Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

‘Huzursuz Bacak Sendromu’ kadınları daha çok etkiliyor

Bacaklarınızda gecenin bir yarısı sizi uykunuzdan uyandıracak şiddette tarifsiz bir rahatsızlık hissediyorsanız, toplumun yüzde 10-15’ini etkileyen ‘Huzursuz Bacak Sendromu’nu yaşıyorsunuz demektir

‘Huzursuz Bacak Sendromu’ kadınları daha çok etkiliyor

Medicana Samsun Hastanesi  Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Adem Akkurt; uyku ya da dinlenme sırasında bacaklarda tarifsiz şikayetlere neden olan “Huzursuz Bacak Sendromu” hakkında bilgi verdi.
 

Ağrılar istirahat halinde artar
”Huzursuz Bacak Sendromu”nun bacaklarda meydana gelen huzursuzlukla kendini gösterdiğini ve en çok kadınları etkilediğini belirten Uz. Dr. Akkurt; “Hastalık, hiçbir sebep yokken bacaklarda hissedilen uyuşma, ürperme, karıncalanma, yanma belirtileri ile tanımlanabilir. Özellikle istirahat halindeyken dayanılmaz hale gelen bu şikayetler yüzünden, kişi sürekli bacaklarını oynatmak, hareket ettirmek ihtiyacı duyar. Hasta ayağa kalkıp yürüdüğünde bu şikayetleri azalır veya tamamen kaybolabilir” dedi.
 

Geceleri uyutmuyor!
Uz. Dr. Adem Akkurt; “Huzursuz Bacak Sendromu” (HBS) hastalığının uykusuzluğa da neden olduğuna değindi ve ekledi: “Gün boyu hiçbir rahatsızlık duymayan hasta, yatağına yattığında şikayetlerin başlaması nedeniyle uyku problemleri yaşayabilir. Aşırı kafein tüketildiğinde, sıcak veya soğuk havaya maruz kalındığında ve çok fazla fiziksel aktivitede bulunulduğunda hastanın şikayetlerinde artış olduğu saptanmıştır. Böyle günlerde hasta, gece uykuya dalmakta zorlanır veya sık aralıklarla uyanır.”

Huzursuzluğun kaynağı incelenmeli
Uz. Dr. Akkurt’a  göre uyku sorunu yaşayan bir çok hasta, bunun altında yatan nedenin bacaklarındaki huzursuzluk olduğunun farkına varamıyor. Hastalığın doğru tedavisi için huzursuzluğun kaynağının incelenmesi gerektiğini dile getiren Uz. Dr. Adem Akkurt, tanı ve tedavi hakkında şunları söyledi: “Üre eksikliği ve demir eksikliği huzursuz bacak sendromu ( HBS) gelişiminin başlıca nedenleri olarak görülmektedir. Nadiren de olsa; romatoid artrit, diyabet, tiroid, kronik akciğer ve lösemi hastalarında huzursuz bacak şikayetlerine rastlanabilir. HBS hastalarının büyük bir kısmında hastalığın sebebi netlik kazanamazken; bu gruptakilerin, 1. derece akrabalarının %50’sinde de aynı belirtiler görülebilir. Huzursuz bacak sendromunun nedeni biliniyorsa; tedavi için öncelikle şikayetlere yol açan diğer hastalıklar tedavi edilmelidir. Örneğin; demir eksikliği olan kişiye verilen uygun tedavi, HBS şikayetlerini de azaltacaktır. Hiçbir neden bulunamadığında ise uzman hekim takibinde özel ilaçlar kullanılmaktadır.”

 EN ÇOK OKUNANLAR

İş merkezine yapılan operasyonda el bombası ve silah ele geçirildi

1 İş merkezine yapılan operasyonda el bombası ve silah ele geçirildi

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum

2 Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum: