“HER YIL 2 BİN İNSAN ORGAN NAKLİ OLAMADIĞI İÇİN ÖLÜYOR”

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, olarak 2015 yılında 27 kişinin organlarının başkalarına yeni yaşam şansı tanıdığını belirtti.

“HER YIL 2 BİN İNSAN ORGAN NAKLİ OLAMADIĞI İÇİN ÖLÜYOR”

Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi organizesinde 2013 yılında 41, 2014 yılında 43 ve 2015 yılından bugüne kadar 27 kişinin organları, organ nakli bekleyen kişilere nakledildi. 2,5 yılda 111 kişinin bağışladığı organ ve dokular 300 kişiye yeni yaşam şansı tanıdı. Sadece Samsun’da şu anda 7 bin organ bağışçısı gönüllüsü bulunuyor.
Organ bağışı konusu hakkında açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, “2015 yılında 27 kişiden alınan organ ve dokular yüzlerce kişiye yeni yaşam şansı tanıdı” dedi.
Türkiye’de organ nakli bekleyen 30 bin vatandaşın olduğunu belirten Dr. Yusuf Köksal, “En çok organ bekleyen insanımız böbrek nakli bekleyenler. Bunları karaciğer, kalp, akciğer ve kornea bekleyen insanlar olarak devam ediyor. Bu organ bekleyen insanlarımızın bazılarını organ beklerken kaybetmekteyiz. Bu kişilerin tekrardan hayata bağlanabilmeleri için olmaları gereken tedavi yöntemi organ naklidir. Organ nakli çok iyi bir tedavi yöntemidir ve ülkemizde çok iyi organ nakli yapan ekiplerimiz vardır. Organ nakli ile ilgili olarak çok iyi yoğun bakım ve ulusal koordinasyon merkezlerimiz var. Türkiye’de de 9 tane bölge koordinasyon merkezimiz var. Bu her bölge koordinasyon merkezine bağlı iller var. Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi de bunlardan bir tanesi. Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi’ne bağlı Samsun, Sinop, Amasya, Tokat, Giresun, Ordu, Trabzon ve Rize illeri var. Bu 8 ildeki organ bağış ve nakil faaliyetlerini Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi yürütmektedir. Bu illerdeki hastanelerden bir tanesinde eğer bir aile organ bağışı yapmış ise oradaki organ nakil koordinatörümüz bize durumu bildiriyor. Biz de bunu Ulusal Koordinasyon Merkezi’ne bildiriyoruz. Doku ve kan uyumuna göre bu organların aciliyet sırasına göre kimlere kullanılabileceği belirleniyor. Çok hızlı bir biçimde ekipler, organlar hangi ildeki hastada kullanılacaksa oraya yetiştirmeye çalışıyorlar. Bu getir götür işleri Sağlık Bakanlığımızın tahsis ettiği araçlarla en hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştiriliyor. Kalp ve akciğer organları için yetiştirme hızımızın en fazla 4 saat olması gerekir. Yani bizim 4 saat gibi bir süre içerisinde organ çıkarımını tamamlayıp, ekiplerimizi hava alanına getirip, devamında da organlar hangi ile gidecekse o ildeki hastanede bulunan hastaya ulaştırmamız gerekiyor. Biz organ bağışında zamana karşı yarışıyoruz. Bizim tüm ekiplerimiz organ nakil ekipleri ve Ulusal Koordinasyon Merkezi’nde çalışan arkadaşlarımız 7/24 saat bu hizmetin içerisindeler” diye konuştu.

“HER YIL 2 BİN İNSAN ORGAN NAKLİ OLAMADIĞI İÇİN ÖLÜYOR”
Her yıl ortalama 2 bin kişinin organ nakli beklerken hayatını kaybettiğini belirten Köksal, “Biz Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi olarak son 2.5 senede yaklaşık 300 organ ve dokunun dağıtımını yaptık. Bizim en büyük sıkıntımız organ bağış azlığıdır. 100 tane beyin ölümünün 25’inin organları bağışlanıyor. Hedefimiz bu sayıları yükseltmek. Bir bağışçımız bazen 6 kişiye yeni yaşam şansı verebiliyor. Organ bağışı sayısını arttırabilmek için pek çok faaliyet yürütüyoruz. Samsun Sağlık İl Müdürlüğü olarak panel, sempozyum, halk eğitimi ve din adamlarına yönelik eğitimler verdik. Samsun’un çeşitli bölgelerinde organ bağış stantları açtık. Bu sayede son 2,5 senede Samsun organ bağışında iyi bir yere geldi. Organ bağışı gönüllülüğünde 80’lerde olan sayıyı 7 bin kişiye kadar yükseldik. Bundan 1,5 sene önce Samsun ilinde 80 bağışçımız varken şu anda 7 bin bağışçıya ulaşmış durumdayız. Bu sayının daha da artması için birçok yerde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Vatandaşlar organ bağışı bekleyen insanlarımızı düşünsünler. Organ nakli yapılamadığı için her yıl 2 bin vatandaşımızı kaybediyoruz” şeklinde konuştu.
Köksal, hayattayken organ bağışı yapanların, öldükten sonra ailelerinin izni olmadan organlarının alınamadığını sözlerine ekledi. EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da ağabey kardeşinin sevgilisini bıçakladı

1 Samsun'da ağabey kardeşinin sevgilisini bıçakladı

Cinnet getiren anne dehşet saçtı: 2 ölü

2 Cinnet getiren anne dehşet saçtı: 2 ölü

Cumhurbaşkanı Erdoğan Abdulhakim Arvasi Hazretleri'ni ziyaret etti

3 Cumhurbaşkanı Erdoğan Abdulhakim Arvasi Hazretleri'ni ziyaret etti

Yurda kaçak giren 31 Pakistanlı yakalandı

4 Yurda kaçak giren 31 Pakistanlı yakalandı

Manisa'da otomobilin kaputuna yılan girdi

5 Manisa'da otomobilin kaputuna yılan girdi

Kamyon lastiğinde 6 bin paket sigara çıktı

6 Kamyon lastiğinde 6 bin paket sigara çıktı

Devrilen traktörün altında kalan sürücü yaralandı

7 Devrilen traktörün altında kalan sürücü yaralandı

Erciyes 2018 tatbikatı başladı

8 Erciyes 2018 tatbikatı başladı

Diyanet şehit yakınları ve gazileri iftar sofrasında buluşturdu

9 Diyanet şehit yakınları ve gazileri iftar sofrasında buluşturdu

'Manuş Baba' Giresun'da hayranlarıyla bir araya geldi

10 'Manuş Baba' Giresun'da hayranlarıyla bir araya geldi