SİLVAN DA TANSİYON YÜKSEK

Diyarbakır ın Silvan İlçesi nde saat 01.00 den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından güvenlik güçleri, yolları kazdıkları hendek ve barikatlarla kapatıp çatışmaya giren PKK lı teröristlere karşı operasyon düzenledi.

SİLVAN DA TANSİYON YÜKSEK

Operasyonda güvenlik güçleriyle çatışanlardan 1 kişi öldü, 1 kişi de yaralı ele geçti.

Diyarbakır ın Silvan İlçesi nde PKK nın gençlik yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyeleri yaklaşık 10 gün önce güvenlik güçlerinin girişini engellemek için ilçenin Selahattin, Tekel ve Mesçit mahallerinde sokak ve caddelere hendek kazıp, barikatlarla kapattı. Ellerinde uzun namlulu silah bulunan ve barikatları patlayıcı yerleştirerek tuzaklayan PKK lılar, sokaklarda kimlik kontrolü yaptı. Grup, barikatı kaldırmak isteyen güvenlik güçleri ile çatışmaya da girdi. YDG- H liler bir süre önce de olaylar yüzünden hizmet verilemeyen Tekel Mahallesi nde bulunan 4 Nolu Aile Sağlığı Merkezi nin bahçesinde direkteki Türk Bayrağı nı indirip yerine PKK flaması astı.

ÖZERLİK AÇIKLAMASI YAPILDI 

Ardından DBP Silvan İlçe Başkanı Barış Gülenyüzlü, 3 gün önce Mesçit Mahallesi Azizoğlu Meydanı nda yaklaşık 300 kişi ile birlikte yaptığı açıklamada sözde özerklik ilan ettiklerini ileri sürdü.

Gülenyüzlü, Biz Ankara dan yönetilmek istemiyoruz. Bu yüzden kendimizi ve kentimizi öz yönetimimizle yönetmek istiyoruz dedi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ, OPERASYON BAŞLADI

Diyarbakır Valiliği 10 gündür olayların sürdüğü Silvan İlçesi nde bugün saat 01.00 den itibaren ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçede yaklaşık 700 kişiden oluşan güvenlik güçleri hendekler ve barikatlarla yol kapatıp, sağlık hizmetini engelleyip ilçede güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlere yönelik gece operasyon başlattı.

Operasyon sırasında güvenlik güçlerine uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Güvenlik güçlerinin de anında karşılık vermesiyle çıkan çatışmada, 2 PKK lı yaralandı. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ne kaldırılan yaralılardan 1 i öldü, diğerinin tedavisi sürüyor.

DBP ÇAĞRI YAPTI, MİLLETVEKİLLERİ İLÇEYE GİTTİ 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Başkanlığı da yazılı açıklama yaparak, güvenlik güçlerinin operasyonun halka saldırı olduğunu iddia etti. Parti yandaşlarının Silvan a gitmeye çağrıldığı açıklamada, Silvan ilçemizde dün geceden beri güvenlik güçlerinin halka yönelik saldırısı artarak devam etmektedir. Olası bir katliamın önüne geçmek için başta Silvan a yakın yerleşim yerlerinde oturan halkımız olmak üzere tüm halkımızı Silvan a gitmeye çağırıyoruz dedi.

DBP nin çağrısının ardından HDP milletvekilleri ve partili belediye başkanlarından oluşan bir grup, sokağa çıkma yasağının devam ettiği Silvan a gitmek üzere yola çıktı. Heyette HDP Diyarbakır milletvekilleri Nursel Aydoğan, Çağlar Demirel, Sibel Yiğitalp, Ziya Pir, Edip Berk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak ile ilçe belediye başkanları ile HDP ve DBP il yöneticileri yer aldı


SİLVAN DA OPERASYONLAR SÜRÜYOR

Diyarbakır ın Silvan İlçesi nde güvenlik güçlerinin operasyonları devam ederken, İkinci bir duyuruya kadar devam edeceği belirtilen sokağa çıkma yasağı nedeniyle ilçenin giriş ve çıkışları da ulaşıma kapatıldı. Silvan üzerinden Muş, Bitlis ve Van istikametine gidecek olan araçların da ilçeye girişine izin verilmezken, araçlar Diyarbakır yolu üzerinde bekleyişlerini sürdürüyor. Silvan ın girişinde zırhlı araçlarla bekleyen polis ekipleri, gelen araçları kontrol ettikten sonra geri gönderdi. Polisler, güvenlik nedeniyle giriş çıkışların kapatıldığını söyledi. Havadan helikopterlerin dolaştığı Silvan da cep telefonu şebekeleri ve internet hatlarının da kesik olduğu öğrenildi.

