İMO dan korkutan açıklama

İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, Samsun merkezli bir depremde can ve mal kaybı yaşanacağı aşikardır. Mevcut yapıların yüzde 90 ı risk altında dedi

İMO dan korkutan açıklama

İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şubesi, 17 Ağustos depreminin 16 ncı yılı nedeniyle basın toplantısı düzenledi. Oda binasında açıklamada bulunan Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, Samsun da yaşanabilecek olası büyük bir depremde mevcut yapıların yüzde 90 ının zarar görebileceğini ifade etti.

SAMSUN DA FARKLI DEĞİL
Samsun un güneyinde birinci derece deprem oluşturabilecek Kuzey Anadolu fayının bir kolunun bulunduğunu belirten Öncü, Her ne kadar uzunca bir süredir Samsun da yıkımlara neden olabilecek depremler gerçekleşmese de tarihe baktığımızda birçok deprem olduğunu görürüz. Proje üretimi, yapı denetimi ve mevcut yapıların durumu konusunda Samsun gerçekleri ülke gerçeklerinden farklı değildir. Bunu gönül istemez tabi ki ama Samsun merkezli bir depremde can ve mal kaybı yaşanacağı aşikardır. Mevcut yapıların yüzde 90 ının çeşitli ölçeklerde sıkıntılı olduklarını ifade etmek yanlış olmaz. Yani yapıların yüzde 90 ı risk altında. Büyük bir depremde orta ve ağır hasar alma olasılığı yüksek yapılar için yüzde 90 lık bir oran verebiliriz. Bunların olmaması, gerekli önlemlerin alınması için her 17 Ağustos ta olduğu gibi deprem bilincine katkı sağlamak için gayret ediyoruz diye konuştu.

PAHALIYA MAL OLACAKTIR
Yapı denetimleri konusunda, meslek odalarının devre dışı bırakıldığını kaydeden Öncü şunları söyledi: Odamız yıllardan bu yana, deprem tehlikesi ve deprem önlemleriyle ilgili; mevzuattan yapı üretim sürecine kadar geniş bir yelpazede görüş ve önerilerini defalarca kamuoyuyla paylaşmış, çok sayıda bilimsel - mesleki etkinlikler, meslek içi eğitimler düzenlemiş, depremin unutulmaması ve duyarlılığın artırılması amacıyla kitlesel eylemler, yürüyüşler organize etmiştir. Ancak son birkaç yıldır siyasi iktidar mevzuatta kabul edilemez köklü değişiklilere imza atmış, meslek odalarının toplumsal yarar hassasiyetinden kaynaklanan kamu projelerine müdahale etme kanallarını kapatmış, üyelerini denetlemesini, sicillerini tutmasını, mesleki faaliyetlerini kayıt altına almasını engellemiştir. Değişikliklerin mevzuatın yapı üretim sürecini denetimsizliğe mahkum edecek hükümler içermesinin ve siyasi iktidarın Meslek Odalarını devre dışı bırakmasının topluma pahalıya mâl olacağı açıktır.  

Barış BUDANOĞLU EN ÇOK OKUNANLAR

SAMSUNSPOR'DA SÜRPRİZ GELİŞME

1 SAMSUNSPOR'DA SÜRPRİZ GELİŞME

Samsunspor'da tedarikçi bulundu

2 Samsunspor'da tedarikçi bulundu

Samsunspor'dan açıklama: 'Lütfen değiştirin'

3 Samsunspor'dan açıklama: 'Lütfen değiştirin'

Karadeniz'e yeni stad

4 Karadeniz'e yeni stad

Samsunspor'da Taner Taşkın dönemi: '3. apoleti Samsun'da takacağım'

5 Samsunspor'da Taner Taşkın dönemi: '3. apoleti Samsun'da takacağım'

Samsun'da alkollü sürücü dehşeti: 5 yaralı

6 Samsun'da alkollü sürücü dehşeti: 5 yaralı

Samsunspor'da uzun mesai

7 Samsunspor'da uzun mesai

Samsunspor'da yeni teknik direktör imzayı atıyor

8 Samsunspor'da yeni teknik direktör imzayı atıyor

Enes'in sözleşmesi uzatıldı

9 Enes'in sözleşmesi uzatıldı

Samsun'da bıçakla yaralama! 16 yaşındaki çocuk tutuklandı

10 Samsun'da bıçakla yaralama! 16 yaşındaki çocuk tutuklandı