Romanlara Davul-zurna Açılımı

Samsun’da Roman vatandaşlara yönelik davul ve zurna kursu verilmeye başlandı.

Romanlara Davul-zurna Açılımı

İŞKUR Samsun İl Müdürlüğü, Canik Halk Eğitim Müdürlüğü ve Canik Kent Konseyi’nin işbirliğiyle Roman vatandaşlara yönelik Asma Davul ve Zurna Kursu düzenlendi. 16 kişi asma davul, 16 kişi zurna kursunda olmak üzere toplamda 32 Roman öğrenci eğitim alıyor. Kursiyerler arasında bayanlar da yer alıyor. Asma davul kursu 34 gün, zurna kursu ise 31 gün sürecek.

Kurs eğitmenlerinden Raif Demirci, zurnada; Tevfik Amaç ise asma davulda Romanlara eğitim veriyor. Eğitmenler Raif Demirci ve Tevfik Amaç, Roman vatandaşların müziğe yatkın olduklarından dolayı anlatılanları kolay kavradıklarını belirttiler. Roman vatandaşlar kursta eğitimin yanında oldukça renkli görüntüler oluşturuyor. Almış oldukları eğitimden oldukça memnun olduklarını ifade eden Roman öğrenciler kendilerine böyle bir imkan verildiği için çok mutlu olduklarını ifade ettiler. Burada aldıkları eğitimin ileride çok işlerine yarayacağını vurgulayan Roman öğrenciler, ileride işlerini daha iyi yapacaklarını söylediler. Kendilerinin müziğe doğuştan yetenekli olduklarını ifade eden Roman öğrenciler bunun içinde kursta fazla zorluk yaşamadıklarını söylüyorlar.

MÜZİK ANLAYIŞI ROMANLARIN GENLERİNDE VAR

Müzik anlayışının Roman vatandaşların genlerinde var olduğunu söyleyen Canik Kent Konseyi Genel Sekreteri Reşat Kılıçarslan, Kulakları çok hassas ve çok çabuk kavradılar. Çok kısa bir zamanda 3-5 parçayı kavradılar. Kültür merkezlerimiz ve düğün salonlarımızda öğrencilerimizi sahne aldırmak istiyoruz. Sonrasında Roman havalarıyla ilgili bir dans grubu oluşturacağız. Canik Belediyesi olarak yavaş yavaş bir konservatuvarın temellerini atmak üzereyiz. Canik Belediye Başkanımız bu konuda çok hassas ve duyarlı. İŞKUR, Canik Halk Eğitim Müdürlüğü ve Canik Kent Konseyi olarak bu organizasyonu birlikte yapıyoruz. Roman vatandaşlarımızın severek yaptığı bu işte onları istihdam edebilirsek daha da başarılı olacaklarını zannediyorum. Bazı öğrencilerimiz çocuklarını da buraya getiriyor. O çocuklarda burada davul, zurna havalarına kulakları aşina oluyor. Daha sonraki zamanlarda ney ve mey kurslarına da başlayacağız. Şimdilik 16’şar kişilik asmalı davul ve zurna olmak üzere 2 sınıfımız var. Kısmet olursa bunu tekrarlayacağız. Buradaki öğrencilerimizi bir bayramda kortej yürüyüşüne katmak istiyoruz. Roman vatandaşlarımız daha anne karnındayken çeşitli enstrümantal parçaları, ritimleri duyuyorlar. Zaman içinde evde çalışmalarda, dışarıda düğünlerde en ufak bir çalgı sesinde oynuyorlar. Roman vatandaşlarımız böyle şen şakrak insanlar. Ben de bu işi onlar mutlu olduğu için severek yapıyorum dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Her şeyi açıklayacak

1 Her şeyi açıklayacak

Samsun'da Erva bebeğin dramı

2 Samsun'da Erva bebeğin dramı

Samsunspor'dan Murzioğlu'na teşekkür

3 Samsunspor'dan Murzioğlu'na teşekkür

Samsun'da 47 sanığa ceza yağdı

4 Samsun'da 47 sanığa ceza yağdı

Hakem 'penaltı' dedi

5 Hakem 'penaltı' dedi

Samsun'da şüpheli araçtan 4 tabanca ele geçirildi

6 Samsun'da şüpheli araçtan 4 tabanca ele geçirildi

Doğan Medya Grubu satıldı

7 Doğan Medya Grubu satıldı

Samsun'da ışık ihlali genç kızın canını aldı

8 Samsun'da ışık ihlali genç kızın canını aldı

Feci ölüm! Kimliğini öğrenenler bir kez daha kahroldu...

9 Feci ölüm! Kimliğini öğrenenler bir kez daha kahroldu...

Samsunspor'da passolig sayısı artıyor

10 Samsunspor'da passolig sayısı artıyor