ABD Yİ TEHDİT ETTİ

Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore nin her yıl düzenledikleri ortak askeri tatbikatın derhal iptal edilmesini istedi, ABD yi işgal etmekle tehdit etti.

ABD Yİ TEHDİT ETTİ

Kuzey Kore Savunma Komitesi sözcüsü, ABD ve Güney Kore nin Ulchi Özgürlük Koruyucusu isimli ortak askeri tatbikatı derhal durdurmasını istedi. Kuzey Koreli sözcü, ortak askeri tatbikatın iptal edilmemesi halinde ABD nin işgal edileceğini belirtti. Ülkesinin eskiye göre daha güçlü bir savunma sistemine sahip olduğunu iddia eden Kuzey Kore sözcüsü, Dünyanın haberder olmadığı savunma ve taarruz silahlarına sahibiz dedi.
 

GÜNEY KORE DEN SERT CEVAP
Kuzey Kore nin bu tehdidi sonrası bir açıklama da Güney Kore den geldi. Kore yarımadasında artan gerginlikten duyduğu endişeyi dile getiren Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun Hye, Kuzey Kore nin tehditlerine karşı askeri hazırlıkların devam ettirilmesini istedi.
Güney Kore deki Yonhap haber ajansı, Park ın kabine toplantısında, adada gittikçe büyüyen gerginlik üzerine, Kuzey Kore nin tehditlerinin arttığı dönemde vatandaşlarımızın hayatlarını ve mal varlıklarını korumak için askeri olarak güçlü bir şekilde hazır olmalıyız dediğini belirtildi. Güney Kore ve ABD nin her yıl düzenledikleri ve 12 günde 50 bin Güney Kore, 30 bin ABD askerinin katıldığı, dünyanın bilgisayar destekli en büyük ortak askeri tatbikatı Ulchi Özgürlük Koruyucusu Kuzey Kore nin tehditlerine rağmen başladı.
 

TATBİKAT DEĞİL, SAVAŞ HAZIRLIĞI İDDİASI
Seul yönetimi ve ABD, Güney Kore de düzenlenen tatbikatın savunma amaçlı olduğunu belirtirken, Pyongyang bu büyüklükte bir tatbikatın savaş hazırlığı olduğunu iddia ediyor. Güney Kore deki BM Komutanlığı, 4 Ağustos ta Kore devletleri arasındaki 4 kilometrelik sınır bölgesinin güneyinde Güney Koreli iki askerin ağır yaralanmasına neden olan patlamadan Kuzey Kore nin sorumlu olduğunu açıklamıştı.
 

RASTGELE HAVA SALDIRISI TEHDİDİ
Seul, Kuzey e bedel ödeteceğini belirterek, 11 yıl sonra ilk kez sınır bölgesinde Pyongyang karşıtı propaganda yayını yapmaya başlamıştı. Bunun üzerine Kuzey Kore, Seul u propaganda yayınını sonlandırmaması halinde rastgele hava saldırıları yapmakla tehdit etmişti.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Teknik Direktörü Durmuş: 'Hakem 3 puanımızı çaldı'

1 Samsunspor Teknik Direktörü Durmuş: 'Hakem 3 puanımızı çaldı'

Samsun'da futbol sahalarında görülmemiş olay

2 Samsun'da futbol sahalarında görülmemiş olay

Boluspor taraftarından büyük ayıp

3 Boluspor taraftarından büyük ayıp

Öldük öldük dirildik

4 Öldük öldük dirildik

Hop oturup hop kalktı

5 Hop oturup hop kalktı

Samsunspor'a ceza kapıda

6 Samsunspor'a ceza kapıda

6 bin taraftar

7 6 bin taraftar

12. beraberlik

8 12. beraberlik

Van'da uyuşturucu operasyonu

9 Van'da uyuşturucu operasyonu

5 aylık hamile olan eski eşini vurdu

10 5 aylık hamile olan eski eşini vurdu