HDP SEÇİM HÜKÜMETİNDE...

HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bilgen, Seçim hükümetinde yer almaktan kaçınmayacağız. Seçime gitme konusunda sorumluluk alacağımızı beyan ediyoruz dedi.

HDP SEÇİM HÜKÜMETİNDE...

Barışa dair bir program, konsept önümüzde geldiğinde kapımızın herkese açık olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz. Seçim hükümetinden kaçınmayacağız. Seçmen iradesinin sandığa özgürce yansıyabileceği bir atmosferde seçime gidilmesi konusunda elbette sorumluluk üstleneceğiz. Farklı siyasi partilerin öncelikleri ve Türkiye de barışa dair yaklaşımındaki farkları çok net görüyoruz. Biz istemezuk tarzı bir siyasetten yana değiliz diye konuştu.

TÜRKİYE FİİLEN DARBE SÜRECİ YAŞIYOR ŞEHİRLERDE OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLİYOR
Türkiye nin fiilen darbe süreci yaşadığını ileri süren Bilgen, Somut bir sorun var önümüzde. Türkiye fiilen darbe süreci yaşıyor. Şehirlerde olağanüstü hal ilan ediliyor. Bu ortamdan çıkmak ve bir an önce herkesin can güvenliğini sağlanması için ne gerekiyorsa onu yapmak gerektiğini düşünüyorum dedi.

CENAZE TÖRENLERİNDE AİLELERİN FERYADINI DUYMAZLIKTAN GELMEK HİÇBİR SİYASİ PARTİNİN HAKKI DEĞİLDİR
Bilgen, Cenaze törenlerinde ailelerin feryadını duymazlıktan gelmek hiçbir siyasetçinin, hiçbir siyasi partinin hakkı değildir. Böyle bir şeyi biz kabul etmiyoruz. Türkiye2ni güven içerisinde seçime gitmesi gerektiği ile ilgili bir irade 23 Ağustos ta netleşirse, önümüzdeki günlerde başka bir alternatif ortay çıkmazsa biz güven ortamı içerisinde seçime gidilmesi konusunda üzerimize düşüneni yapacağız ifadelerini kullandı.

SEÇİM HÜKÜMETİNİ İCRA HÜKÜMETİ OLARAK GÖRMÜYORUZ
Bilgen, Bir seçim hükümetini icra hükümeti olarak görmüyoruz. Barışı esas alacak demokrasiyi kurumsallaştıracak her alternatife kapımızı nasıl başından beri açık tuttuysak, Başbakan görevi iade eder başka bir alternatif ortaya çıkarsa da yine aynı kararlılığımız devam edecek dedi.

AKP İÇİN NE SÖYLEDİYSEK CHP İÇİN DE AYNI
Bilgen, AKP için ne söylediysek CHP için de barışa dair bir program, konsept önümüze geldiğinde kapımızın herkese açık olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz dedi.

BAŞKA BİR ALTERNATİF VARSA BUNUN ZORLANMASI GEREKİR
Seçim hükümetine HDP nin üye verip vermeyeceğine ilişkin bir soruya Bilgen, Bu 40 günün kötü kullanıldığını net biçimde ifade ediyoruz. Ne yazık ki bilerek ve sistematik bir biçimde Türkiye bu kaos ortamında tutuldu. Bu süre çok daha iyi değerlendirilebilirdi. Türkiye nin bir gün bile kaybetme lüksü yok. Başka bir alternatif varsa bunun zorlanması gerekir önceliğimiz bu diye yanıt verdi.

TÜRKİYE Yİ KAOSTAN KURTARMAK ADINA HERKES SORUMLULUK ÜSTLENMELİ
Bilgen, Bu süreçte Türkiye yi kaostan kurtarmak adına herkes sorumluluk üstlenmeli. Ülkenin çıkarları partilerimizin çıkarlarından daha üstün. Her an ölüm haberleri alıyoruz. 3, 4 tane heyet oluşturmak zorunda kaldık. Bu şehirlerde elektrik yok. Bazen su yok, internet yok. Telefon şebekeleri çalışmıyor. Böyle bir ortamdayız. Siyasi hesaplarımızın üzerinde hareket etmemiz gerekir dedi. 

