Hızlı yük treni de yapılmalı

MHP Samsun Milletvekili Hüseyin Edis, hızlı trenin tek başına yetmeyeceğini, hızlı yük treni de yapılması gerektiğini söyledi

Hızlı yük treni de yapılmalı

MHP Samsun Milletvekili Hüseyin Edis, hızlı trenin mutlaka olması gerektiğini ancak tek başına yetmeyeceğini ve anlamlı olmayacağını savunarak hızlı yük treni taşımacılığı için de yatırım yapılması gerektiğini savundu.

YÜK HATTI OLMALI
Samsun a kurulması planlanan hızlı tren konusunda verilen uğraşların takipçisi olduğunu ifade eden Edis, Hızlı treni kim istemez. Samsun un çağdaş, modern bir şehir olması hepimizin ortak gayreti. Ancak insanları amaçsız bir şekilde bir yerden bir yere taşımak ne kadar mantıklı. Öncelikle bu hizmetten tüm vatandaşlarımızın yararlanabileceği ekonomik bir güç oluşturmak şart. 6.5 milyar liraya mal olacağı belirlenen hızlı tren projesine mutlaka bir miktar daha bütçe ilave edilerek yük taşıma hattı da ilave edilmeli dedi.

KALKINMAYA DESTEK 
Parası olanın zaten uçak kullanarak istediği yere 1 saat gibi kısa bir sürede ulaşabildiğini kaydeden Edis,  açıklamasını şöyle sürdürdü: Bafra-Çarşamba Ovası gibi tarımda verimliliğin üst seviyede olduğu iki arazide üretilen ürünler üreticinin elinde kalıyor. Navlun gidereri yüzünden üretici ürününü satamıyor, geniş bir pazar ağı oluşturamıyor. Yani vatandaş üretiyor ancak ürününü satabileceği pazar alanı bulmakta, pazar alanı bulduğunda da ürününü oraya taşımakta maddi sıkıntı yaşıyor.  Mademki biz hızlı tren istiyoruz burada amacımız öncelikle ekonomik kalkınmaya destek olmak olmalı. Dünyaya bakın, bir çok ülkede belli bir miktarın üzerinde yükü kargoyla taşıyamazsınız. Birini taşırken bir amacı olması lazım. Madem ki bunu yapıyoruz altı buçuk milyara bunu yapıyorsak, iki milyar daha koyup 5-10 metre ötesine bir çift yön daha yaparak hızlı yük taşımacılığını yapılabilir. Bu proje böyle düşünülmeli bence. O zaman Bafra daki karpuz da Çarşamba daki şeftali tarlada kalmaz. Biz de Ankara da kavunu 3 lira yerine 1 liraya yeriz. Köylü de ürününü 10 kuruşa değil 50 kuruşa satmış olur. Dolayısıyla hem üretici kazanacak hem tüketici kazanacak. Hızlı tren yapılırken bunun da düşünülmesi lazım.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

1 Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

2 Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

Emin Kar yakın takipte

3 Emin Kar yakın takipte

Samsunspor'da kurtuluş hesabı

4 Samsunspor'da kurtuluş hesabı

Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

5 Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

Eş zamanlı fuhuş baskını: 16 gözaltı

6 Eş zamanlı fuhuş baskını: 16 gözaltı

Samsun'da UBFED'de deprem

7 Samsun'da UBFED'de deprem

Samsun'a yeni üniversite mecliste onaylandı

8 Samsun'a yeni üniversite mecliste onaylandı

Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

9 Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

 Genel müdürden öğretmene plaket

10 Genel müdürden öğretmene plaket