KIŞANAK VE MİLLETVEKİLLERİ İLÇEYE GİREBİLDİ

Aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak, HDP milletvekilleri Dilek Öcalan, Edip Berk, Ziya Pir, Filiz Kerestecioğlu ve bazı sivil toplum örgütlerinin de bulunduğu bir heyet, bugün öğlen saatlerinde Silvan a girmek istedi. Silvan girişindeki polis noktasına gelen heyetten Gültan Kışanak polislerle konuşarak ilçe merkezine girmek istediklerini söyledi. Görevli polisler ise Valilik talimatı ile sadece 2 araçla Belediye Başkanı ve milletvekillerine izin verileceğini söyledi.

KIŞANAK İLE POLİSİN DİYALOGLARI

Konvoyla polis noktasına gelen Kışanak ı görevli polisler Başkanım hoşgeldiniz diye karşıladı. Kışanak ın Keşke bu memlekete barış gelseydi, biz de hoş gelseydik demesi üzerine polis memuru ise Kesinlikle hepimiz onun derdindeyiz diye cevap verdi. Kışanak a açıklama yapan polisler, Sayın Başkanım, Vali beyin kesin talimatı var. Siz ve milletvekillerimiz en fazla iki araç alabiliyoruz. Belediye Başkanımız, Milletvekillerimiz ve meclis üyesi varsa sadece 2 araç alabiliyoruz dediler. 

Kışanak ın Peki nasıl gelecek arkadaşlar? sorusu üzerine polisler, Zaten şu an can güvenliği yok. İçeride zaten hiç bir şekilde can güvenliği yok karşılığını verdi. Polislerin can güvenliği ile ilgili cevabı üzerine Kışanak, Nasıl can güvenliği yok? Orada 80 bin insan yaşıyor nasıl can güvenliği olmaz? dedi. Polisler ise, Onların güvenliğini bizim arkadaşlar almış. Siz merak etmeyin. Vatandaşlarımızın güvenliğini bizim arkadaşlar almış. Devlet orada can güvenliğini almış. En fazla iki araca sığacak kadar alabileceğiz. Sığmıyorsa vekil ve başkanımız gelsin. Siz lüfen kendiniz ayarlayın ve o şekilde geçiş yapalım dediler. 

Geçiş tartışmasının uzaması üzerine görevli polisler Belediye Başkanı ve milletvekillerinin Silvan a gidip Kaymakam veya telefonla Vali ile görüşmesini istedi. Talimat verilmesi durumunda diğer araçların da alınacağını söyleyen polislere HDP Milletvekili Ziya Pir, Şimdi biz Karadenizli olarak şunu düşünüyoruz. Şimdi Başkanımıza izin verdiniz geçti. Biz diğer vekiller gelsek durduracak mısınız?Bu gülünç bir durum diyerek cevap verdi.

BEN DEVLETİN DEĞİL HALKIN VEKİLİYİM

Tartışmalar sırasında HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu nun, Ben İstanbul vekiliyim. Buraya minibüsle geldim. Siz beni neyle içeri götüreceksiniz? sorusuna cevap veren polis memuru, Gerekirse zırhlı araçla götürebiliriz dedi. Bunun üzerine araya giren Kerestecioğlu, Yok zırhlı araçla tabi götüremezsiniz. O daha güvenliksiz dedi. Cevap veren polis memuru ise, Can güvenliğiniz için. Bu daha güvenli. Devletin zırhlı aracı bu. Siz de devletin vekiliyseniz o zaman güvenebilirsiniz dedi. Kerestecioğlu ise polis memurunun konuşmasına karşılık, Ben devletin değil halkın vekiliyim, o ayrı birşey diye konuştu.

