Sıkıyönetim davetinde bulunmak sorumsuzluktur

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi nde basın toplantısında konuşuyor.

 Sıkıyönetim davetinde bulunmak sorumsuzluktur

Başbakan Davutoğlu nun konuşmasından satır başları şöyle:

Kritik dönemlerde sorunlar demokrasiyle çözülür. 7 Haziran ın ardından kritik bir tablo oluştu. Ülkenin karşı karşıya kaldığı sorunlarla baş etmek mümkün değildi. Tam bir sorumluluk duygusuyla büyük bir çaba sarf ettik, 8 Haziran dan itibaren. Hem koalisyon görüşmeleri hem de ülke yönetimi için çalıştık.

Koalisyon konusunda bize teklif gelmedi diye bir iddiayı kimse öne süremez. İstikşafi görüşmeler koalisyon arayışıydı.

Aynı anda 3 terör örgütü ile mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz.

Sayın Bahçeli görüşmenin başında 4 seçeneğe kapıları kapadı. Suçu AK Parti ye atmaya çalışmak siyasi sorumsuzluktur.  Sıkıyönetim yılları geride kalmıştır. 

Sıkıyönetim davetinde bulunmak sorumsuzluktur. Demokrasinin askıya alınmasına asla izin vermeyeceğiz. Demokrasi yerine sıkıyönetim isteyenlere seçim meydanlarına çıkma şansı kalmaz. 

Anayasa ya uyma çağrısı yapanlar önce felsefesini anlamalı. TMBB içinden bir hükümet çıkmaksızın sayın Cumhurbaşkanı erken seçime götürmesin. Gelin erken seçime sayın Cumhurbaşkanının kararııyla değil Meclisin kararlarıyla gidelim. Seçime, milletin emanetini alan vekillerin kararıyla gidelim. 

Bahçeli ve Kılıçdaroğlu ile en kısa zamanda istedikleri yerde bir araya gelmeye hazırım. İlk Meclis te buluşalım. Çağrım açık, Meclis içinde çözüm için konuşmaya hazırım. Cumhurbaşkanımıza gerek kalmasın gereken adımları atalım. Kise gelmezse gelmesin, biz ne olursa olsun üstümüze düşeni yaparız. Pazartesiden önce Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile bir araya gelmeye ve omuz omuza ülkeyi seçime götürmeye çağırıyorum. 

Düşük seviyeli polemiklere girmek yerine gelin gövdemizi hep beraber taşın altına koyalım. 

Cumhurbaşkanımızın karar vermesi halinde bütün partilere seçim hükümetinde bulunması çağrısında bulunuyorum. CHP den dün yapılan açıklamada, seçim hükümetine katılmayacaklarını ifade ettiler. Peki gerekçe ne? Bu hükmü yok mu sayacağız.  Anayasa nın amir hükmü olur diyor. Ne olursa olsun oylarımızın düşeceğini bilsek bile bu sorumluluktan kaçmayacağız. Terörle mücadele dahil hiçbir karardan geri adım atmayacağız. 

Başbakan belirtilen oranlara göre kişilere teklifte bulunur. Ben ne yapacağımı bilirim, Anayasa ne derse onu yaparım. Teklif edilenler kabul etmezse bağımsız atanır. 

HDP ile aynı hükümette olmak benim iradi tercihim değil. Üçlü koalisyon yaparsak HDP nin olmasına gerek kalmaz. EN ÇOK OKUNANLAR

Antalya'da gürültü kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

1 Antalya'da gürültü kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

Şehit Yarbay Dunca'nın baba evine acı haber ulaştı

2 Şehit Yarbay Dunca'nın baba evine acı haber ulaştı