Romatem de PRP tedavisi

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzamanı Dr. Ebru Demir, Platelet Rich Plasma (PRP) tedavisi ile diz, omuz, kalça eklemi kireçlenmesi, omuz ağrıları, menisküs yaralanmaları, ayak bileği burkulmaları gibi hastalıkların iyileştirildiğini söyledi

Romatem de PRP tedavisi

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzamanı Dr. Ebru Demir, Platelet Rich Plasma (PRP) hakkında bilgi verdi. Demir, kök hücre tedavisi olarak da bilinen PRP tedavisinin diz, omuz, kalça eklemi kireçlenmesi, omuz ağrıları,tenisçi dirseği, golfçu dirseği, ön çapraz bağ yaralanmaları, menisküs yaralanmaları, ayak bileği burkulmaları, topuk dikeni gibi geleneksel tedavi yöntemine yanıt vermeyen hastalıkların tedavisinde kullanıldığını kaydetti. 

HASARLI DOKULARI YENİLİYOR
PRP tedavisinin son yıllarda özellikle kas iskelet sistemi hastalıklarında sık kullanıldığını belirten Demir, PRP tedavisi başlangıçta kozmetik ve anti-aging amaçlı kullanılmış olsa da son yıllarda özellikle kas iskelet sistemi hastalıklarında sık kullanılmaya başlanmıştır. PRP serumu, kişinin kendi kanının bazı işlemlerden geçirilip eritrosit, plazma, akyuvarların ve trombositlerin ayrıştırılması ile elde edilmektedir. Pıhtılaşmadan sorumlu olan trombositler aktive edildiklerinde büyüme faktörleri olarak bilinen iyileştirici proteinler ve faktörler salgılayarak hasarlı dokuların yenilenmesini ve iyileşmesini sağlamaktadırlar dedi.

SERUM TEDAVİSİ
PRP nin geleneksel tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen hastalıkların tedavisinde uygulandığını kaydeden Dr. Demir, PRP tedavisi diz, omuz, kalça eklemi kireçlenmesi, omuz ağrıları, tenisçi dirseği, golfçu dirseği, ön çapraz bağ yaralanmaları, menisküs yaralanmaları, ayak bileği burkulmaları, topuk dikeni gibi geleneksel tedavi yöntemine yanıt vermeyen hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Tedavi edilecek bölgeye bir kez ya da aralıklarla 2-3 kez hazırlanan serum enjekte edilir. Diz kireçlemeleri için birer aya ara ile 3 kez uygulanabilmektedir diye konuştu.

YAN ETKİSİ YOK
PRP tedavisi hastanın kendi kanından hazırlandığı için hiçbir yan etki içermediğini vurgulayan Dr. Demir, açıklamalarını şöyle sürdürdü: Hasta tedavi sonrası günlük yaşamına devam edebilmektedir. Sadece enjeksiyondan sonra geçici ağrı şişlik olabilir. Ve bu şişkinlik 1-2 gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Uygulamadan önce lokal anestezik uygulanması nedeniyle hemen hemen hiç ağrı duyulmamaktadır. PRP tedavisinin etkisi genellikle enjeksiyondan sonra birkaç hafta içinde başlar ve iyileşme süreci 3 ay ile 12 ay arasında devam eder. Özellikle eklem içine yapılan kortizon iğneleri gibi etki hızlıca başlamaz. Ağrı yavaş yavaş azalır. PRP tedavisi diğer geleneksel yöntemlerle kombine şekilde kullanılabilecek güçlü bir alternatiftir. PRP uzun yıllardır cilt gençleşmesi, yaraların çabuk iyileşmesi, akne izleri, yara izleri, keloid ve saç dökülmesinin önlenmesi ve zayıf saçların güçlendirilmesinde de kullanılmaktadır. PRP tedavisi trombosit sayısı yetersizliği yapan hastalıklar, kanser hastaları, hamilelik, emzirme döneminde uygulanamaz.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

1 Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

2 Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

Emin Kar yakın takipte

3 Emin Kar yakın takipte

Samsunspor'da kurtuluş hesabı

4 Samsunspor'da kurtuluş hesabı

Samsun'da UBFED'de deprem

5 Samsun'da UBFED'de deprem

Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

6 Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

7 Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

8 Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

Samsun'da otomobil ağaca çarptı: 2 yaralı

9 Samsun'da otomobil ağaca çarptı: 2 yaralı

Emekliye enflasyon farkı! Çifte zam geliyor

10 Emekliye enflasyon farkı! Çifte zam geliyor