Kent estetiğine ağır darbe

Mimarlar Odası Samsun Şubesi Başkanı İshak Memişoğlu, bakanlık tarafından Atakum da inşaatı devam eden yüzme havuzu ve çok amaçlı salonun kent estetiğine ağır bir darbe olduğunu söyledi

 Kent estetiğine ağır darbe

Mimarlar Odası Samsun Şubesi Başkanı İshak Memişoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Atakum da inşaatı devam eden yüzme havuzu ve çok amaçlı salonun kent estetiğine ağır bir darbe olduğunu ve yapıdaki olumsuz unsurların kaldırılması gerektiğini belirtti.

YÖNETMELİĞE AYKIRI BİNA
Vatandaşın da bina ile ilgili ciddi bir tepkisi olduğunu kaydeden Memişoğlu Biz Mimarlar Odası olarak konuyla ilgili sorgulamamızı hem Atakum Belediyesi hem de Büyükşehir Belediyesi ne yaptık.  Yetkililere bu yapının imar yapı kanunlarının hangi maddelerine uygun olarak yapımına izin verildiği sorduk ama bir cevap alamadık. Fakat bu yazımızdan 1-2 gün sonra yapının yola doğru çıkan saçağının iki metresi kesildi. Atakum Belediyesi yetkilileri daha sonra ruhsatın bakanlıktan verildiğini açıkladı. Her ne koşulda yapılıyor olursa olsun bu yapı bize göre çevre koşullarına ve imar yönetmeliklerine tamamen aykırı dedi.

YEREL YÖNETİM DİRENÇSİZ
Bakanlıktan gelen projeye yerel idarecilerin boyun eğmiş durumda olduğunu ifade eden Memişoğlu, Oysa yerel idareciler buradaki sağlıklı yapılaşma koşullarını oluşturmak için seçildiler. Merkezden gelebilecek olumsuz koşullara karşı da direnç göstermelerini de istiyoruz fakat bu tavır şu ana kadar sergilenmiş değil. Son dönemde Samsun da gündemde olan kent kimliği ve kent kimliği çabalarına da büyük bir darbedir bu yapı. Yerel idarecilerin suskunluğu karşısında da böyle bir yapı ortaya çıkıyor haliyle.Derhal bu yapıdaki olumsuz unsurlarının ortadan kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz diye konuştu.

Zerrin SOMUNCUEN ÇOK OKUNANLAR

Kocaeli'de kebapçıda silahlı saldırı: 2 yaralı

1 Kocaeli'de kebapçıda silahlı saldırı: 2 yaralı

Silopi'de panzerin eve çarpmasına ilişkin dava

2 Silopi'de panzerin eve çarpmasına ilişkin dava

Şanlıurfa'da silahlı çatışma

3 Şanlıurfa'da silahlı çatışma

Salça yüklü kamyon yan yattı, sürücü ağır yaralı

4 Salça yüklü kamyon yan yattı, sürücü ağır yaralı

Erbaa'da alacak verecek meselesi yüzünden cinayet

5 Erbaa'da alacak verecek meselesi yüzünden cinayet

Ankara'da kahvehaneye silahlı saldırı: 1 yaralı

6 Ankara'da kahvehaneye silahlı saldırı: 1 yaralı

Gazi, baba evinde kurban kesilerek karşılandı

7 Gazi, baba evinde kurban kesilerek karşılandı