Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Raziye ninenin çilesi

Samsun da mahalle deposundan evine aktarılan suyun yılın 5 ayı akmaması nedeniyle yaklaşık 15 senedir su ihtiyacını 600 metre uzaklıktaki çeşmeden bidonlarla taşıma yaparak karşılamaya çalışan Raziye Alagöz, sorununun giderilmesini istiyor

Raziye ninenin çilesi

Samsun un Atakum İlçesi nde oturan ve 15 yıldır ihtiyacını 600 metre uzaklıktaki komşularının çeşmesinden bidonlarla su taşıyarak gideren 85 yaşındaki Raziye Alagöz, kendisine uzanacak yardım elini bekliyor. Her gün 3-4 kez el arabasına doldurduğu bidonlarla evine su götüren Alagöz, bazen de sırtına yüklediği sepetiyle su bidonlarını evine ulaştırıyor. 

YAZ DÖNEMİNDE HİÇ AKMIYOR
Alagöz, 32 yıl önce eşinin de desteğiyle mahallelerine su deposu yapıldığını anlattı. Arazisinde çıkan su ile yıllarca ihtiyaçlarını giderdiğini dile getiren Alagöz, 15 yıl önce yeni evinin yapılmasıyla mahalle deposundan gelen boru hattından su aldığını ancak bir süre sonra bu suyun azaldığını belirtti. Bu boru hattı üzerinde yeni evlerin ve ahırların yapıldığını, bu yapılara da aynı borudan su verildiğini anlatan Alagöz, söz konusu hattan gelen suyun yaz döneminde hiç akmadığını söyledi.

KAR SUYUNU ERİTİYOR 
Alagöz, yılın 5 ayında bidonlarla komşularının evinden doldurduğu suyu evine götürdüğünü dile getirerek, El arabasıyla su taşıyorum. Bazen komşular denk gelince yardım ediyor. Yağmur yağınca altına tekneler koyarak su biriktiriyorum. Temizlikte kullanıyorum yağmur suyunu. Kışın da bazen su olmuyor, o zaman da kar suyunu eriterek onun suyunu kullanıyorum. Onunla abdestimi alıyorum, bulaşıklarımı yıkıyorum. Ne yapayım? Benim evime gelen borunun suyu ile bahçeleri suluyorlar. O yüzden su gelmiyor evime diye konuştu.

Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi nden (SASKİ) alınan bilgiye göre ise Samsun un sağlıklı su ve güçlü alt yapı ihtiyacının karşılanması noktasında SASKİ olarak gelecek nesillere yaşanabilir bir kent bırakma bilinciyle kalite standartlarından ödün vermeden hizmetlerin sürdüğü öğrenildi. SASKİ nin, Alagöz ün su sıkıntısının giderilmesi noktasında konunun takipçisi olacağı, sorunun tespiti için araştırma yapılacağı belirtildi.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Samsunsporda 3ü de tamam

1 Samsunspor: Samsunspor'da 3'ü de tamam

Samsunspor Özköylü Samsunda

2 Samsunspor: Özköylü Samsun'da

Atakuma gol makinesi

3 Atakum'a gol makinesi

Samsun Haber Samsunda FETÖden 38 iş adamının yargılanmasına başlandı

4 Samsun Haber: Samsun'da FETÖ'den 38 iş adamının yargılanmasına başlandı

Samsunspor Özköylüyle yollar ayrıldı

5 Samsunspor: Özköylü'yle yollar ayrıldı

Samsunspor Ndiaye Gençlerbirliği yolunda

6 Samsunspor: N'diaye Gençlerbirliği yolunda

Samsun Haber Meteorolojiden uyarı 2 Hazirandan sonrasına dikkat

7 Samsun Haber: Meteorolojiden uyarı! 2 Haziran'dan sonrasına dikkat!

Unutmadık

8 Unutmadık...

Samsun Haber Samsunun Saklı Cennetine turistik tesis

9 Samsun Haber: Samsun'un 'Saklı Cenneti'ne turistik tesis

Samsunspor Samsunsporda kritik toplantı

10 Samsunspor: Samsunspor'da kritik toplantı