KIŞANAK:ORTADA SİYASİ BİR SORUN VAR

Silvan a gitmeden önce DHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, başından beri sorunların can kaybı yaşanmadan çözülmesi için çaba içinde olduklarını belirterek, Buraya geliş nedenimiz budur. Silvan da halkın baskılara karşı bir tepkisi vardı. Sürekli gözaltılar, operasyonlara halkın yeter dediği bir noktaydı. Şimdi bir askeri müdahale ile karşı karşıya. Sokağa çıkma yasağı ilan edildi, tüm iletişim kesildi, ilçeye giriş çıkış yasaklandı. Biz yurttaşların, belediye başkanlarımızın, çalışanlarımızın can güvenliğinden endişe ediyoruz. Kente girmek, bu çatışma zeminini ortadan kaldırmak için elimizden geleni sarf etmek istiyoruz. Giden can geri gelmiyor. Biz hiç bir insanın yaşamını yitirmeden bu müdahaleyi durdurmak istiyoruz. Burada akılla izah edilmeyen bir tutumla karşı karşıyayız. Hem içeride can güvenliği yok diyorlar, hem bizimle birlikte güvenliği sağlayacak arkadaşların gelmesine izin vermiyorlar. İki araca sığın gibi bir teklif var ortada. Biz iki araçla geçip oradaki halkın durumunu görmek ve olası bir can kaybının önlenmesi çabası içinde olmak istiyoruz. Bu bir vicdanı sorumluluk, insanı sorumluluktur. Sorun askeri bir sorun değil. Sorun silahlar meselesi değil. Ortada siyasi bir sorun var. Birilerinin çıkıp bu halka güvence vermesi lazım. Bu bir siyasi konudur. O nedenle ben Ankara nın bu kadar buradan uzak olmaması gerektiğini, duyarlı olması gerektiğini düşünüyorum. Buranın ikinci Varto olmasına kimsenin izin vermemesi lazım. Bugün herkesin gözü, kulağı burada olmalı. Burada can kaybını önleyecek insani bir barikat kurmamız lazım dedi.

SİLVAN A GİTTİLER

Yapılan görüşmelerin sonunda Belediye Başkanı Kışanak ve milletvekillerinin iki araçla Silvan a gitmesine izin verildi. Belediye Başkanı ve Milletvekillerinin gitmesinin ardından polis noktasından uzaklaşmak istemeyen grup ile polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Bunun üzerine ilçe girişine TOMA ve zırhlı polis aracı getirildi. TOMA dan yapılan uyarının ardından kalabalık yoldan geriye çekildi.

ARAÇ SÜRÜCÜLERİ YOLLARDA BEKLİYOR

Silvan a giriş ve çıkışların kapalı olması nedeniyle Van, Bitlis, Muş gibi illere gitmek için yola çıkan araç sürücüleri de ilçe girişinde mahsur kaldı. Karayolu üzerinde yolun açılmasını bekleyen sürücüler, Çoğumuzun işi var, taziyesi var. Biz Bursa dan taziyeye geldik. Bitlis e gidecektik. Hiç bir günahımız yok. 5 saattir burada bekliyoruz. İzin alarak geldik. Soruyoruz, kimse birşey demiyor. Herkes bekliyor. Ne hakları var bunu yapmaya. Bu kadar haksızlık olmaz dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

SAMSUNSPOR'DA SÜRPRİZ GELİŞME

1 SAMSUNSPOR'DA SÜRPRİZ GELİŞME

Samsunspor'da tedarikçi bulundu

2 Samsunspor'da tedarikçi bulundu

Samsunspor'dan açıklama: 'Lütfen değiştirin'

3 Samsunspor'dan açıklama: 'Lütfen değiştirin'

Karadeniz'e yeni stad

4 Karadeniz'e yeni stad

Samsunspor'da Taner Taşkın dönemi: '3. apoleti Samsun'da takacağım'

5 Samsunspor'da Taner Taşkın dönemi: '3. apoleti Samsun'da takacağım'

Samsun'da alkollü sürücü dehşeti: 5 yaralı

6 Samsun'da alkollü sürücü dehşeti: 5 yaralı

Samsunspor'da uzun mesai

7 Samsunspor'da uzun mesai

Samsunspor'da yeni teknik direktör imzayı atıyor

8 Samsunspor'da yeni teknik direktör imzayı atıyor

Enes'in sözleşmesi uzatıldı

9 Enes'in sözleşmesi uzatıldı

Atatürk'ün kayıp çantası Karadeniz'de bulundu

10 Atatürk'ün kayıp çantası Karadeniz'de bulundu