‘Huzursuz Bacak Sendromu’ kadınları daha çok etkiliyor

Bacaklarınızda gecenin bir yarısı sizi uykunuzdan uyandıracak şiddette tarifsiz bir rahatsızlık hissediyorsanız, toplumun yüzde 10-15’ini etkileyen ‘Huzursuz Bacak Sendromu’nu yaşıyorsunuz demektir

‘Huzursuz Bacak Sendromu’ kadınları daha çok etkiliyor

Medicana Samsun Hastanesi  Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Adem Akkurt; uyku ya da dinlenme sırasında bacaklarda tarifsiz şikayetlere neden olan “Huzursuz Bacak Sendromu” hakkında bilgi verdi.
 

Ağrılar istirahat halinde artar
”Huzursuz Bacak Sendromu”nun bacaklarda meydana gelen huzursuzlukla kendini gösterdiğini ve en çok kadınları etkilediğini belirten Uz. Dr. Akkurt; “Hastalık, hiçbir sebep yokken bacaklarda hissedilen uyuşma, ürperme, karıncalanma, yanma belirtileri ile tanımlanabilir. Özellikle istirahat halindeyken dayanılmaz hale gelen bu şikayetler yüzünden, kişi sürekli bacaklarını oynatmak, hareket ettirmek ihtiyacı duyar. Hasta ayağa kalkıp yürüdüğünde bu şikayetleri azalır veya tamamen kaybolabilir” dedi.
 

Geceleri uyutmuyor!
Uz. Dr. Adem Akkurt; “Huzursuz Bacak Sendromu” (HBS) hastalığının uykusuzluğa da neden olduğuna değindi ve ekledi: “Gün boyu hiçbir rahatsızlık duymayan hasta, yatağına yattığında şikayetlerin başlaması nedeniyle uyku problemleri yaşayabilir. Aşırı kafein tüketildiğinde, sıcak veya soğuk havaya maruz kalındığında ve çok fazla fiziksel aktivitede bulunulduğunda hastanın şikayetlerinde artış olduğu saptanmıştır. Böyle günlerde hasta, gece uykuya dalmakta zorlanır veya sık aralıklarla uyanır.”

Huzursuzluğun kaynağı incelenmeli
Uz. Dr. Akkurt’a  göre uyku sorunu yaşayan bir çok hasta, bunun altında yatan nedenin bacaklarındaki huzursuzluk olduğunun farkına varamıyor. Hastalığın doğru tedavisi için huzursuzluğun kaynağının incelenmesi gerektiğini dile getiren Uz. Dr. Adem Akkurt, tanı ve tedavi hakkında şunları söyledi: “Üre eksikliği ve demir eksikliği huzursuz bacak sendromu ( HBS) gelişiminin başlıca nedenleri olarak görülmektedir. Nadiren de olsa; romatoid artrit, diyabet, tiroid, kronik akciğer ve lösemi hastalarında huzursuz bacak şikayetlerine rastlanabilir. HBS hastalarının büyük bir kısmında hastalığın sebebi netlik kazanamazken; bu gruptakilerin, 1. derece akrabalarının %50’sinde de aynı belirtiler görülebilir. Huzursuz bacak sendromunun nedeni biliniyorsa; tedavi için öncelikle şikayetlere yol açan diğer hastalıklar tedavi edilmelidir. Örneğin; demir eksikliği olan kişiye verilen uygun tedavi, HBS şikayetlerini de azaltacaktır. Hiçbir neden bulunamadığında ise uzman hekim takibinde özel ilaçlar kullanılmaktadır.”

 EN ÇOK OKUNANLAR

Kaldırım aday adayı

1 Kaldırım aday adayı

Samsunspor'da ikisi de olmayacak

2 Samsunspor'da ikisi de olmayacak

Samsun Cumhurbaşkanı'na hazır

3 Samsun Cumhurbaşkanı'na hazır

Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

4 Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

Samsun'da 'uçan imam' hapiste

5 Samsun'da 'uçan imam' hapiste

Samsun'da Jandarma'dan yeni uygulama

6 Samsun'da Jandarma'dan yeni uygulama

Samsun'a gelecek yolcuların iptal isyanı

7 Samsun'a gelecek yolcuların iptal isyanı

Yaşam savaşını kaybetti

8 Yaşam savaşını kaybetti

Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

9 Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

Cemal Safi'ye son görev

10 Cemal Safi'ye son görev