6 AYDA 44 BİN 337 VAKA

Samsun 112 İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Ö. Barış Çankaya, 2015 yılının ilk 6 ayında 44 bin 337 vakaya baktıklarını söyledi.

6 AYDA 44 BİN 337 VAKA

112 ambulans hizmetleri hakkında bilgi veren Samsun 112 İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Ö. Barış Çankaya, Samsun 112 olarak kırsalda ve kent merkezinde olay yerine ulaşma hızlarının Türkiye standartlarında olduğunu söyledi.

“AMBULANSLARIMIZ TAM DONANIMLI KÜÇÜK BİR HASTANE GİBİ”
112’nin merkezi yerlerde olay yerine ulaşması, Türkiye ortalamasına bakıldığında 7 dakika olduğunu söyleyen Samsun 112 İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Ö. Barış Çankaya, “Bizde bu orana yüzde 95 oranında ulaşıyoruz. Samsun 112 olarak kırsalda ve kent merkezinde olay yerine ulaşma hızımız oldukça iyi. Kent merkezlerinde 7 dakikada ulaşabiliyoruz. Kırsal kesimlerde mesafe uzak olduğundan yarım saati bulabiliyor. Yarım saatlik bu zaman dilimi de bizim için iyi bir süre. Vatandaş bizi aradığında sağlıkçılarımız onlara neler yapmaları gerektiğini anlatıyor. Bizde en hızlı şekilde hastaya ulaşmaya çalışıyoruz. Ambulansta ilk müdahaleyi sağlıkçılarımız yapıyor. Ambulanslarımız tam donanımlı küçük bir hastane gibi. Müdahalelerde profesyonel acil tıp teknikerleri ile birlikte her bir ambulansımızda 3 kişi bulunuyor. Özel ambulansların da çıkış yetkisi bizde. Büyük afetlerde veya yetmediğimiz yerlerde onları da olay yerlerine yönlendirebiliyoruz” diye konuştu.

“HELİKOPTER AMBULANSIMIZLA 5 İLİMİZE HİZMET VERİYORUZ”
33 112 hizmet istasyonunda, yaklaşık 500 personel ve 66 araçla hizmet verdiklerini belirten Çankaya, “59 kara ambulansı, 3 paletli ambulans, 1 adet 4 yataklı ambulans, 1 adet obez ve yoğun bakım ambulansı, 2 adet özel donanımlı ambulans (UMKE aracı) olmak üzere toplamda 66 aracımız var. Araçlarımıza ilave olarak 2009 yılından bu yana hizmete soktuğumuz 1 adet helikopter ambulansımız mevcut. Helikopter ambulansımızla Samsun, Sinop, Ordu, Amasya, Tokat olmak üzere 5 ilimize hizmet veriyoruz” dedi.

“YILDA YAKLAŞIK OLARAK 2 MİLYON ÇAĞRI ALIYORUZ”
112 Çağrı Merkezi ne günde yaklaşık 5 bin 540 çağrı aldıklarını ifade eden Çankaya, Yılda yaklaşık 2 milyon çağrı alıyoruz. Bir yılda yaklaşık olarak 90 bin vakaya bakıyoruz. 2015 yılının ilk 6 ayında baktığımız vaka sayısı 44 bin 337. Bize gelen yıllık çağrı miktarının içinde asılsız çağrı sayısı ise 2013 yılında yaklaşık 360 bin olurken, bu rakam 2014 yılında yaklaşık 390 bin olmuştur” şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da beklenen kar geliyor

1 Samsun'da beklenen kar geliyor

Coşkun Zeren: 'Transfer için isimler hazır'

2 Coşkun Zeren: 'Transfer için isimler hazır'

Samsun'da kar yolları kapadı!

3 Samsun'da kar yolları kapadı!

Samsunspor'da stoper kalmadı

4 Samsunspor'da stoper kalmadı

Samsunspor'da gözler Vali Kaymak'ta

5 Samsunspor'da gözler Vali Kaymak'ta

AK Parti Samsun'da yenilik

6 AK Parti Samsun'da yenilik

Samsunspor rakipleriyle sevindi

7 Samsunspor rakipleriyle sevindi

Türkiye'yi duygulandıran Samsunlu askerin ailesi konuştu

8 Türkiye'yi duygulandıran Samsunlu askerin ailesi konuştu

Samsun'da torbacılar adliyede

9 Samsun'da torbacılar adliyede

ADD Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli: 'Bu vatanı size terk etmeyeceğiz'

10 ADD Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli: 'Bu vatanı size terk etmeyeceğiz'