Samsun taşımaz

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, şehir merkezinde yaklaşık 200 bin aracın trafikte olduğunu belirterek, Samsun un bu kadar aracı taşıması mümkün değil dedi

Samsun taşımaz

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, trafiğe katılan araç sayısınında artış olduğunu, şehir merkezinde yaklaşık 200 bin aracın trafikte bulunduğunu ifade ederek, Samsun un bu kadar aracı taşımasının mümkün olmadığını söyledi.

2,5 KİŞİYE BİR ARAÇ
Samsun da trafiğe kayıtlı 298 bin araç olduğunu ifade eden Kavuran İl merkezinde ise 146 bin 800 araç kayıtlı. Fakat bu sayı başka şehirlere kayıtlı araçları da hesaba katarsak 200 bini buluyor. Bu sayı da her geçen gün artıyor. Bu kadar aracı Samsun un taşıması mümkün değil. 2 buçuk kişiye bir araç düşmekte. Bu da şehir trafiğine ciddi bir yük demektir. Bu yük de beraberinde trafik kazalarını getirmektedir. Araç sayısının artışıyla birlikte trafik kazalarında da ciddi bir artış görülüyor. Üstelik bu kadar aracın şehirde kapladığı alanı hesaplamaya kalktığımızda korkunç rakamlar ortaya çıkıyor. Artık araç fiyatları çok düşük, 3 bin liraya gençler bir araç alıp trafikte tehlikeler yaratabiliyor. İnsanlar daha çok toplu taşımaya teşvik edilmeli diye konuştu.

TÜRKİYE DE 19 MİLYON 408 ARAÇ
Türkiye İstatistik Kurumu nun (TÜİK) verilerine göre Ocak ayından Haziran ayına kadar 330 bin 160 araç trafiğe girdiğini kaydeden Kavuran şunları söyledi: Bu hayli yüksek artış olduğunu gösteriyor. Türkiye genelinde 19 milyon 408 bin araç bulunmakta. Bu araçlar hem yoğunluğu meydana getirmekte, yaşam alanlarımızı sıkıştırmakta ve zorluk çektirmektedir. Her şeyi trafikte çözmeye çalışıyoruz ancak trafik kurallarını tam öğrenmeden, araçları park edebileceğimiz yerleri tespit etmeden her 3 kişiden 1 i olmak üzere hemen araç sahibi oluyor.  

Zerrin SOMUNCUEN ÇOK OKUNANLAR

Türkiye 13 Halk Oyunları Şenliğinin şampiyonu Malatya

1 Türkiye 13. Halk Oyunları Şenliğinin şampiyonu Malatya

Zeki Müren Konserinde izdiham

2 Zeki Müren Konserinde izdiham

Adana'da apartmanda çıkan yangın korkuttu

3 Adana'da apartmanda çıkan yangın korkuttu