Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

2. Uluslararası Parkinson Kursu Başladı

“2. Uluslararası Parkinson Hastalığı ve Beyin Pili Kursu” Samsun’da başladı.

2. Uluslararası Parkinson Kursu Başladı

2013 yılında Samsun’da ilk kez düzenlenen “Hareket Bozukluklarında Derin Beyin Stimülasyonu Pratigi ve Prensipleri”, baslıklı Uluslararası Parkinson Cerrahisi Kursu’nun ikincisi 6-8 Ağustos 2015 tarihleri arasında yine Samsun’da düzenleniyor. Bu yıl; “Hareket Bozuklukları, Epilepsi ve Psikiyatrik Hastalıklarda Derin Beyin Stimülasyonundaki Gelişmeler” adıyla düzenlenen kursta parkinson hastalığına ek olarak epilepsi hastalığında ve ağır depresyon ya da takıntı hastalığı gibi psikiyatrik hastalıklarda da uygulanmaya başlayan beyin pili ameliyatlarındaki en son gelişmeler, kursiyerlere anlatılacak. “2. Uluslararası Parkinson Hastalığı ve Beyin Pili Kursu” Samsun’da bir otelin toplantı salonunda gerçekleştiriliyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ), Avrupa Nörolojik Bilimler Yüksekokulu (EURON), Akdeniz Nörolojik Bilimler Dernegi (MNS) ve Maastricht Üniversitesi Tıp Merkezi’nce ortaklaşa düzenlenen kursun direktörlüğünü Maastricht Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Öğretim üyesi Prof. Dr. Yasin Temel ve OMÜ Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersoy Kocabıçak yapıyor.

Kurs direktörleri, hem yurt dışından hem de yurt içinden branşlarında deneyimli pek çok bilim insanının kursun ilk bölümünde katılımcılara ilgili hastalıklardaki belirtiler, cerrahi teknik, cerrahi anatomi ve ilgili bilimsel ilkeler hakkında eğitim vereceğini söylediler. Kursun ikinci bölümünde bir parkinson hastasında yapılan en gelişmiş düzeyde bir beyin pili ameliyatının kamera kaydı ve uydu yayını ile ameliyat odasından toplantı salonuna görüntü aktarımıyla canlı olarak yapılacak ve kursiyerlere izlettirilecek. Kursun üçüncü ve son bölümünde ise bazı merkezlerin beyin pili ameliyatlarındaki tecrübeleri ve özellikli bazı konular üzerinde durulacak ve vaka tartışmaları yapılacak.

“ BİLGİYİ DİĞER İNSANLARLA DA PAYLAŞMAYI HEDEFLEDİK”

“2. Uluslararası Parkinson Hastalığı ve Beyin Pili Kursu”nun açılış konuşmasını yapan OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bünyamin Şahin, “Kursu düzenleyen ekiple beraber 4 yılın üzerinde bir geçmişe sahibiz. Kendileriyle yapmış olduğumuz yoğun temaslar sayesinde sadece kendi alanımızda mesafe almak değil aynı zamanda bu bilgiyi diğer insanlarla da paylaşmayı hedefledik. Bugün burada seçkin, nezih ve istekli bir topluluğu görmekten büyük mutluluk duydum. OMÜ olarak böyle toplantılara desteğimiz her zaman devam edecek” dedi.

“2. Uluslararası Parkinson Hastalığı ve Beyin Pili Kursu” 8 Ağustos’ta sona erecek.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunda dağa evet yazdılar

1 Samsun'da dağa 'evet' yazdılar

Karadenizde amatör balıkçıların tehlikeli balık avı

2 Karadeniz'de amatör balıkçıların tehlikeli balık avı

Samsunda bugün okullar tatil mi edildi

3 Samsun'da bugün okullar tatil mi edildi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsunda

4 Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'da

Çiftlik Caddesinde hayatı durduran an

5 Çiftlik Caddesi'nde hayatı durduran an

Eski Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç Onlar teröristlerin dostu

6 Eski Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç: 'Onlar teröristlerin dostu'

BAŞKAN SÖZ VERDİ

7 BAŞKAN SÖZ VERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsunda

8 Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'da

Muhteşem manzara

9 Muhteşem manzara

Samsun Cumhurbaşkanı Erdoğana hazır

10 Samsun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hazır