PKK DERHAL ELİNİ...

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Bugün çağrı yapıyoruz. İki tarafa da çağrı yapıyoruz. PKK derhal elini tetikten çekmeli. Tahkim edilmiş karşılıklı ateşkese uyacağını ilan etmelidir dedi.

 PKK DERHAL ELİNİ...

Van da partisi tarafından düzenlenen Savaşa Karşı Barış mitingine katılmak için Van a gelen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, miting öncesi kentteki basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.Van ın, çatışmaların sancısını halkın en ağır şekilde yaşayan kentlerden biri olduğunu söyleyen Demirtaş, barış süreciyle taçlandırmayı düşündükleri süreçten hızlı bir şekilde çatışmalı bir döneme girdiklerini anlattı. Demirtaş, şunları söyledi:

Zannediyorum bugün Türkiye nin neresine giderseniz gidin, şu soru soruluyordur. Ne oldu da çatışmalar yeniden başladı. Ne değişti? Bunun verilecek bir tek cevabı var. HDP yüzde 13 oy aldı. Başka da Türkiye koşullarında bir değişiklik olmadı. AKP nin iktidardan düşmüş olmasıdır. Hatırlarsanız, hükümet temsilcileri seçimin ardından bundan sonra sürecin filmini çekersiniz dediler. Biz seçimden çıkar çıkmaz çözüm sürecinden geri adım atmadan hızlı bir şekilde görüşmelerin devam etmesi gerektiğini savunduk. Oysa çözüm süreci bir partinin tekelinde olan, bir partiye ait olan süreç değildir. Barış süreci halkın malıdır. Biz artık halkımızın bunu bilmesini ve inanmasını özellikle istirham ediyoruz. AKP varsa barış var, yoksa barış yok anlayışı halkın kabul edebileceği bir anlayış değil. Barış süreci halkın malıdır.  

ÇAĞRILARIMIZI İKİ TARAFA YAPIYORUZ

Selahattin Demirtaş, halkın Biz size savaş yaptırmayacağız diye ortaya çıkmasını isterken, Böylelikle savaş isteyenler halkın barış sesi karşısında geri adım atmak zorunda kalırlar dedi. Hem PKK nın hem de güvenlik güçlerinin ateşi kesmesi çağrısı yapan Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

Biz çağrılarımızı her iki tarafa yapıyoruz. Çünkü hükümet operasyonları durdursa ama PKK eylemlerini durdurmasa da bunun adı ateşkes çatışmasızlık olmaz. Ölümler durmuş olmaz. Yada PKK eylemlerini durdursa, AKP operasyonları durdurmasa o zaman da ölümleri durdurmuş sayılmayız. Tek taraflı olmayacağını yaşayarak öğrendik. Van’dan büyük bir mitingle bütün topluma ve taraflara bir kez daha güçlü barış çağrısı yapmış olacağız. Bu ses her kesimden yükselirse bu hafta, bugün, yarın önemli gelişmeler olabilir. Neye dayanarak söylüyorum, toplumun barış çığlığına güvenerek ifade ediyorum.

Türkiye nin birçok yerinde miting yapacaklarını söyleyen Demirtaş, Sadece HDP değil herkesin barış sesini yükseltmesi lazım. Lütfen ben rica ediyorum anneler babalar,evladı askerde olan, dağda olan, polis olan anneler babalar, bu çocuklar kolay yetişmiyor. Sesinizi yükselttin. Bulunduğunuz her yerde biz ülkemizde savaş istemiyoruz. Sorun çözülecekse oturup masada çözülsün deyin dedi. Demirtaş, kendilerinin barış için ellerinden geleni yapmanın çabası içinde olduklarını söyledi.

AK PARTİ VE MHP Yİ SUÇLADI

Kendilerinden başka barış için çalışan olmadığını, AK Parti ve MHP sözcülerinin ağzından tek bir barış sözcüğü duyulmadığını ileri süren Demirtaş, Çünkü her cenazeden sonra onlar dönüp milliyetçiliği kaşıyacaklar. Akan kandan rahatsızlarsa neden çağrılarımızı vatan hainliği olarak ifade ediyorlar. Bugün Kandili dümdüz edelim, basalım diyenler vatansever oluyor. Biz kardeş kardeşi vurmasın silahlar sussun dediğimiz için vatan haini oluyoruz. Bunların milliyetçilikleri vatanperverlikleri de çakmadır. Çin malı milliyetçilerdir bunlar. Dünyanın en çakma milliyetçileri maalesef Türkiye de dedi. 

BARAJIN ALTINDA KALMAYI BİLE GÖZE ALIRIZ

Savaş politikası izlemesinin Ak Parti yi bitireceği görüşünü savunan Demirtaş, Ama biz savaşı durduracağız. Sandıktan kim çıkarsa çıksın. Barajın altında kalmayı bile göze alırız. Bizim için önemli çözüm demokrasidir, akan kanın durmasıdır. Barış ve çözüm için koşturan partinin temsilcileriyiz. Maalesef parlamentoya gelerek sadece ailesinin ve kendisinin çıkarları için gece gündüz rant peşinde koşanları ülkenin vatanseverleri olarak tanıtıyorlar. En çok hırsızlık yapana bu ülkede en çok vatansever madalyası veriyorlar diye konuştu.

