Samsun un ilk ve tek butik okulu

Samsun un ilk ve tek butik okulu Özel Kuzey Yıldızı İlkokulu güçlü eğitim kadrosuyla, öğrenciye ev ortamında eğitim imkanı sağlıyor.

Samsun un ilk ve tek butik okulu

Okul öncesi eğitimde kendini ispatlayan Özel Kuzey Yıldızı Okulu, açılan ilkokul bölümüyle eğitimde yeni bir sayfa açıyor. Az sayıda öğrencinin eğitim alacağı ve butik okul olarak adlandırılan ilkokulda öğrenciler ev ortamında, özel dizayn edilmiş fiziki yapıda, tecrübeli öğretmen kadrosuyla sorgulamaya dayalı eğitim modeli ile eğitim alıyor. 

ADIM ADIM TAKİP

Butik okul hakkında bilgi veren okul ortaklarından Dr. Gülay Atik,  “Öğrencinin kalabalıklar içerisinde kaybolmadığı birey olarak değer gördüğü, kendini özel hissettiği okul türüdür. Butik okul, devasa binalarda eğitimin yapıldığı okullar değildir. Daha az katlı, sıcak, sevecen, ulaşılabilirlik açısından daha netice alınabilen, velinin de öğrencinin de kendini ayrıcalıklı hissettiği okuldur. Öğrenci diğer okullarda olduğu gibi yığınlar içerisinde kaybolmaz, butik okulda öğrencinin kendisi bir değerdir. Butik okulda öğrenci, sınıf öğretmeni tarafından adım adım takip edilir. Veliye daha somut verilerle dönülür. Butik okullarda başarı yolu kitle okullarına göre daha kestirmedir. Sınıf öğretmeni öğrencinin açığını belirler ve açıklara yönelir. Böylece öğrenciyi tanıma süreci aylarla değil günlerle ifade edilir diye konuştu. 

SORGULAMAYA DAYALI EĞİTİM
Özel Kuzey Yıldızı Okulu’nda çağdaş eğitim kuramlarını benimseyen, öğrenci odaklı ve aktif öğrenmeye dayalı bir eğitim sisteminin öncülüğünde güçlü bir kadroyla eğitim verdiklerini  belirten Atik, Öğretmenlerimizin rehberliğinde, her ders için uygun öğrenme ortamları yaratılarak, öğrencilerin derse aktif olarak katılımları, yaparak ve yaşayarak öğrenmelerini  sağlamaktayız. Özellikle öğrencilerimiz okulumuzun butik yapısı gereği, bireysel olarak çok fazla öğretmenleriyle çalışma imkanına sahiptir. Öğrencilerimize, anadilini doğru ve güzel bir biçimde kullanma becerisi kazandırmanın yanı sıra, İngilizce ve ikinci yabancı dil de sosyal ve akademik yaşamlarında etkin olarak kullanabilecek düzeyde öğretmek, öğrencilerin ilgi, yetenek, beceri ve bireysel özellikleri dikkate alınarak güçlü ve olumlu yönlerinin ortaya çıkarılmasına önem vermekteyiz. Eğitim felsefemizi Tam Öğrenme Modeli  ile kavram, bilgi, beceri, tutum, davranış kriterleri üzerine kurup, bilgiyi depolamak yerine, öğrenme sorumluluğunu öğrencilerin üstlenmesine olanak tanımaktayız. Bunun için sorgulayan, araştıran, analitik düşünme becerisine sahip, karşılaştığı problemleri bu beceriyle kolayca çözebilen bireylerin yetişmesine rehberlik etmekteyiz. Buna bağlı olarak 1 ve 4. sınıflarda öğrenci merkezli eğitime işlerlik kazandıran sorgulamaya dayalı eğitim yapmaktayız dedi.

KİŞİSEL ÖZELLİĞE GÖRE EĞİTİM

Butik okulda sınıf mevcudunun çok az olduğunu ifade eden Atik, Öğrencilerin özellikle içine kapanık, utangaç öğrencilerin kendilerini ifade edebilmeleri; büyük aşama kaydedebilmeleri, öz güvenlerinin artması ancak sınıf mevcudunun az olduğu sınıflarda olur. Sınıf mevcudunun fazla olduğu okullarda sosyal ve kültürel faaliyetlerde sadece atak olan öğrenciler ön plana çıkarken, butik okullarda her öğrenciye kişisel özelliğine göre sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunma fırsatı sunulmaktadır. Diğer bir deyişle butik okullarda öğrenciler ‘fırsat eşitliğine’ sahiptir. Özel Öğretim içerisinde ayrı bir yerde duracağına inandığımız butik okulumuzda, çocuklarımıza kaliteli bir eğitim vermeyi ve mutlak başarıyı hedefliyoruz diye konuştu.

