ÖZAT: ANA-AVRAT...

Samsunspor Teknik Direktörü Ümit Özat, ilk basın toplantısında önemli açıklamalar yaptı.

ÖZAT: ANA-AVRAT...

Samsunspor Teknik Direktörü Ümit Özat, göreve başladıktan sonra ilk kez toplantı yapıp hem basın mensuplarıyla tanıştı hem de çok önemli açıklamalarda bulundu. Takımın son durumu gelecek planları ve bir çok konuda önemli açıklamalar da yapan genç teknik adam, asgari 4-5 transfer daha yapılması için yönetime rapor verdiğini ifade etti. Geçen sene takımda bulunan yaşlı oyuncuları gönderip, yerine genç isimler alındığını da söyleyen Özat, ilk 11 in en az 8 isminin değişeceğine dikkat çekti. Bu planlama dahilinde de zamana ihtiyaç duyduklarını da belirten Özat, böylesine köklü bir değişimde taşların hemen yerine oturmayacağının altını çizdi. 

ALLAH SONUNU HAYIR ETSİN
Öncelikle böylesine köklü bir tarihi olan kulübe beni düşündükleri için başkana, yönetime ve camiaya teşekkür ediyorum. Bu benim için önemli bir şey. Samsunspor 50 yıllık bir kulüp. Bazı kulüpler vardır,  o kulüplerde çalıştığınızda 1. Lig de veya 2. Lig de çalışıyorum demezsiniz. Samsunspor un yeri Süper Lig. Bu takımı çalıştırmak her antrenör için önemlidir. İnşallah Allah sonunu da hayır eder. Klasik laflar vardır iyi başlayıp iyi bitirelim diye. Benim için iyi bitirmek önemli. Geçmişi konuşmak istemiyorum, benim üzerime de düşer mi bilmem amam Erhan Altın a teşekkür ediyorum.

İLK 11 DE 8 YENİ İSİM
Muhtemelen geçen seneki ilk 11 den bu sene en az sekizi yenilenecek. Kalecisi, sağ beki, sol beki, sağ açığı, sol açığı ve iki forveti değişecek bir takım var. Bu kadar yenilenmenin olduğu kadroda zamana ihtiyaç var. Yetenekli oyuncularımız var. Bu armoniyi bir an önce yakalarsak, taraftarın da gücüyle iyi yerlerde oluruz. Benim için Samsunspor taraftarıyla her maç 1 puanı garanti demektir. Taraftar itici güçtür. Samsunspor gelen takımlar için gerçek bir deplasmandır. Sezon boyunca taraftarlarımızdan da destek istiyoruz, zaten gerekeni yapacaklardır.

FUTBOLCU YETİŞTİRMELİYİZ
15-20 gündür buradayız, yeni oyuncularımız var, genç oyuncularımız var. Yaşlı oyuncular gitti genç oyuncular geldi. Oynayacaklar içerisinde de Mustafa, Fatih ve Musa yı gibi geçen yıl 34 de 34 oynamamış oyuncuları da düşünürsek, belki ilk 11 de 10 oyuncu yeni olacak. Dünyanın hiçbir yerinde ilk 11 den 10 oyuncuyu yenileyip hemen başarı elde etmek diye bir şey yok. Kendi düşüncem, kulüp politikasıyla hareket edip, Türk futboluna oyuncu yetiştirip, hedef çıtasını da aşağıya indirmeden elimden geleni yapmak. Bunun için çaba sarf edeceğiz.

ALTIN MADENİ OLSA YETMEZ
Hem yarışacaksınız hem yetiştireceksiniz. Başarılı olmak önemli ama Erdi, Canberk, Oğuzhan ve Alperen gibi genç oyuncuları da bir an önce çarkın içine sokmak istiyorum. Bu oyuncuları Türk futboluna kazandırıp, bunlardan gelecek meblağla kulübün yükünü azaltmak en önemli görevimiz. Her sene transfer yap transfer yap buna altın madenin olsa dayanmaz. Önce kulübün yükünü hafifletmek lazım. Çok kısa zaman içerisinde yapmak kolay değil ama buna inanmasam burada olmazdım. Eksiklerimiz var. Bunları yönetime ilettim.  

4-5 OYUNCU İSTİYORUM
Çok anormal işler olmazsa 4-5 oyuncu istiyorum. Bununla ilgili de çalışmalar var. Ne mevkileri ne de isimleri konusunda bilgi veremem çünkü şu anda mevcut oyuncularımı da rencide edemem. Aslında doğal şeyler bunlar ama her transfer istediğimiz gibi olmuyor bunun için eldeki oyuncuyu da kaybetmemek lazım. Çünkü futbolcu çocuk gibidir yaşı ve profesyonelliği ne olursa olsun. Ofoedu ve Taha çok önemli iki oyuncu. Onlar geldiği zaman takımı onların etrafında kurabilirim. Ben 7 yıldır antrenörlük yapıyorum. Hiçbir dönemde iki oyuncuya bağlı kalmadım. Yoklar diye ahlar vahlar çekmedim, çekmemde.

