ÇATI KAÇAK ÇIKTI

CHP li Meclis Üyesi Mustafa Tüfek in Büyükşehir Belediye Meclisi nde gündeme getirdiği Yüzme Havuzu ve Çok Amaçlı Salon inşaatının kaçak olduğu iddiası tartışma yarattı.

ÇATI KAÇAK ÇIKTI

 

Büyükşehir Belediye Meclisi nde kaçak yapılara karşı mücadele görüşmeleri sırasında CHP li Mustafa Tüfek in yüzme havuzu ve çok amaçlı salon inşaatının kaçak olduğunu iddiaları tartışmalara neden oldu. Bakanlık Yetkilileri Tam ruhsat çıkmak üzereyken proje tadilatı yapıldığını açıkladı. İnşaat şirketi ise proje tadilatının tamamlandığını ve yazımda olduğunu belirten, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, projenin önceki başkan Metin Burma döneminde başladığını kaydetti.

TÜFEK AÇIKLADI
Büyükşehir Belediye Meclisi Komisyon toplantısında CHP li Mustafa Tüfek, kaçak yapılaşmayla mücadelede hiç bir belediye başkanının başarılı olamadığını belirterek, Ben bu şehrin son 50 yılını bilirim. Sadece Selahattin Ereren in belediye başkanı olduğu darbe döneminde kaçak yapılaşmanın önüne geçilebildi. Kamu kurumlarının binalarında bile kaçak yapılaşmalar var. Mesela KYK ya kiralanan üç yurt binasının son katları kaçak.  Gençlik ve Spor Bakanlığı nın Yüzme Havuzu ve Çok Amaçlı Salon inşaatı kaçak, ruhsatsız. Kaçak binaları, belediye başkanları törenle hizmete açıyor, kurdele kesiyor. Daha sonra nasıl gidip de bu binaları kaçak diye yıkacak dedi.

TADİLAT YAPILDI
Tüfek in açıklamalarının ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileri, projede imara aykırı olmamasına rağmen yer alan sundurmaların Bakan Akif Çağatay Kılıç tarafından gereğinden uzun bulunduğu ve çevre sakinlerini rahatsız etmemesi için kısaltılması talimatı verdiği, bunun üzerine proje tadilatı çalışmalarının başlatıldığı ve evrakların Atakum Belediyesi ne teslim edildiğini ve bir kaç gün içinde de ruhsatın çıkacağı açıklandı.

PROJEYE UYGUNDU AMA
Konuyla ilgili açıklama yapan Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı da, Spor salonuyla ilgili olarak 14 Eylül 2014 tarihli bir ruhsat başvurusu buluyor. Ruhsatının verileceği dönemde Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç devreye girdi. Projeye uygun olmasına rağmen, yol tarafındaki 4 metre 60 santimlik çıkmayı kestirdi. Görüntü kirliliği oluşturduğu gerekçesiyle yapılan bu değişikliğin ardından proje bizden alınarak üzerinde gerekli tadilatlar yapılarak tekrar sunuldu. Söz konusu spor salonunun ruhsatı yazım aşamasında ve önümüzdeki günlerde verilecek ifadelerini kullandı.

ZORUNLULUK DEĞİL BAKAN İSTEDİ
Projeyi yürüten Serkan İnşaat A.Ş. adına açıklama yapan İnşaat Mühendisi Ünal Seven de şunları söyledi: Samsun Merkez Kapalı Yüzme Havuzu ve Samsun Çok Amaçlı Salon inşaatının ana yüklenicisi olarak ruhsat müracaatları tarafımızdan Atakum Belediyesi ne yapılmış olup, ruhsatlandırma aşamasında geçen süre içerisinde Atakum sakinlerinin talepleri doğrultusunda, Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç tarafından çatının uç kısmında yer alan ve markiz görevi görecek sundurma imara aykırılıklar olmadığı halde çevre sakinlerinin bakanlık projelerini benimsemeleri ve sahiplenmeleri düşüncesiyle 3 aks yani yaklaşık 4,60 m kesilmesi istenmiştir. Ayrıca Sayın Bakanımız tarafından otopark yetersiz bulunarak yeni mimari çözümlerin bulunması talimatı verilmiştir. Şirket politikası ve yürürlükteki mevzuatlara uygun çalışmayan alt yüklenicilerimizin iş akitleri fesh edildiğinden yeni alt yüklenicilerle anlaşılması ve gerekli proje tadilatlarının yapılması zaman almıştır. Atakum Belediyesi ne ruhsat müracaat dilekçesi ekinde verilen mimari, vaziyet ve statik projeler geri alınarak gerekli tadilatlar yapılmıştır ve belediyemize teslim edilmiştir. Ruhsatımız yazım aşamasındadır.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Ordu'da trafik kazası: 1'i ağır 4 yaralı

1 Ordu'da trafik kazası: 1'i ağır 4 yaralı

Karabük'te servis midibüsü eve girdi: 4 ölü, 2 yaralı

2 Karabük'te servis midibüsü eve girdi: 4 ölü, 2 yaralı

Karabük'teki trafik kazası

3 Karabük'teki trafik kazası

Kızlarını pompalı tüfekle rehin alan baba 5 saat sonunda ikna edildi

4 Kızlarını pompalı tüfekle rehin alan baba 5 saat sonunda ikna edildi

Şüpheli poşet polisi alarma geçirdi

5 Şüpheli poşet polisi alarma geçirdi

Giresun'da bir kişi baygın köpeği otoyola attı

6 Giresun'da bir kişi baygın köpeği otoyola attı