OMÜ ye akreditasyon uyarısı

Eski OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Rıfat Şahin, Tıp Fakültesi Dekanlığı na atanan Prof. Dr. Süleyman Kaplan ın Tıp Fakültesi kökenli olmaması nedeniyle, akreditasyonun iptal edilme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı

OMÜ ye akreditasyon uyarısı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi eski Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Bölüm Başkanı ve Öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Rıfat Şahin sosyal medyadan yaptığı paylaşımla, Tıp Fakültesi ne yeni atanan Dekan Prof. Dr. Süleyman Kaplan ın Tıp Fakültesi mezunu olmadığı için Akreditasyon belgesinin iptal tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

BELGEYİ UTEAK VERİYOR
Prof. Dr. Şahin, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, Akreditasyon, Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu tarafından verilmektedir. Önemli standartları ve kriterleri vardır ve bu kriterleri karşılayan fakültelere akreditasyon verilmektedir. 2000 li yılların başında, Prof. Dr. Ferit Bernay ın rektörlüğü sırasında fakültemiz eğitim sistemini değiştirmiş, komite sisteminden öğrenci merkezli probleme dayalı öğretim sistemine dönmüş, bu bağlamda birçok eğitimle ilgili konu nesnel bir şekilde yapılandırılmıştır. Prof. Dr. Şaban Sarıkaya, Dekanlığı nda bu çalışmalar büyük oranda tamamlanmıştır. Tabii ki tüm Tıp Fakültesi öğretim elemanlarının bu süreçte çok önemli katkıları olmuştur ifadelerini kullandı.

GERİYE DÖNÜLDÜ
OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan ın rektörlüğü döneminde bu sistemden vazgeçilip eski yönteme dönülmeye çalışıldığını da paylaşan Prof. Dr. Ahmet Rıfat Şahin in sosyal paylaşım sitesinde şu ifadeler yer aldı: Bu sistem zaman zaman tartışılmış olsa da, Dekan Prof. Dr. Haydar Şahinoğlu ve ekibi buna rıza göstermemişler, kurulmuş olan sistemin devamını sağlamışlardır. Bu çabaların sonucunda fakültemiz 2010 yılında akreditasyon için başvurmuş ve 1 Ocak 2012 yılından itibaren akredite edilmiştir. Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu (UTEAK) akredite olan fakültelerin denetimini de düzenli aralıklarla yapmaktadır. 2014 yılında fakültemizin ara değerlendirmesini yapmış ve 2018 yılı başına kadar akreditasyonun geçerliliğini onaylamıştır. Bu durumdan sadece öğretim elemanları değil aynı zamanda öğrenciler ve yöneticiler de hoşnut kalmış, onur ve gurur vesilesi saymışlardır. Şimdi ise akreditasyon için temel standartlardan biri olan dekan niteliği kriteri çiğnenmektedir. UTEAK ın temel standart 8.4.1 maddesine rağmen fakültemize 15 temmuz 2015 tarihinde tıp fakültesi mezunu olmayan bir profesör dekan olarak atanmıştır. Hem Bernay dönemi dekanlarının, hem Akan dönemi dekanlarının, hem de bütün öğretim üyelerinin onca çabasına yazık olmayacak mı?

Bayram OK EN ÇOK OKUNANLAR

Diyanet-Sen Genel Başkanı Bayraktutar: 'Sandıklardan çıkan sonuç millet iradesi,

1 Diyanet-Sen Genel Başkanı Bayraktutar: 'Sandıklardan çıkan sonuç millet iradesi,

Jandarma Başkale'de faciayı önledi

2 Jandarma Başkale'de faciayı önledi

Artvin'de davul zurna ile kutlama

3 Artvin'de davul zurna ile kutlama

Cizre'de polis izinsiz gösteriye müdahale etti

4 Cizre'de polis izinsiz gösteriye müdahale etti

MHP Malatya'da 16 yıl sonra vekil çıkardı

5 MHP Malatya'da 16 yıl sonra vekil çıkardı

Çorum'da Erdoğan coşkusu

6 Çorum'da Erdoğan coşkusu

Adıyaman'da seçim sonucu: 4 AK Parti, 1 CHP

7 Adıyaman'da seçim sonucu: 4 AK Parti, 1 CHP

AK Parti'li milletvekilleri seçimi şarkılarla kutladı

8 AK Parti'li milletvekilleri seçimi şarkılarla kutladı

Kepçe üzerinden tehlikeli kutlama

9 Kepçe üzerinden tehlikeli kutlama

Didim'de AK Parti ve MHP'liler seçim zaferini kutladı

10 Didim'de AK Parti ve MHP'liler seçim zaferini kutladı