Diyabet Hastalarına Yayla Tavsiyesi

Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Emin Erdem, Diyabet hastaları, tatilleri için çok fazla sıcak ve nemin olduğu kıyılar yerine, daha az nem ve daha bol oksijenin olduğu yayla turizmini ve kültür turizmini tercih etmelidirler dedi.

Diyabet Hastalarına Yayla Tavsiyesi

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Dahiliye (İç Hastalıkları) Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Emin Erdem, yaz ayında özellikle tatilde olan diyabet yani şeker hastaları için dikkate almaları için A’dan Z’ye uyarılarda bulundu.

“Güneşin kendini bolca gösterdiği, bu yıl aşırı sıcak geçen yaz mevsimi, diyabet hastaları için birçok gizli tuzak oluşturabilir” diyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Emin Erdem, Hava sıcaklığının artması, günlerin uzaması ve aktivite artışı nedeniyle vücudumuzun sıvı kaybı kış aylarına göre hemen hemen iki kat çıkar. Bu gerek terleme gerekse buharlaşma yolu ile olur ve sıvı kaybı ile birlikte vücudumuzun tuz dengesinde de bozulmalar görülebilir. Bu bozukluklar; halsizlik, fenalık hissi, kas ağrıları, kramplar hatta kalpte ritim bozukluklarına dahi neden olabilir” diye konuştu.

“AÇ KALMAYIN VE RAHAT AYAKKABI GİYİN”

Dr. Erdem şu bilgileri verdi: “Bunun için diyabet hastalarının sıvı alımlarını mümkün olduğunca arttırmaları ve beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekir. Uzun süre aç kalmamalı bir kerede çok fazla yemek yememelidirler. Önemli bir konu da yazın çorapsız ayakkabı ve terlik giyme alışkanlığıdır. Rahat kesimli, ortopedik tabanlı, iç astarlı ayakkabı ve yumuşak sıkmayan çorap giymek ayakları her gün yıkayıp, herhangi bir yara ya da renk değişikliği var mı diye kontrol etmek gerekir. Kumsalda ayaklarının yanmaması için güneşlenirken üstünü tülbentle örtmek gerekir.”

“DONDURMADAN UZAK DURUN, YAYLAYA ÇIKIN”

Yaz aylarında kalorisi ve şeker düzeyi yüksek olan; çilek, kiraz kavun ve diğer tüm meyvelerin, ana ve ara öğünlerde kalori değerleri göz önüne alınarak doktor tavsiyesine göre tüketilmesi gerektiğine işaret eden Uzm. Dr. Mehmet Emin Erdem, “Dondurma da kan şekeri ayarını bozan yiyeceklerden biridir. Diyabet hastaları, tatilleri için çok fazla sıcak ve nemin olduğu kıyılar yerine, daha az nem ve daha bol oksijenin olduğu yayla turizmini ve kültür turizmini tercih etmelidirler. Ayrıca 24 saat yiyecek servisi olan açık büfe kahvaltı ve yemek veren tatil tesislere de çok dikkat edip, gerekirse durumlarına uygun mönü hazırlanmasını sağlamalıdırlar” şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

İşte Taner Taşkın'ın ekibi

1 İşte Taner Taşkın'ın ekibi

19 Mayıs Stadyumu için büyük plan

2 19 Mayıs Stadyumu için büyük plan

Samsunspor'da odak noktası transfer

3 Samsunspor'da odak noktası transfer

Canberk de tamam

4 Canberk de tamam

Koloğlu: 'Transferlerin hepsini açıklayacağız'

5 Koloğlu: 'Transferlerin hepsini açıklayacağız'

CANLI YAYIN! Samsunspor'da yeni transfer imzayı atıyor

6 CANLI YAYIN! Samsunspor'da yeni transfer imzayı atıyor

Meral Akşener, İbrahim Özyer'in cenazesi için Samsun'a geliyor

7 Meral Akşener, İbrahim Özyer'in cenazesi için Samsun'a geliyor

Çepni ailesinin acı günü

8 Çepni ailesinin acı günü

Samsun'da otomobil yolcu yolcu otobüsüne çarptı: 1 ölü, 1 yaralı

9 Samsun'da otomobil yolcu yolcu otobüsüne çarptı: 1 ölü, 1 yaralı

Samsun'da narkotik polisinden dev operasyon: 13 gözaltı

10 Samsun'da narkotik polisinden dev operasyon: 13 gözaltı