TÜRKİYE AFET ÜLKESİ

Samsun Afet Müdahale Planı (SAMP) Masa Başı Tatbikatı, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Yönetim Merkezi nde gerçekleştirildi

TÜRKİYE AFET ÜLKESİ

Samsun da Vali Yardımcısı Mehmet Ali Karatekeli başkanlığında yapılan Masa Başı Tatbikatı na kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Tatbikatta konuşan Vali Yardımcısı Karatekeli, Türkiye nin afet ülkesi olduğunu, geçmişte yaşanan afetler nedeniyle milletin ve devletin büyük bedeller ödediğini söyledi. Afetle yaşamanın öğrenilmesi gerektiğine işaret eden Karatekeli, Bu konuda dünyada ismi olan Japonya ve ABD gibi ülkelerin ulaştığı seviyelere çıkmak için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Türkiye Afet Müdahale Planı nın 81 ilde uygulanarak muhtemel zararların minimize edilmesi sağlanacaktır. Bu planların uygulanabilirliği için de eğitim, masa başı ve alan tatbikatlarının yapılması önem arz etmektedir. Planlarda başarıya ulaşmak için afeti yaşamış gibi harekete geçilmesi gerekmektedir dedi.

ENTEGRASYON İÇİN ÖNEMLİ 
İl Afet ve Acil Durum Müdürü Erkan Koparmal ise masa başı tatbikatının 26 hizmet grubunun birbirleriyle entegrasyonu açısından çok önemli olduğunu ifade ederek, Tatbikat için belirlenen soruların haricinde ilave soruların da sorulması plan gelişimi açısından faydalıdır diye konuştu.

Tatbikat senaryosu olarak Atakum İlçesi Elmaçukuru Mahallesi nde  5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği, depreme bağlı ikincil afetlerin yaşanması kurgulanarak hazırlanan senaryo akışı içinde kendisine görev düşen her bir hizmet grubuna sorular sorulup, yöneltilen soruların ve yaşanan afet ve acil durumlara karşı aldıkları aksiyonları içeren cevaplar alınarak tatbikat sonlandırıldı. Tatbikatı, AFAD Sinop ve AFAD Kastamonu müdürlüklerinde görev yapan personel de yakından takip etti.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da bankalar bu paranın peşinde

1 Samsun'da bankalar bu paranın peşinde

Samsunspor'da maaş krizi

2 Samsunspor'da maaş krizi

Oktay Kaynarca'dan ayrılık mesajı

3 Oktay Kaynarca'dan ayrılık mesajı

Başkan Yılmaz: 'Hesabım ele geçirilerek ahlaksızca paylaşımlarda bulunulmuştur'

4 Başkan Yılmaz: 'Hesabım ele geçirilerek ahlaksızca paylaşımlarda bulunulmuştur'

Sahilde kadın cesedi bulundu

5 Sahilde kadın cesedi bulundu

Sokak ortasında tecavüz dehşeti!

6 Sokak ortasında tecavüz dehşeti!

Samsun'da Cumhuriyet coşkusu

7 Samsun'da Cumhuriyet coşkusu

'Bu saatten sonra'

8 'Bu saatten sonra...'

Bakan Demircan Samsun'da

9 Bakan Demircan Samsun'da

Samsunspor erken gitti

10 Samsunspor erken gitti