Bize koalisyon önerisi gelmedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı koalisyon görüşmesi sonrası ilk açıklamayı yapıyor.

 Bize koalisyon önerisi gelmedi

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı koalisyon görüşmesi sonrası ilk açıklamayı yapıyor.

İşte açıklamadan satırbaşları;
Biz sorumluluğumuzun gereği olarak Parti Meclisimizi topladık. Teamüllerin de gereği olarak Sayın Davutoğlu na görev verildi. 13 Temmuz da Sayın Davutoğlu ile görüştük. O görüşmede ben Sayın Davutoğlu na eğer Türkiye gerçekten bir hükümet kurmak istiyorsa bizim görüşümüz şudur dedim;

1 Yüksek profilli bir parlamenter ağırlığın olması lazım
2 Türkiye ekonomik, dış politika, sosyal açıdan ciddi sorunlarla karşı karşıya o nedenle kurulacak hükümet 4 yıllık olmalı
3 Koalisyonun ortaklarının samimi ve dürüst olması lazım
Sayın Davutoğlu bunun üzerine koalisyon görüşmelerine başlayabiliriz dedi. Bizim için önemli olan CHP değil Türkiye. Biz gerekirse oy kaybetmeye de hazırız dedik. Ardından görüşmeler başladı. Çok güzel bir ortamda geçti. Görüşmelere katılan AKP üyelerine teşekkür ediyoruz. 

GÖRÜŞMELERİN UZAMASININ BİZİ RAHATSIZ ETTİĞİNİ BİLDİRDİK

Elimizi taşın altına sokmaya hazır olduğumuzu söyledik. Görüşmelerin uzamasının bizi rahatsız ettiğini bildirdik. Tartışmaların ardından Sayın Davutoğlu ile görüştük. Görüşmelerin uzamasının beni rahatsız ettiğini belirttim. Bizi ve tabanımızı rahatsız ediyor dedim. 
 

BİZE KISA SÜRELİ SEÇİM HÜKÜMETİ ÖNERİLDİ

Sayın Davutoğlu bize iki öneri getirdi. Kısa süreli bir seçim hükümeti veya Azınlık hükümeti. Önerilerimiz aldım partilerimizin yetkili organlarına götüreceğim ve görüşümü sunacağım. Bu iki öneriyi de görüştük. Bugün yine bir araya geldik. Bize şu ana kadar bir koalisyon önerisi gelmiş değildir. Bir seçim hükümeti önerisi gelmiştir. Bu bizim MYK kararına uygun değil. Şahsi kanaatim, milli iradeye saygı şudur oy bölüşümü yapılmışsa liderlere düşen bir koalisyon oluşturmaktır. 

TÜRKİYE TARİHİ BİR FIRSATI KAÇIRDI

Eğer siz ben seçime gideceğim derseniz, o zaman siz milli iradeden nasıl söz edeceksiniz. Türkiye tarihi bir fırsatı kaçırdığını düşünüyorum. Türkiye bir ateş çemberinden geçiyor. Biz milli iradenin gereği olarak bir koalisyon müzakeresi sonucunda hükümetin kurulması ve sorunların çözülmesinden yanaydık. Ama bu gerçekleşmedi. 
Yapılan bu görüşmeler yine de çok önemli. En azından AKP, CHP nin her konuda görüşünü öğrenmiş oldu. Biz hangi konuyu seçtilerse görüşlerimiz açık yüreklilikle görüşlerimizi ifade ettik. Kimse umutsuzluğa kapılmasın. Türkiye büyük ve güçlü bir ülkedir. Kendi ülkemize güvenelim. Biz güveniyoruz. Sorunları çözümsüz hale getiren siyaset kurumunun başındaki yöneticilerdir. Biz milletimize güveniyoruz. Bundan sonra takdir yüce milletimize ait.

DAVUTOĞLU GÖREVİNİ İADE ETMELİ

Bizim teamüllere göre Başbakan Davutoğlu, parlamentoda güven oyu alacak bir hükümet kuramıyorsa görevini iade etmeli Aksi takdirde buna yetki gaspı denir. 
Bir müzakere olmadı. Görüşlerimizi sordular görüşlerimizi ifade ettik. İmam Hatip te okuyan çocuklarımız bizim çocuklarımızdır. Bu okullarla ilgili hiçbir sorunumuz yoktur. Ama eğitim sistemi ile sorunumuz vardır. 
Biz anlaşamayacağımız bir başlık görmedik. Sayın Cumhurbaşkanı nın etkisi olmuş mudur? buna yanıtı sayın Davutoğlu nun vermesi lazım.

Görüşmelerde hiçbir kırmızı çizgimiz yoktu. Ana başlıklar itibari ile anlattık.Birbirimizi dinledik karşılıklı. Sürenin uzaması dolayısıyla rahatsızlığımı Sayın Davutoğlu na belirttim ve bugün görüşme kararı aldık. 
Erken seçim olacak mı, olmayacak mı? onu göreceğiz. Ardından sonuçlara bakacağız. Biz milletin çıkarlarının yanında olacağız.

Bir gerçeği unutmayalım siyasette 24 saat çok uzun bir süredir. Demokrasi kendi sorunlarını çözebilecek bir kurumdur. Erken seçimi tek seçenek olarak ifade etmeyi doğru bulmuyorum. 
Yapılan görüşmeler karşılıklı saygı esası çerçevesinde gelişti ve noktalandı.EN ÇOK OKUNANLAR

Sulama kanalına düşen çocuk boğuldu

1 Sulama kanalına düşen çocuk boğuldu