasına rağmen Taliban Yüksek Konseyi nden aksi yönde açıklama geldi

TALİBAN DAN YALANLAMA

Taliban ın Yüksek Konseyi, Molla Ömer in ölümünün ardından Molla Mansur un yeni lider olarak seçildiği yönündeki haberleri reddetti ve taziyelerden sonra yeni liderin seçileceğini duyurdu.

Örgütün en üst karar alma organı olan Afganistan İslami Emirliği Yüksek Konseyi tarafından basına gönderilen açıklamada, Molla Ömer in ölümünün ardından bir grup, kendi başına ve kendi çıkarları için Molla Ahtar Muhammed Mansur u yeni lider olarak seçti ve bu konuda bizim ve alimlerin görüşünü almadı. Bu seçimin İslam ın prensiplerine aykırı olduğunu düşüyoruz denildi.

Açıklamada, Yüksek Konseyi ve Molla Ömer in ailesine iletilecek taziyelerin ardından alimler, mili şahsiyetler ve Taliban Yüksek Konseyi üyelerinin katılacağı bir toplantıda yeni liderin seçileceği duyuruldu. Açıklamada, Yeni liderin her açıdan liderlik vasıflarına sahip olması gerekir ifadesi yer aldı.
Taliban ın Yüksek Konseyi, yeni liderin seçilmesine kadar militanları sabırlı olmaya ve kimseye aldanmamaya davet etti.

TALİBAN İÇERİSİNDE İHTİLAFLAR ARTIYOR
Afganistan hükümeti ve Taliban arasında resmi barış müzakerelerinin başlaması ve Molla Ömer in öldüğünün duyurulmasından sonra Taliban ın değişik gruplara bölündüğü belirtiliyor.

Taliban ın Yüksek Konseyi nin Molla Mansur un lider seçildiğini yalanlaması da örgüt içinde ihtilafların fazla olduğunu gösteriyor.


Afganistan Talibanı, 31 Temmuz da Molla Ahtar Muhammed Mansur un, Taliban ın Yönetim Şurası ve alimler tarafından uzun istişarelerin ardından örgütün yeni lideri olarak seçildiğini duyurmuştu. Taliban Sözcüsü Zabiullah Mücahid, Yönetim Şurası nın ve alimlerin Molla Ahtar Mansur a Emir-ül Müminin olarak biat ettiğini belirtmişti.

Molla Mansur un Taliban ın eski lideri Molla Ömer e çok yakın olduğunu vurgulayan Mücahid, Molla Mansur, Molla Ömer in çok güvendiği bir kişiydi ve yaşadığı dönemde de önemli görevler yürütmüştü. Mansur, yıllarca Taliban ın icra işlerinin sorumlusu olarak görev yaptı demişti.

Afganistan ın güneyinde Taliban ın etkin olduğu Kandahar kentinde 1960 lı yıllarda dünyaya gelen Molla Mansur, Taliban yönetimi döneminde Afganistan da Havacılık Bakanı olarak görev yapmıştı.

ABD liderliğindeki NATO güçlerinin askeri müdahalesi sonucu Taliban iktidarının sona ermesinin ardından örgütünün yönetici şura üyesi olarak belirlenen Mansur, son beş yıldan beri Molla Ömer in yardımcısı olarak görev yapıyor ve örgütün icra işlerine bakıyordu.
Birleşmiş Milletler e göre, Mansur uyuşturucu ticaretinde önemli bir role sahipti.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da intihar girişimi!

1 Samsun'da intihar girişimi!

Ladik Gölü kurtulacak

2 Ladik Gölü kurtulacak

Samsunspor'da Chibuike bardağı taşırdı

3 Samsunspor'da Chibuike bardağı taşırdı

Meteorolojiden Samsun'a uyarı... Önümüzdeki iki güne dikkat!

4 Meteorolojiden Samsun'a uyarı... Önümüzdeki iki güne dikkat!

Samsun'da camiye giderken kazada hayatını kaybetti

5 Samsun'da camiye giderken kazada hayatını kaybetti

Zeytin Dalı Harekatı şehidinin baba ocağına ateş düştü

6 Zeytin Dalı Harekatı şehidinin baba ocağına ateş düştü

Samsunspor'da sıra yönetim ve tahtada

7 Samsunspor'da sıra yönetim ve tahtada

Samsunspor'a ağır fatura

8 Samsunspor'a ağır fatura

Kıskançlık yüzünden karısını bıçaklayarak öldüren koca tutuklandı

9 Kıskançlık yüzünden karısını bıçaklayarak öldüren koca tutuklandı

Samsunspor Teknik Direktörü İpekoğlu: 'Çok kaçırdık'

10 Samsunspor Teknik Direktörü İpekoğlu: 'Çok kaçırdık'