PİYASALARDA TANSİYON ARTTI

Güne yatay başlayan Borsa İstanbul şehit haberleri ile satıcılı bir seyir izliyor.

PİYASALARDA TANSİYON ARTTI

Piyasalar haftaya hareketli başladı. Peş peşe gelen terör saldırılarının yarattığı tedirginlik ve hükümet kurma çalışmalarında henüz bir sonuca ulaşılamaması piyasalarda tansiyonu artıran ana nedenler olarak gösteriliyor. 
Dolar 2.79 TL seviyesini aşarken Borsa İstanbul ilk seansı yüzde 1.04 lük kayıpla 77.611 puandan tamamladı. 
İstanbul serbest piyasada DOLAR/TL 2,7830 ve EURO/TL 3,0550 seviyesinde haftaya başlamıştı.
 

1 DOLAR KAÇ LİRA OLDU?
Ünlü yatırım bankası Societe Generale in gelişen piyasalar stratejisti Phoenix Kalen, SocGen İn Türkiye de erken seçim olasılığını yüzde 80 olarak gördüğünü ve Türk Lirası nın Dolar karşısında Eylül sonu itibariyle 2,92 seviyesini görebileceğini söyledi. 
BIST 100 Endeksi haftaya yüzde 0,21 değer kazanarak 78.592,00 puanda başlamıştı.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, Güvenlik güçlerine yönelik artan saldırılar piyasada endişe yaratıyor. Sürecin devam etmesi etkinin bugünkünden daha fazla hissedilmesine neden olabilir. Bunun dışında petrol fiyatlarındaki düşüş TL yi destekliyor diyebiliriz. Bugün petrol fiyatlarındaki düşüş olmasaydı güvenlik olaylarının piyasada daha sert bir baskı yarattığını görebilirdik dedi.  
 

ALTINDA DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR
Saat 13.00 itibariyle altının ons fiyatı 1.094 Dolar seviyesinde bulunuyor.
Altın üzerinde FED baskısı devam ediyor. Sarı metal, Cuma günü açıklanan ABD istihdam verisi ile faiz artırımı olasılığının yükseldiği algısıyla gerilemeye başladı ve kayıplarını derinleştirdi.

PETROL ARZ ENDİŞESİ İLE DÜŞÜYOR
Ham petrol ABD li üreticilerin sondaj kulelerini artırması sonrasında arz fazlası endişeleri ile geriledi. Petroldeki düşüş dördüncü güne taşındı. 
 

ASYA YÜKSELİYOR
Çin hisse senetleri sanayi şirketlerinin birleşme spekülasyonları ile yükselirken, Japonya nın Topix Endeksi 8 yılın en yüksek seviyesinden kapandı. EN ÇOK OKUNANLAR

Milletvekilleri Genel Kurulu oturumu bittikten sonra fotoğraf çektirdiler

1 Milletvekilleri Genel Kurulu oturumu bittikten sonra fotoğraf çektirdiler