ÖZEL DİZAYN EDİLMİŞ FİZİKİ YAPI

Okulun fiziki yapısı hakkında da bilgi veren Atik, Okulumuz öğrencilerin güvenliğini ve sağlığını düşünerek aydınlık ve bol güneş alan özel dizayn edilmiş bir yapıya sahip. Öğrencilerimiz hobi bahçelerinde bitki yetiştirecek, onları tanıyacaklar. Köy barınağında tavuklardan yumurta toplayacak, ördeklerle, tavşanlarla, dünyamızı paylaştığımız canlılara değer vermeyi öğrenecekler. Kapalı spor salonu, sinema salonu, kapalı yüzme havuzu, görsel sanatlar atölyesi, müzik atölyesi ile çocuklarımız, sosyal, kültürel ve sportif alanlarda kendilerini yetiştirme ve geliştirme imkanına sahipler. Okulumuzun en önemli fiziksel özelliklerinden biri de öğrencilere ev ortamını yaşatacak olması. Öğrenciler okula ayakkabılarını çıkararak girecek ve ev sıcaklığını yaşayacak. Mutfağımızda ise kendi personelimizin hazırladığı ve hassasiyetle seçilen gıdaları tüketecekler şeklinde konuştu.

HEDEF BEYAZ BAYRAK

Butik okulda öğrenci sayısının az olmasının önemine dikkati çeken Atik, Öğrenci sayısının az olması temizlik ve hijyeni getirecek. Çünkü her şey daha rahat kontrol edilecek. Bizim hedefimiz beyaz bayraklı okul olmak. Nedir beyaz bayraklı okul? Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı nın okullar için hazırladığı ortak proje. Yapılan hijyen ve temizlik denetimlerinde belirlenen kriterlere uyan okullar beyaz bayrak alıyor. İki yılda bir denetim yenileniyor. Hedefimiz bu ifadelerini kullandı. 

TECRÜBELİ ÖĞRETMEN KADROSU

Hedefleri olan bir eğitimci kadrosuna sahip olduklarını belirten Atik, Bizim sınıf öğretmenlerimiz mesleğinde tecrübeli ve başarılı insanlar. Sınıf öğretmenlerimiz yeni emekli olmuş, tecrübelerini ortaya koymuş ama hala çalışmak isteyen, öğrencilerine katkı sunmak isteyen, topluma başarılı bireyler yetiştirme arzusunda hedefleri olan insanlar dedi.

Hedeflerinin bir diğerinin öğrencilerin iyi bir vatandaş olmasını sağlamak olduğunu belirten Atik, Verdiğimiz eğitimle öğrencilerimizin insani değerlere sahip, manevi değerleri olan ve bu değerlere sahip çıkacak insanlar olmalarını sağlamayı düşünüyoruz. Biz burada çocuklarımıza verdiğimiz alışkanlıklar, beceriler ve öğrettiklerimizle geleceklerine dokunmayı düşünüyoruz. Kendilerini güvende, sorumluluk sahibi, işinde başarılı ve toplumda saygın insanlar olarak yetişmesini sağlamak istiyoruz diye konuştu.

KAYNAŞMA PROGRAMLARI

Okuldaki ilkokul ve okul öncesi öğrenciler arasında kaynaşma programları düzenleyeceklerini belirten Atik, İlkokul öğrencilerini dönem dönem okul öncesi öğrencilerle bir araya getirerek onlardaki liderlik duygusunu öne çıkarmak, ağabey, abla duygusunun pekiştirmek ve yaşatmak, Mavi Kuşak Yaşlı Bakım Merkezi ndeki yaşlılarla bir araya getirip büyüklere olan saygılarını pekiştirmek, gibi kaynaşma programları düzenleyeceğiz şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİ SAĞLIĞI KONTROL ALTINDA

Gülay Atik okulda tam zamanlı çalışan sağlık personeli olacağını da belirterek, Okulumuzda çocuklarımızın sağlık ve gelişimini takip edecek çocuk sağlığı konusunda uzman hemşiremiz görev yapacak. Çocuk sağlığı alanında uzman bir doktor ise belirli aralıklarda sağlık kontrollerini yapacak. Öğrencilerimizin sağlığı kontrol altında olacak dedi.
 

ÇOCUKLARIMIZ ÇOK DEĞERLİ
 

Mutlak başarı hedefinde olduklarını belirten Gülay Atik, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün dediği gibi, Çocuklar geleceğimizin güvencesi ve yaşama sevicimizdir . Çocuklarımız bizim için çok değerli olup, okul öncesinde kazandığımız tecrübe ve başarıyı bundan sonra ilkokulda devam ettirmek hedefimizdir ifadelerini kullandı. EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da şok intihar! Cezaevinde mahkum kendini astı...

1 Samsun'da şok intihar! Cezaevinde mahkum kendini astı...

Sürpriz yapacak

2 Sürpriz yapacak

FETÖ Samsun'u 3 eyalete ayırmış

3 FETÖ Samsun'u 3 eyalete ayırmış

Samsun'da çakmak kavgasında kan aktı: 2 yaralı

4 Samsun'da çakmak kavgasında kan aktı: 2 yaralı

Samsun'da Cumhurbaşkanı'na hakaret

5 Samsun'da Cumhurbaşkanı'na hakaret

Samsun'da fuhuş çetesini yöneten imam 'yüzsüz' çıktı

6 Samsun'da fuhuş çetesini yöneten imam 'yüzsüz' çıktı

Samsun'da çatıdan düşen kadın ağır yaralandı

7 Samsun'da çatıdan düşen kadın ağır yaralandı

Karayılmaz'dan Passolig açıklaması

8 Karayılmaz'dan Passolig açıklaması

Ağır ceza geliyor

9 Ağır ceza geliyor

Samsun'da tüm ekipleri alarma geçiren ihbar

10 Samsun'da tüm ekipleri alarma geçiren ihbar