Türkiye nin ilk Yüzen Okulu Samsun da

Piri Reis Üniversitesi nin denizcilik eğitimine katkı sağlamak amacıyla bünyesine kattığı Piri Reis Gemisi, 195 öğrencisi ile Samsunport Limanı na demir attı

Türkiye nin ilk Yüzen Okulu Samsun da

Piri Reis Üniversitesi nin denizcilik eğitimine katkı sağlamak amacıyla bünyesine kattığı Türkiye nin ilk yüzen okulu Piri Reis Gemisi, Samsunspor Limanı na ulaştı. Samsunport Limanı nda, Kalkavan Denizcilik in sahibi ve Deniz Ticaret Odası üyesi İhsan Kalkavan tarafından karşılandı. 

GEMİDE STAJ YAPIYORLAR
Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, üniversitede eğitim gören öğrencilerin gemide staj yaptıklarını belirterek, Öğrencilerimiz ilk 3 aylık stajlarını bu gemide yapıyorlar. Öğrencilerimiz 2 aylık aktif staj yaparsa 1,5 katı kadar sürede staj yapmış oluyor. Önce 12 aylık stajlarının ilk 3 ayını bitirmiş oluyorlar. Seneye başka yerlerde staj yeri bulamazlarsa, biz onların stajlarını yine burada yaptırıp 2 nci ve 3 üncü ayını da halletmiş oluruz ama son 6 ayda özellikle konteyner veya dökme yük gibi gemilerde staj yapmalarını istiyoruz dedi. 

46 ÖĞRENCİ MİSAFİR 
Bazı üniversitelerin denizcilik fakülteleri veya ilgili bölümlerinden de öğrencilerin olduğunu söyleyen Rektör Erdoğan, Bu stajda 195 öğrencinin 46 sı diğer üniversitelerden geliyor. Hiçbir ücret almaksızın kendilerini 2 ay süreyle misafir ediyoruz. Öğrencilerimizi  7,5 milyon dolarlık gemiyle sefere çıkarmanın yanı sıra Türk limanlarında halkımızla buluşturuyoruz diye konuştu

7 öğretim üyesi, 195 öğrenci ve 54 mürettebat ile 2 gün boyunca Samsun da kalacak olan Piri Reis Gemisi, Pazartesi günü Sinop Limanı na demir atacak. 

Bayram OKEN ÇOK OKUNANLAR