MÜTHİŞ İDDİA

PKK, Türkiye yle çatışmaları durdurmak için ABD ile gizlice görüşüyor

MÜTHİŞ İDDİA

İngiltere de yayınlanan Daily Telegraph gazetesi, PKK nın ABD ile dolaylı kanallar aracılığıyla gizlice görüştüğünü yazdı.

Daily Telegraph gazetesinin, PKK Türkiye yle çatışmaları bitirmek için ABD yle gizlice görüşüyor başlığını taşıyan haberinde, PKK nın ABD nin arabuluculuğuna sıcak baktığı belirtildi.

PKK liderlerinden Cemil Bayık la yaptığı röportaja yer veren gazete, Bayık ın Mesajlar gidip geliyor, toplantılar yapılıyor, mektuplaşmalar var. Bu ilişkinin gelişmesi de olası sözlerine yer verdi.

Bayık ın ABD nin Türkiye ile aramızda arabuluculuk yapması gerektiği çağrımı yineliyorum. Bize bir garanti verirlerse üzerimize düşen rolü yerine getiririz. Ancak bir garanti verilmezse tek taraflı adım da atamayız” sözlerine yer veren gazete, Ankara ve PKK arasındaki çatışmaların yeniden başlamasıyla birlikte Irak Şam İslam Devleti ne (IŞİD) karşı mücadelenin daha da zor bir hale geldiği, bugüne kadar IŞİD e karşı en etkin güçlerden birisinin Kürtler olduğunu belirtti.

Gazete, Türkiye nin hava harekatları ile PKK nın saldırıları konusunda çatışmaların sonlandırılması için ABD nin rol üstlenebileceği konusunun kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak, Bayık ın gerilimin tırmanması konusunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ı suçladığının ifade etti. Haberde Bayık ın, Erdoğan Türkiye deki krizi derinleştiriyor ama aynı zamanda Orta Doğu daki krizi de derinleştiriyor sözlerine de yer verildi.

Bayık ın ABD ye yönelik yorumlarına da yer veren gazete, Bayık’ın, ABD’nin Türkiye nin politikalarını desteklemeye devam ederse Kürtleri kaybetmesi olasılığının büyük olduğu, ABD Kürtleri kaybederse, IŞİD i yenilgiye uğratmasının da zor olacağı sözlerini aktardı.EN ÇOK OKUNANLAR

Kardeşini rehin alan şahıs, polis tarafından ikna edildi

1 Kardeşini rehin alan şahıs, polis tarafından ikna edildi