EKMEKTE YENİ DÖNEM

Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, fırıncıların 1 Ekim itibariyle eski usul tahta çubuklu jilet ile ekmek çizemeyeceğini söyledi.

EKMEKTE YENİ DÖNEM

Türkiye’de son zamanlarda çıkan “ekmeğin içerisinden jilet çıktı” haberlerinin ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı harekete geçti. Fırıncılar eskilerden beri ekmeği çizmek için tahta çubuklu jilet kullanıyor. Bu jiletler zamanla eskiyor ve bazen hamurların içerisine düşerek ekmek yiyen vatandaşların sağlığını tehdit ediyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yayınladığı genelge ile eski usul jiletlerin kullanmasını yasakladı. Fırıncılar bundan sonra artık bakanlık onaylı yeni usul jiletlerle ekmekleri çizecekler.
Ekmeğin içinden jilet çıkması gibi durumları bir daha yaşamak istemediklerini belirten Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, “Türkiye’nin birkaç ilinde ekmeğin içerisinde jilet çıktı. Bu jilet normal bildiğimiz jilet değil. Çubuğun ucuna bağlanan jiletle biz fırıncılar ekmeğin üzerini çiziyoruz. Bu jileti bir çubuk parçasının ortasına koyarak kullanıyorduk. Bu jiletleri ne kadar temizlersek temizleyelim görüntü açısından hoş bir durum ortaya çıkarmıyordu. Bu yüzden zaman geçtikçe bazı sıkıntılara yol açıyordu. Bazı ekmeklerin içinden jilet çıktığı haberleri ortaya çıktından sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı harekete geçti. Bu konuyla ilgili bir genelge yayınladı. Bu genelgeye göre çubukların üzerine takılan jiletlerin uygun olmadığı söylendi. Bununla ilgili bir takım sektörler çalışma yaptı. Ekmek için yeni jiletler üretiyorlar. Bu yeni jiletler hem hijyenik hem de sağlık açısından kullandığımız eski usul jiletlerden daha iyi. Yeni jiletlerin onayını bakanlık ve federasyonumuz yaptı. 1 Ekim’den itibaren yeni üretilen bu jiletleri kullanma mecburiyeti getirildi. Üyelerimizi mağdur etmeme anlamında bu ürünlerin dağıtımını üstlendik. Fırıncı üyelerimize isteği doğrultusunda siparişlerini alıp onlara ileteceğiz. Bu yeni jiletler sağlığı tehdit etmeyen plastikten yapıldı. Bu yeni ürünlerde jilet plastiğe montajlanmış bir şekilde duruyor. Montajlanmış jiletin plastikten ayrılıp da düşme gibi bir olasılığı yok. Böylece ekmek kesmede kullandığımız jiletlerin hamurun içerisine düşerek vatandaşların sağlığını bozmasının önüne geçilecek” dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

1 Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

2 Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

Emin Kar yakın takipte

3 Emin Kar yakın takipte

Samsunspor'da kurtuluş hesabı

4 Samsunspor'da kurtuluş hesabı

Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

5 Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

Eş zamanlı fuhuş baskını: 16 gözaltı

6 Eş zamanlı fuhuş baskını: 16 gözaltı

Samsun'da UBFED'de deprem

7 Samsun'da UBFED'de deprem

Samsun'a yeni üniversite mecliste onaylandı

8 Samsun'a yeni üniversite mecliste onaylandı

Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

9 Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

 Genel müdürden öğretmene plaket

10 Genel müdürden öğretmene plaket