DANIŞTAY KARARINI VERDİ

Danıştay, Protokol Cami yapılacağı gerekçesiyle boşaltılan ve Gelemen e taşınan Samsun Tarım Anadolu Meslek Lisesi nin eski binasına taşınmasına karar verdi

DANIŞTAY KARARINI VERDİ

Samsun Tarım Anadolu Meslek Lisesi nin Gelemen deki yerine taşınması ile ilgili olarak Okul Aile Birliği tarafından açılan davada Danıştay kararını verdi. Danıştay Sekizinci Dairesi, ‘Protokol Cami’ yapılacağı gerekçesiyle boşaltılan okul için okul aile birliğinin açtığı davayı haklı buldu. Danıştay okulun eski yerine taşınmasına oy çokluğu ile karar verdi.

YENİDEN DAVA AÇILDI
Samsun da 1963’ten bu yana eğitim veren lisenin yıkılıp yerine Protokol Cami yapılacağı gerekçesi ile Gelemen’e taşınması kararı alınmıştı. Karara itiraz eden veli, öğrenci ve öğretmenler Samsun 1. İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma kararı için dava açtı. Dava süreci devam ederken okul Tekkeköy Gelemen’deki okula taşındı. Okulu Aile Birliği, lisenin başka bir yere taşınmasının, idari yargıda devam eden davalar sonuçlanıncaya kadar durdurulması talebiyle Danıştay da yeniden dava açtı. Danıştay da davayı haklı buldu.

HER ZAMAN HAKLIYDIK
Eski Samsun Tarım Anadolu Meslek Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Nihal Gürpınar, Danıştay hukuk süreci devam ederken taşımanız, Çevre ve Şehircilik İmar Planlarına ve hukuka aykırıdır dedi. Bizler haksız bir davanın peşine düşmemiştik. Her zaman haklıydık. Hukuk çerçevesinde haklarımızı aradık. İl Milli Eğitim ben okulu buradan alır taşırım tavrında oldu. Danıştay ın kararı son karardır, başka bir şey uygulanamaz. Bu ilin yöneticilerinde biraz vicdan varsa bu yanlıştan bir an önce geri dönülsün, çocuklarımız perişan olmasın. Bizleri mahkemelerde daha fazla süründürmesinler dedi.

HAKLILIĞIMIZ ORTAYA ÇIKTI
Atakum Kent Konseyi Başkanı Murat Erkan da, Danıştay kararının haklılıklarını ortaya koyduğunu belirterek, Bizler okulun taşınması nedeniyle İdare Mahkemesi nde yürütmenin durdurulması için dava açmıştık ancak bu kabul görmedi. Ardından Danıştay a açtığımız davada yüksek mahkeme bizi haklı buldu. Ancak okul bu süreçte taşındı. Türkiye de adalet yaşam pratiğinin çok gerisinde gidiyor. Danıştay kararı, konuyla ilgili haklılığımızı ortaya koydu. Bizlere siyaset yapıyor diyorlar, bu karar siyaset yapmadığımızı gösterdi. Bizler oradaki öğrencilerin, velilerin haklılığının peşindeymişiz. İl Milli Eğitim mağduriyeti görüp ve yargı kararlarını bir an önce uygulayıp küçük bir tadilatla okulu taşımalıdır ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU  EN ÇOK OKUNANLAR