ÇAKIL TAŞIYLA OYUNCU ALINMIYOR
Takıma geç katıldım, kulübün transfer politikası var, kulübün izlediği takip ettiği oyuncular var. Dahil olamadığım konular var. Burası koca bir camia. Hoca gelmeden de transfer yapılabilir. Doğru olanda bu. Benim bildiğim bir hoca bir kulübe gelip 3-4 oyuncu ister. Onun dışında bütün planlamayı kulüp yapar. Samsunspor doğruyu yapıyor. Ben gelip 10 oyuncu istesem, ben gittiğimde gelen bir 10 oyuncu daha istese nasıl olur bu işler. Çakıl taşıyla mı oyuncu alıyorsunuz? İmkanlar dahilinde en iyiler yapılmaya çalışılıyor.

3 DE 1 PARAYA GELDİM
Sıkıntıları dışarıda paylaşmayı seven birisi değilim. 4 duvar arasında büyüklerimle tartışırım. Doğrusu da bu. Çünkü dışarıdan yanlış anlaşılır. Boluspor la anlaştığım ama imzalamadığım kontratım elimde, Samsunspor la olan da var. Ben Boluspor da anlaştığım paranın 3 de 1 ine geldim. Para için buraya gelmedim. Mevcut kadro, camia için geldim. Yapılabilecek takviyeler beni heyecanlandırdı. Transfer 1-2 günde yapılmıyor. Süper Lig den boşa çıkacak oyuncular var. Süper Lig de yabancının sınırsız olması bu liginde bedellerini yukarıya çıkarttı.

TEK BAŞINA BİR ŞEY YAPAMAM
1 milyon, 1 milyon 200 bin liraya oynayan oyuncular oldu bu ligde. Samsunspor herkesin de bildiği gibi bu  paraları veremez. Başarı da tek başına benim değil, başarısızlık da. Benim için buraya gelip doğruları yapıp, adam gibi çalışıp adam gibi ayrılmak doğru olan. Bekliyoruz en kısa zamanda eksiklerimizi imkanlarımız dahilinde giderebiliriz. Kadın antrenör işi çok konuşuldu. Antrenörlüğün cinsiyeti olmaz, bayanı erkeği olmaz, yerlisi yabancısı olmaz. İyisi kötüsü olur. Maaşını verdiğim haftanın iki günü core ve aerobik antrenmanı yaptıran bir bayan arkadaşımız zaman zaman aramızda olacak.

EKİBİM ÇOK SAĞLAM
Bu ülke farklı bir ülke. Bayanlar futboldan anlamaz dersiniz, bayan antrenör getirirsiniz ne oldu derler. Bizler beynimizle kulüp yönetmeliyiz. Cinsel tercihlerle değil. Bilgi birikimle çalıştığımız takımları yönetiriz. Bizim bir ekibimiz var. Kemik kadrom var. Erdinç, Kenan Önder ve kaleci antrenörümüz Yunus hoca. Eğer bir teknik direktör her şeyi bilseydi kaleci antrenörüne de core antrenörüne de ihtiyaç olmazdı. Ekip denilen şey bu. Ben bilgiye sahibim ama her şeyi yaptıramam. Herkes işini yapar. Ben planlarım ama benim görevlendirmemle diğer arkadaşlar çalışır.

OYUNCUYA SIRTIMI DÖNMEM
4 oyuncu aramızdan ayrıldı. Hayatımız hiçbir dönemimde oyuncuya sırtımı dönmedim. Ankaragücü nde çalışıyorum, hayatımda hiç tanımadığım Musa Büyük sahalardan 6 ay uzak kaldı. Ben onu kulübümün de oyuncusu olmamasına rağmen antrenmanlara aldım. Çünkü futbolcular bu işten ekmek yiyor. Gönderdiğimiz oyuncular, kulüp bulamazsa tekrar açacağım onlara kapılarımı. Mevcut kadronun kalitesi var, bu arkadaşları neden gönderdik. Mevcut kadroya katkıda bulanamayacaklarını düşündüğüm için gönderdik. Önümüzdeki günlerde daha iyileri gelirse yine gidenler olabilir.

BU ÜLKEDE FUTBOL VE SİYASET ÇOK BİLİNİYOR AMA...
Beni övecekler yada beni eleştirecekler diye oyuncu tercihi yapmam. İyi olan ve inandığım herkesi oynatırım. Ben 32 yaşında teknik direktörlüğe başladım bir çok oyuncu yetiştirdim. Beni 24 saat eleştirebilirsiniz. Bu ülkede futbol ve siyaseti 70 milyon biliyor. İkisinde de ne durumda olduğumuz malum. Doktor, öğretmen, müteahhit, mühendis olmak zor ama futbolu bilmek kolay. Herkes biliyor. En büyük para futbolun içinde dönüyor, en büyük yatırımlar futbolda oluyor. Başkası gibi kendimi garantiye aldıktan sonra genç oyuncu oynatıp bak genç oynatıyorum demem. En zor maçta oynatırım.  