PKK ELİNİ DERHAL TETİKTEN ÇEKMELİ

Selahattin Demirtaş, İki tarafa da çağrı yapıyoruz diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

Bugün çağrı yapıyoruz. PKK derhal elini tetikten çekmeli. Tahkim edilmiş karşılıklı ateşkese uyacağını ilan etmelidir. Hükümet derhal askeri operasyon seçeneğini bir kenara bırakmalı. Müzakere için hazır olduğunu ifade etmelidir. Bütün tolumun beklentisi budur. Dolmabahçe de açıklanan deklerosyan ortak bildiri Türkiye toplumunun önünü açacak çok önemli tarihi belgedir. Bizler o kalınan noktadan bir adım, ileri gidip hızlı bir şekilde müzakere yürütülmesini sonuna kadar destekliyoruz. Şimdi koalisyon olur yada olmaz, erken seçim olur yada olmaz fakat barış acil bir görevdir.  

Konuşmasında Başbakan Davutoğlu na da seslenen Demirtaş, Çok net olarak ifade ediyorum Sayın Davutoğlu, bunu sizden bir talep olarak istemiyorum. Buna mecbursunuz barış yapmaya mecbursunuz dedi.

Demirtaş, hükümetin 400 savaş uçağı kaldırıp 400 operasyon yapabildiğini, Kandil e günlerce bomba yağdırıldığını, dağların bombalandığını, ancak bunun bir işe yaraladığını ileri sürdü.

HDP VE MHP EL ELE SOKAĞA ÇIKSIN

Her yerde sesler yükseltilip barış istiyoruz denilmesini isteyen Demirtaş, Halkın sesine kimse sessiz kalamaz. Bütün Türkiye toplumundan ricamdır. HDP ve MHP el ele sokağa çıksın ve biz barış istiyoruz desin. Bakın ülkede o zaman neler değişiyor dedi.

Demirtaş, toplumun karamsarlığa kapılmaması gerektiğini de belirterek, Suriye de bizler gibi düşünenler olsaydı Suriye bu durumda olmazdı. Yüz binlerce insan katledildi. Suriye’nin yarısı kendi topraklarını terk etti, mülteci konumuna düştüler. Bütün kentleri harap oldu. Medeniyet ülkesi harabeye döndü. Onların bir HDP’si yoktu. Savaşa karşı çıkan siyasetçileri yoktu diye konuştu.

Selahattin Demirtaş, söze şerefsiz tartışmasına da getirerek, Bunlar gibi kışkırtıcı olsak ülkenin düşeceği durumu bir düşünün. Ben bu partiye oy verenler şerefsizdir desem haşa ne olur bir düşünün. Resmen insanları bir birine karşı tahrik etmek için ellerini ovuşturuyorlar. Biz bu ülkeyi seviyoruz. Coğrafyasının her köşesini seviyoruz. Biz insanlarımızı seviyoruz. İnsanlarımız hangi partiye o verirse versin şereflidir. Biz bütün toplumu böyle kucaklıyoruz diye konuştu. Demirtaş, olası bir seçimde HDP nin hedefinin iktidar olduğunu da öne sürdü. 

ASKERDEN DAHA ASKER GAZETECİLER VAR

Selahattin Demirtaş, konuşmasında basına da sert eleştirilerde bulundu. Askerden daha asker gazeteciler var diyen Demirtaş, Savaş konusunda masasından oturduğu yerden klavye savaşçılığı yapan gazeteciler var. Bunların o ay alacakları maaşlara bakıyorlar. Ama onları da tarih not ediyor. Barış elbet gelecek. Bugün kışkırtıcı habercilik yapanlar kirli yüzleriyle baş başa kalacaklar. Size barışçıl bir toplumda ekmek yok. İşsiz kalacaksınız. Eminim ki toplum barışla buluştuğunda siz halktan bin defa af dileyip öyle toplumun içine çıkacaksınız yada çıkacak yüzü bulamayacaksınız. Sizi Allah’a havale ediyorum dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Malatya'da silahlı kavga : 1 yaralı

1 Malatya'da silahlı kavga : 1 yaralı

Nusra lideri ağır yaralı olarak Antakya hastanesinde iddiası

2 Nusra lideri ağır yaralı olarak Antakya hastanesinde iddiası

İstanbul'da sis etkili oluyor

3 İstanbul'da sis etkili oluyor

İşe gitmeyen adam evinde ölü bulundu

4 İşe gitmeyen adam evinde ölü bulundu

İstanbul'da yoğun sis kazaları beraberinde getirdi

5 İstanbul'da yoğun sis kazaları beraberinde getirdi