Çakır dan kaçak itirafı

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Turan Çakır, Bir tarafta düzeltirken diğer tarafta da inanılmaz bir çirkinlik oluşmasına müsaade ediyoruz. Bir özeleştiri yapmam gerekirse, beceremiyoruz dedi

Çakır dan kaçak itirafı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ağustos ayı Komisyon Toplantısı, Turan Çakır başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda meclis gündemindeki maddeler görüşülürken, Kavak Kemal Kabataş Caddesi ndeki tabela temizliği ve cephe yenileme ile ilgili maddede kaçak yapılaşma da tartışıldı. Çakır cephe yenileme masrafların yüzde 50 sini Büyükşehir Belediyesi nin, yüzde 25 i ilçe belediyesinin, yüzde 25 ini ise bina sahiplerinin karşılayacağını ifade etti.

AKYÜZ ÜN 56 LAR ŞİKAYETİ
Madde ile ilgili görüşlerini aktaran CHP li Meclis Üyesi Erkan Akyüz, Büyükşehir in şehir estetiğine verdiği önemi bildiklerini belirterek, konunun her boyutuyla ele alınması gerektiğini ifade etti. Akyüz, Ben 56 lardan yürürken şuna dikkat ediyorum. Eskiden manavın iki kasa meyve atmasına müsaade etmediği yerlere masalarla düzenlemeler yapılmış. İnsanların evlerinin önüne masa atılıyor, sandalye atılıyor. Yani vatandaş evine girerken ya da oradan geçerken mağduriyet yaşıyor. Nasıl olsa bir işlem yapılmıyor diye herkes istediği gibi hareket ediyor. Önceki mecliste İstiklal Caddesi nin trafiğe kapatılması sebebiyle bazı ara sokakların araç trafiğine açılması yönünde karar almıştık. Şimdi biz meclis olarak esnafı düşüneceğiz ama bir yandan da bu şehirde yaşayan insanları rahat yaşayabileceği ortamı oluşturmamız gerekiyor. Biz kafeteryaların yapılmasına karşı değiliz, ancak şehir estetiği için tabelaları kaldırıp reklamın yapılmasına karşı çıkıyorken diğer taraftan bu yöndeki bir kirliliği de göz ardı etmemeliyiz diye konuştu.

ÇAKIR DAN ÖZELEŞTİRİ
Akyüz ün düşüncelerine katıldığını belirten Başkan Vekili Turan Çakır, görsel anlamdaki kirliliğe kaçak yapıların da neden olduğunu belirtti. Çakır şunları söyledi: İş şu noktaya geldi. Nasıl olsa kimse bir şey demiyor diye diğeri de aynı şeyi yapıyor. Ama aslında öyle değil. Belediyemiz kaçak inşaatla alakalı gidiyor tespitlerini yapıyor. O kişiler de gidip kaçak inşaatı yıkmadığınız için bununla ilgili hiçbir işlem yapılmıyor zannediyor. Başkanımız estetik konusuna çok önem veriyor, kimseye de taviz vermiyor. Bu konuda topyekün bir mücadeleye ihtiyaç var. Bir tarafta düzeltirken diğer tarafta da inanılmaz bir çirkinlik oluşmasına müsaade ediyoruz. Bir özeleştiri yapmam gerekirse, beceremiyoruz. Bunu söylemekte hiçbir sakınca görmüyorum. Bu yıllardan beri gelen genel bir sorun. Kaçak yapılaşmayı örtmek için herşeyi yapıyorlar ve biz de bunun önüne geçemiyoruz. Ancak kaçak yapıya müsaade etmemiz mümkün değil. Şehrin görsel anlamdaki kirliliğini önüne geçmek için her türlü mücadeleyi vereceğiz. Basından da bu konuda bizlere destek olmasını istiyoruz.

KAÇAĞA TAVİZ YOK
Turan Çakır, kaçağa asla taviz vermeyeceklerini belirterek, Bu konuda öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanımızın büyük bir hassasiyeti var. Hem Büyükşehir Belediyesi kaçak inşaat ekipleri hem ilçe belediyeleri gerekli işlemleri yapıyorlar. Vatandaş o kanunsuz durumun ortadan kaldırılmadığı için bununla ilgili işlemler yapılmadı diye zannediyor. Bu kanunsuz işleri yapanlar resmi yazışmalardan haberi yok. Bu konuda topyekun mücadele vermemiz gerekiyor. Biz bu konuda tespit tutanağını tuttuğunuz andan itibaren bir nüshasını ilçe belediyesine gönderiyoruz, bir nüshasını da savcılığa gönderiyoruz. Yani savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz. Ama bunlara rağmen bu kaçak yapıların yapılmadan engellenmesi noktasında sıkıntılar yaşıyoruz. Samsun Büyükşehir Belediyesi kaçak yapılara asla taviz vermeyecektir diye konuştu.

AK Partili Meclis Üyesi Sabri Arslan da, Konuşmanızdan şöyle bir anlam çıkıyor. Biz bu işi çözemiyoruz. Basına havale edip bu işi kurtaramayız. Bizim bir şekilde öncülük yapmamız lazım. Basından ziyade bu işi biz çözebiliriz şeklinde konuştu. 
Komisyonda görüşülen madde oybirliği ile kabul edildi.

Barış BUDANOĞLU EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da inşaattan düşen 22 yaşındaki işçi hayatını kaybetti

1 Samsun'da inşaattan düşen 22 yaşındaki işçi hayatını kaybetti

Samsun'da genç kız önce dolandırıldı, sonra tacize uğradı

2 Samsun'da genç kız önce dolandırıldı, sonra tacize uğradı

Samsun'da pompalı tüfekle intihar

3 Samsun'da pompalı tüfekle intihar

23 yaşındaki genç uyuşturucudan hayatını kaybetti

4 23 yaşındaki genç uyuşturucudan hayatını kaybetti

Samsunspor Teknik Direktörü Durmuş: 'Hakem 3 puanımızı çaldı'

5 Samsunspor Teknik Direktörü Durmuş: 'Hakem 3 puanımızı çaldı'

Samsun'da silahlı saldırı! 4 kişiye hapis

6 Samsun'da silahlı saldırı! 4 kişiye hapis

Afrin'e Türk bayrağı dikildi

7 Afrin'e Türk bayrağı dikildi

Samsun'da feci kaza! 1 yaralı

8 Samsun'da feci kaza! 1 yaralı

Çarşamba Havalimanı'nda 'ahlaksız denetim' iddiası

9 Çarşamba Havalimanı'nda 'ahlaksız denetim' iddiası

Samsun'da kafatası çatlayan bebek, yaşam savaşı veriyor

10 Samsun'da kafatası çatlayan bebek, yaşam savaşı veriyor