NEYİN HESABINI KİMDEN SORACAĞIMIZI BİLE BİLMİYORUZ
Bilgen, Bize oy mu kazandırır, kaybettirir mi hesabından daha önemlisi can, kan kaybediyoruz. Bugünkü fiili durum asla kabul edilir bir durum değil. Parlamento, yargı devre dışı. Neyin hesabını kimden soracağımızı bile bilmiyoruz. Bu kaostan çıkmak her şeyden daha önemli dedi.

BAŞBAKAN EĞER GÖREVİ İADE EDERSE
Başbakan Ahmet Davutoğlu nun görevi iade etmesi ihtimalini değerlendiren Bilgen, Başbakan eğer bu akşam görevi iade ederse, cumhurbaşkanı da kendi değimi ile siyasi ahlakın gereği olarak ikinci partiye görev verirse biz önümüzdeki 5 gün içerisinde CHP nin bize getireceği her teklife açığız. Barış ve Türkiye nin bu kaostan çıkması için dedi.

HALKI İSYANA TEŞVİK EDEN UYGULAMALAR YAPILIYOR
Doğu ve Güneydoğu da çıkan olayları değerlendirmesi istenen Bilgen, Halkı isyana teşvik eden uygulamalar yapılıyor. Kaos ortamının, siyasal hesaplar için araçsallaştırılmasıdır. Bir an önce kanın durması için bugünkü mevcut hükümetin yeniden çatışma ortamından çıkarak diyalog yolunun açılması konusunda üzerine düşeni yapması gerekiyor. Açık bir çağrımızdır. Ateşkes ilan edebilme ihtimalinin dikkate alınması, fırsata çevrilmesi bunun karşısında hükümetin duymazlıktan gelme, yok sayma yaklaşımdan toplumsal baskı ile çıkarılması gerekiyor. Türkiye nin bu korku hegemonyasından çıkarılması gerekiyor. Bu çatışma daha da kötüleşirse daha da korkunç bir fotoğraf ile karşı karşıya kalacağız diye konuştu.

HDP TÜRKİYE Yİ BİR KAOSA TERK ETMEMEK, HÜKÜMETSİZ BIRAKMAMAK ADINA ÜZERİNE DÜŞENİ YAPACAK
Bilgen, Bir koalisyonun içerisinde olmayacağımızı seçimden sonra da önce de söyledik. Bizim önümüze bir barış konsepti konursa, bütün alternatifler bittiğinde HDP Türkiye yi bir kaosa terk etmemek, hükümetsiz bırakmamak adına üzerine düşeni yapacak. Yine aynı noktadayız dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Depremden korkan vatandaşlar geceyi dışarıda geçiriyor

1 Depremden korkan vatandaşlar geceyi dışarıda geçiriyor

İzmir'de silahlı kavga: 1 yaralı

2 İzmir'de silahlı kavga: 1 yaralı

Esrarengiz kokudan etkilenenlerin sayısı 17'ye yükseldi

3 Esrarengiz kokudan etkilenenlerin sayısı 17'ye yükseldi

Depremle adeta zaman durdu

4 Depremle adeta zaman durdu

Köpeğe çarpmamak için manevra yapan tır sürücüsü canından oluyordu

5 Köpeğe çarpmamak için manevra yapan tır sürücüsü canından oluyordu

Çorum'da trafik kazası: 4 yaralı

6 Çorum'da trafik kazası: 4 yaralı

Motosiklet otomobille çarpıştı: 1 yaralı

7 Motosiklet otomobille çarpıştı: 1 yaralı

Gaziosmanpaşa'da çatlakların oluştuğu bina tahliye edildi

8 Gaziosmanpaşa'da çatlakların oluştuğu bina tahliye edildi

Ayvacık'taki deprem anı güvenlik kameralarında

9 Ayvacık'taki deprem anı güvenlik kameralarında

Yeşilköy'de TIR'daki konteyner yola düştü

10 Yeşilköy'de TIR'daki konteyner yola düştü