Komşudan geliyorum

Avni Demir in kaleminden Batum Gezisi

Komşudan geliyorum

Gürcistan, Avrupa ve Asya’nın kesiştiği noktada. Bu ülkenin Acara Özerk Cumhuriyeti’nde gazeteci dostlarla gezimiz oldu. Yani Batum’da. Üç gün süren gezimiz benzersiz bir doğa zenginliğine, dağ ve denizin iklimsel uyumuna, kendine has yerel bir kültüre, halk şarkıları ve danslara, özgün geleneklere, zengin tarihsel ve kültürel bir mirasa, muhteşem mutfağa ve nefis şaraba tanık olduk.

Yıllarca kapıları kapalı kaldı. Dışarıya adım atmak mümkün değildi. Özgürlüğüne kavuşmalarıyla kelimenin tam anlamıyla kabak çiçeği gibi açıldılar. Bir yandan dışarıya akın ettiler. Diğer yandan gelenlere kucak açtılar. Bir yerde dünya insanıyla bir arada olabilmenin heyecan ve mutluluğunu yaşadılar. Komşumuz Gürcistan’ın acara Özerk Cumhuriyeti’nden söz ediyorum. Yani Başkent Batum’dan.

YILDA 600 BİN TURİST 
Batum’da turizm hamlesi yıllar önce başlatılmış. Günümüzde zirve yapmış durumda. Turist çekebilmek için ne gerekiyorsa yapılıyor. Ülkelerini tanıtmak için yoğun çaba sarf ediyorlar. Türkiye’den yılda 600 bin turist gidiyor Batum’a. Yetersiz buluyorlar. Bu yetersizliği kırmak için çalışıyorlar.

GAZETECİLERE DAVET 
Turizm Bakanlığı, özellikle Karadeniz’den gazetecilere ülkelerini tanıtmak için davette bulundu. Ordu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Erişen, Giresun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bekir Bayram, Trabzon TSYD Başkanı Murat Taşkın, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nden Osman Yanık, Rize Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mustafa Bayrak, Artvin Gazeteciler Cemiyeti’nden Orhan Sevinç ve Erhan Sevim ile Samsun’dan Haber Gazetesi davet edildi. Ben Haber Gazetesi adına katıldım.

2-007.jpg

 

AVRUPA ŞEHRİ İZLENİMİ VAR
Sarp Sınır Kapısı’nda bir araya geldik. Buradan Batum’a ayak bastık. Bizi Acara Özerk Cumhuriyeti Turizm Başkanlığı Pazarlama ve Reklam Bölümü Başuzmanı Mikheil Koplatadze ve tercüman olarak görevlendirilen İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu Nino Jintcharadze karşıladı. Kısa bir yolculuk sonrası konaklayacağımız Hilton Oteli’ne vardık.  Öğle yemeği sonrası Batum’u gezdik. Cadde boyunca tam bir Avrupa şehri izlenimi var. Caddenin sahil tarafında koca Gürcistan Bayrağı. Hemen arkasında da dev bir dönme dolap olan Ferris Wheel manzarayı tamamlıyor. Biraz kenarında ise Gürcü alfabesinin her bir harfinin sarmal olarak döndüğü Alfabe Kulesi ile İzmir Saat Kulesi’ni andıran Batum Saat Kulesi karşımıza çıkıyor. Ferris Wheel’in deniz kıyısında ise Ali ve Nino isimli iki genç aşığı simgeleyen, belirli bir yavaş hızda sürekli dönen bir modern heykel var.  Sahilden Piazza Meydanı’na geçtik. Eski ve yeni Batum’u da dolaştık. Akşam üstü ise 14 dakikalık teleferik yolculuğu ile Batum’u dağdan seyrettik. Dağdan indikten sonra akşam yemeğini kentin ünlü bir restoranında müzik eşliğinde yedik. Gürcülerin zengin mutfağına bir diyeceğimiz yok. Yemeklerin vazgeçilmezi soda. Sade ve meyvelileri masaya ilk getirilen. Sodaya ilgiyi 7 bin yıllık geçmişi ile masalardan hiç eksik edilmeyen şarap yok etti, desek yalan olmaz. Gürcüler şaraplarıyla gurur duyuyor. Şaraplarıyla övünmekte haklılar da.

