“Yağ Alırken Litresine Dikkat Edin”

KARADENİZBİRLİK Genel Müdürü Ünal Eraslan, tüketicilerin 5 litre olarak aldıkları teneke yağın aslında 5 litreden daha az olduğunu eve gidince anladıklarını ve tüketicinin bu konuda dikkatli olması gerektiğini söyledi.

“Yağ Alırken Litresine Dikkat Edin”

Tüketicilerin yağ alırken dikkatli olmaları gerektiğini söyleyen KARADENİZBİRLİK Genel Müdürü Ünal Eraslan, “Ayçiçek yağında 5, 10, 18 litrelik teneke yağ ambalajlarımız var bizim. Son zamanlarda 5 litrelik yağları alan tüketiciler aldıkları yağın aslında 4 veya 4 buçuk litre olduğunun farkında değil. Burada yağı satanın bir hilesi yok. Çünkü yağ üretiminde 5 litrelik standart üretim diye bir şey yok. İstediğiniz litrede üretebiliyorsunuz. Ancak bizim yıllardan beri küçük yağ ambalajımız 5 litrelik olduğu için tüketicinin zihninde bu 5 litre olarak yerleşmiş. Tüketici yağın fiyatına bakıyor 5 litrelik olarak zannettiği yağın ucuz olanını alıyor. Tüketici 5 litrelik olarak aldığı yağı eve gidince 5 litreden daha az olduğunu anlıyor. Bu durum satıcının bir hilesi değil ama tüketicinin bir yanılgısı oluyor. Tüketiciler fiyata aldanmadan alacakları yağın litresine bakarak öyle almalılar. Tüketicilerimizin bu konuda dikkatli olmaları gerekir dedi.

YAĞLI TOHUMA GEREKLİ TEŞVİK VERİLMİYOR

Türkiye’deki yağlı tohum ihtiyacının ancak 3’te 1’ini karşılayabildiklerini ifade eden Eraslan, Bu ihtiyacın tamamını üretmemiz için ülkemizin toprak ve ekolojik şartları müsait aslında. Maalesef yıllardır 3’te 2’sini ithal ediyoruz. Yıllık ortalama olarak da 3 milyar dolar gibi bir para ödüyoruz bunun ithalatına. Bizim birlik olarak amacımız bu ihtiyacın yerli üretici tarafından karşılanması için üretim yaptırabilmek. Onun için üretimi teşvik etmek, desteklemek için kendi imkanlarımız dahilinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yağlı tohum üretimi için devletin de üreticiye verdiği bir miktar destek var. Fakat devletin verdiği destek diğer ürünlere verdiği destek kadar teşvik edici değil. Dolayısıyla hala yeteri kadar üretim yok. Türkiye’nin kendi üretimini artırması gerekli desteklerin verilmesi gerekir diye konuştu.

“FİYATLARIN GEÇEN YILIN ÜSTÜNDE OLACAĞINI SÖYLEYEBİLİRİZ”

Geçen yıl verimin düşük olduğunu belirten Eraslan, Bu yıl yüksek bir rekolte bekliyoruz. Bu yıl yağışlar iyi gitti. O yüzen verimi de yüksek olarak bekliyoruz. Yaklaşık olarak ekonomiye 18 kooperatif ve yaklaşık 150 çalışanımızla ekonomiye 7 milyon lira gibi bir katkımız var. Geçen yıl yağlı tohum alımlarımızı 1.32 liradan yaptık. Bu yıl da genel şartları değerlendirdiğimizde fiyatların geçen yılın üstünde olacağını söyleyebiliriz şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

3 kafadarın intihar şovu alış veriş merkezini savaş alanına çevirdi

1 3 kafadarın intihar şovu alış veriş merkezini savaş alanına çevirdi

Adana'da 'Huzur' uygulamasında Roma dönemine ait 141 parça tarihi eser yakalandı

2 Adana'da 'Huzur' uygulamasında Roma dönemine ait 141 parça tarihi eser yakalandı

Tır yol kenarında arıza yapan kamyonete çarptı: 2 kişi hayatını kaybetti

3 Tır yol kenarında arıza yapan kamyonete çarptı: 2 kişi hayatını kaybetti

Kazada yaralanan kadın 8 gün sonra hayatını kaybetti

4 Kazada yaralanan kadın 8 gün sonra hayatını kaybetti

Ukrayna'da araç kalabalığa daldı: 6 ölü

5 Ukrayna'da araç kalabalığa daldı: 6 ölü

Hız sınırını aşan kamyonetler kaza yaptı: 1 ölü 5 yaralı

6 Hız sınırını aşan kamyonetler kaza yaptı: 1 ölü 5 yaralı

Odun yüklü kamyon TEM'den şarampole uçtu: 1 ölü 1 yaralı

7 Odun yüklü kamyon TEM'den şarampole uçtu: 1 ölü 1 yaralı

İstanbul'da terör örgütleri MLKP ve TKPML'ye operasyon: 16 şüpheli gözaltında

8 İstanbul'da terör örgütleri MLKP ve TKP/ML'ye operasyon: 16 şüpheli gözaltında