HİÇBİRİ BABAMIN OĞLU DEĞİL
Canberk, Erdi, Oğuzhan, Alperen, Ersel gibi gençler bu takımın temel taşları olacak. Ama 10 maç oynarlar ama 30 maç, bu onların bileceği bir iş. Ama 30 dakika ama 90 dakika bu onların performansına bağlı. Celil, Serkan, İlhan, Ali Akdeniz, daha geçmişten, Rıfat, Orhan, Savaş, Zafer ağabeyler gibi bir jenerasyon yaratmalıyız. Bu oyuncular da gelecekte hatırlanmalı. Böyle bir iskelet kadro yaratmalıyız. Bu gençlerle takımın iskeletini kurup geleceği kurtarmak istiyorum. Belki hayal gibi gelebilir. Hiçbiri babamın oğlu değil. Antrenör bindiği dalı kesmez. Gençleri de oynatacağım.

BEN DELİ MİYİM?
Resmi sözleşme imzaladık ben istemedim. Samsunspor logolu ürünleri, benim ölçülerimde ürün olmadığı için giyemedim. Bazı ürünlerin bedenleri çok farklı. Samsunspor ürünü giymem benim lehime. Çünkü giydiklerimi kendi cebimden alıyorum, ben deli miyim kendi paramı harcayım. Bedenleri dar ve giyemiyorum ama isterseniz 5 numaralı formayı da giyebilirim. Kırmızı beyazlı Atatürk logolu formayı giymek benim için şeref. Ben dışarıdan soğuk, sert gibi görünebilirim. Bana bir adım gelene ben 10 adım giderim. Ben 70 milyona da kendimi anlatamam.

KİMSEYE İLK BEN KÜFÜR ETMEDİM
Bir adamın durduk yere agresif olması için aptal olması lazım. Birisi bana ana avrat küfür ediyorsa, ben yerimde duramam. Hiçbirimizde peygamber sabrı yok. Gel bir daha küfür et diyecek halimiz yok. Beni eleştirenler benim başıma gelenleri yaşasalar topla tüfekle giderlerdi. Biz Samsunspor un dışına çıkmayalım. Her zaman konumuz Samsunspor olsun. Ben hiçbir antrenör arkadaşıma ilk başta ana avrat küfür etmedim. Yolda birisi sövse herkes döner karşılığını verir. Bu adam şimdi agresif mi oluyor, ilk ona küfür edildi diye.

PARAN VARSA ÇOK DOSTUN OLUR
Ben farklı bir antrenör olarak, farklı bir projenin peşindeyim. Dışarıda çoğu antrenörün şöyle bir algısı vardır. Yönetici tesise gelmesin, sportif direktörle çalışmam diye. Ben kendisiyle barışık bir insanım. Ben gelmediklerinde rahatsız olurum. Yönetici benim işime karışmadığı sürece sorun yok. Birlik bütünlük içinde çalışmak zorundayız. Yöneticinin kenarda olması bana destektir. Ben Fenerbahçe ile özdeşleşmiş bir isim olabilirim, bu Fenerbahçe den rahatlıkla oyuncu alacağım anlamına gelmez. Paran varsa, çok büyük dostun olur, İlişkiler öyle yürüyor artık. Bundan doğal bir şey yok.

GELECEĞİMİ ALLAH BİLİR
Kariyer planlamamı Allah biliyor, herkesin bir hayali vardır, başarı zamanla gelir. Önemli olan devamlılık yakalamak. Bu tek başına da yapabileceğiniz bir şey değil. 6 ay sonra ne olacak bilmiyorum. Önemli olan evlenirken değil, ayrılırken gülmek. Ben kavgacı değilim, öyle diyorlar ama. Hiçbir kulüpten kavgayla ayrılmadım.

Selçuk KAYA- Salim YILDIZ EN ÇOK OKUNANLAR

Adana'da ahır yangını

1 Adana'da ahır yangını

Fenerbahçe Kulübü: 'Tolga Zengin ve Mustafa Pektemek tahrik etti'

2 Fenerbahçe Kulübü: 'Tolga Zengin ve Mustafa Pektemek tahrik etti'

Yörükler Anadolu'ya girişin bininci yılı için yola çıktı

3 Yörükler Anadolu'ya girişin bininci yılı için yola çıktı

Mezun adayları Atatürk'ün huzuruna çıktı

4 Mezun adayları Atatürk'ün huzuruna çıktı

Beşiktaş taraftarı takımını meşalelerle karşıladı

5 Beşiktaş taraftarı takımını meşalelerle karşıladı

Derbi, Avrupa basınında manşetlerde

6 Derbi, Avrupa basınında manşetlerde

Tolga Zengin: 'Sürekli anneme küfür ettiler'

7 Tolga Zengin: 'Sürekli anneme küfür ettiler'

Beşiktaşlı taraftarlar, Şenol Güneş içim hastaneye akın etti

8 Beşiktaşlı taraftarlar, Şenol Güneş içim hastaneye akın etti