Yemekte konuklarını ağırlayana tamada adı veriliyor. Onun görevi güzellikleri sıralayıp ‘Şerefe’ deyip kadeh kaldırmak. Ne kadar kadehlere eşlik ettiğimi doğrusu bilemiyorum. Biz Türkler rakıcıyız. Şarap kültürümüz hayli zayıf. Hayatım boyunca içtiğim şarap Batum’da kaldığımız üç gün içinde içtiğimizden öyle sanıyorum ki azdır.

11825171_703801373096594_6800636430722816451_n-001.jpg

4-005.jpg

 

İKİNCİ GÜN…. 
Batum’a varışımızın ikinci gününde dağ gezisi bizi bekliyordu. Bizi uyardılar da rahat giyinmemiz için. Zira 4 saatlik bir yürüyüşten söz ettiler. Önceleri espridir diye geçiştirdik ama gerçek çıktı. Hayli uzak bir mesafeyi araçla gittik. Doğaya olumsuz etki yapmasın diye yolu gidilecek gibi değildi. İçimiz dışımıza çıktı, dersek yalan olmaz. Dağda aracımızdan indik. Tümü organik yiyeceklerden oluşan sofrada öyle yemeği yedik. Şarap, gündüz olmasına rağmen vazgeçilmezler arasındaydı. Buradan döneceğimizi umarken, ‘Asıl yol şimdi başlıyor’ dedi Gürcistan Trabzon Başkonsolos yardımcısı Giorgi Oushıtashvılı. Eyvah, dedik ama yola da koyulduk. Bir dereden bizim Karadeniz’de çokça gördüğümüz ilkel teleferikle karşıya geçtik. İki saat kadar yürüdük. Gide gide bir göle ulaştık. Son duraktı bu göl. İyi de ne var bu gölde demeye getirdik. Getirdik ama mayosunu giyen suya atladı. Sonrasında geriye dönüş. 

Otele döndüğümüzde bir saatlik dinlenme süresi tanıdılar. Sonrasında ise bizlerin onuruna hazırlanan restoranda akşam yemeği. Gürcü müzikle kulaklarımızın pası silindi. Halk oyunları ekibinin gösterileri göz zevkimize zirve yaptırdı.

Masanın tamadası Mikheil Koplatadze müzik ziyafeti de verdi. Bizler alkışladık. O ise ‘Şerefe’ deyip şarap yudumlamamıza süreklilik kazandırdı. Saatler hayli ilerlemesine rağmen şerefe kaldırmalar bitmek nedir bilmiyordu. Mikheil Koplatadze bir tas istedi. Gürcüce anlatmaya başladı. Bu işte bir şeyler olacağını sezinlemiştik. Nitekim tercümanımız Nino tasın önemini dile getirdi ve her birimizin o tastan şarap içmesi istendi. Hem de fondipleme. Buna da eyvallah dedik. Bu kez ortaya boynuz kondu. İçi şarapla doldurulup yine fondiplememiz istendi. Nereden inceyse oradan kopsun misali yine fondipledik. Hem de sarhoş olmadan.

ÜÇÜNCÜ GÜN…

Üçüncü gün sabah kahvaltısı sonrası Dünya’nın ikinci büyük Botanik Bahçesi’ne gittik. Botanik Bahçesi’ni dolaşmak için 8,5 kilometre yürümek gerekiyor. Tercümanımıza ‘kestirmeden’ deyiverdik. ‘O zaman 3,5 kilometre’ dedi. Botanik ve fizik coğrafyasının ünlü ismi Andrei Krasndv tarafından 1912 yılında kurulan botanik bahçesini gezmeye başladık. Bahçenin flonstik zenginliği 111 hektar üzerinde yetiştirilen dokuz bölümde sunuluyor. Bu bölümler Doğu Asya, Kuzey Amerika, Yeni Zelanda, Güney Amerika, Himalaya, Meksika, Avustralya, Akdeniz ve Transkafkasya, nemli su tropikal iklim alanları. Burada tek bir avantajımız vardı. O da tepeden başlayıp deniz kenarında yürüyerek noktalamamız. Daha sonra Şelaleye gideceğimiz söylendi. Çıkıverdik yola. Çoruh nehri ile Acara nehrinin buluştuğu yerden biraz yukarılara çıktık. Yine ülkemizde sayısız şelalerden birine getirildik. Turist kaynıyordu. Seyreden mi ararsın. Yoksa şelale altında yüzen mi? Hepsi vardı. Özellikle Arap turistler hayli ilgi gösteriyordu. 

3-002.jpg

 

SİZİNKİLERE SORUN
Buradan ayrıldıktan sonra Başkonsolos yardımcısı Giorgi’ye sordum, seyahatimizin sonu mu diye. ‘Sırada öyle yemeği var’ dedi. Eyvallah, deyip geldik saatlerimizin geçtiği restorana. Bir yanda şarap imal ediliyor, diğer yanda yemek yiyip şarap içiliyor. Yemek faslı başlayana dek dolaştık imalathaneyi. Mahzenine indik. Şarap doldurulmasını bekleyen yüzlerce şişelerin depolanmış haline tanık olduk. Satış reyonuna geldiğimizde şarap almadan olmazdı. Alırken bizleri uyardılar. Türk Gümrüğü’nden bir-iki şişeden fazla geçiremezsiniz diye. Neden diye soruverdik. ‘Sizinkilere sorun’ dediler.

Sarp Gümrük Kapısı’ndan geçerken, elimdeki üç şişe şarap kimsenin dikkatini bile çekmedi. Keşke fazlasını alsaydık, demekten de geri kalmadık.

Üç günlük gezi şüphesiz yararlı oldu. Çok şeyi gördük. Yorum yapma şansı oluştu bizde. Oluşmakla birlikte turizmde neden geri kaldığımızı da gördük. Özellikle Arap turistleri kaçırışımız yazık dedirtti. Batum’u tercih etmelerindeki ana neden de özgürlük. Arap turistler Batum’da şarap da içebiliyor. Kumar da oynayabiliyor. Ya bizde? Gözlerin üzerinde oluşu ürkütüyormuş. Özgürlükleri kısıtlıymışcasına.

Sonuç olarak; davetli gittik. Gezdik-gördük. Alış-veriş de yaptık. Günübirlik bile gidilebileceği Batum ilgimizi çekti. Bu bile Gürciler için yeterli. Daha doğrusu bugünün hedefi. Geleceğin ilk adımları.

Haksız da değiller. İş bilenin, kılıç kuşananın. Onlar kuşanmış. Hem de bilerek.
Ya biz? Allah’ın verdiği imkanlardan yeterince yararlanamıyoruz. Yazık, çok yazık.

------------

6.jpg

7.jpg

1-004.jpgEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

1 Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

2 Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

Emin Kar yakın takipte

3 Emin Kar yakın takipte

Samsun'da UBFED'de deprem

4 Samsun'da UBFED'de deprem

Samsunspor'da kurtuluş hesabı

5 Samsunspor'da kurtuluş hesabı

Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

6 Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

Emekliye enflasyon farkı! Çifte zam geliyor

7 Emekliye enflasyon farkı! Çifte zam geliyor

Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

8 Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

Nükleer, Karadeniz'i bitirir

9 Nükleer, Karadeniz'i bitirir

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, milletvekili aday adayı

10 CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, milletvekili aday adayı