HOR GÖRÜLMEK İSTEMİYORLAR

Samsun’da çeşitli konularda eğitim gören kapıcılar, bazı apartman sakinlerinin kendilerini aşağılamasından yakınıyor.

HOR GÖRÜLMEK İSTEMİYORLAR

Samsun’da Canik Belediyesi Kent Konseyi öncülüğünde Canik Halk Eğitim Müdürlüğü’nün katkılarıyla kapıcılara eğitim kursu düzenleniyor. Canik Kuzey Yıldızı TOKİ Konutları’nda çalışan kapıcılara iletişim, peyzaj, güvenlik, hijyen ve ilk yardım konularında eğitim veriliyor. TOKİ Konutları’nda çalışan 25 apartman görevlisi, kurs bitiminde sertifikalı kapıcı olacak. Eğitim programıyla kapıcıların iş hayatlarında ve sosyal yaşamlarında görevlerini daha iyi yapabilmeleri hedefleniyor.

Kursun kendileri için faydalı olduğunu belirten apartman görevlileri, apartmanlarda sadece kendilerinden kaynaklanan sorunlar olmadığını, apartman sakinlerinin kendilerine karşı daha duyarlı olmaları gerektiğini dile getirdiler. Kapıcılık sorumluluğunun farkında olduklarını ifade eden kapıcılar, kapıcılara nasıl davranılması gerektiği konusunda apartman sakinlerine de eğitim verilmesi gerektiğini belirttiler. Tek taraflı bu eğitimlerin yeterli olmayacağını ifade eden kapıcılar, apartman sakinlerinin de empati yapmaları gerektiğini söylediler.

“’AA KAPICININ KIZI GELİYOR’ DİYE TABİRLER VAR”

Kursta bildiklerinin üzerine yeni bir şeyler kattıklarını ifade eden Murat Kuş, Öğrenmenin yaşı yok. Bildiğimizi zannettiğimiz şeyler varmış onları öğrendik. Burada yapılacak ve yapılmayacak şeyler anlatılıyor. Apartmanlardaki sorunlarımız, insanların birbirleriyle olan diyaloğu kötü. Eski tabirle şöyle söyleyeyim; ’kapıcı’ diye tabir ediliyor. ’Aa kapıcının kızı geliyor’ diye tabirler var. Aşağı görme var. Aşağı görülünce de zaten görevinizi ne kadar iyi yaparsanız yapın eksik olarak algılanıyorsunuz. Bir süre sonra psikolojik olarak etkiliyor ve motivasyonunuz düşüyor dedi.

“BÖYLE EĞİTİMLER BİNA SAKİNLERİNE DE VERİLMELİ”

Bazı insanların kapıcıları hor gördüklerini belirten apartman görevlisi Yıldıray Soylu ise, İnsanların bizi bir hizmetli veya görevli olarak görmeyip ’kapıcı, kapıcının bilmem neyi’ gibi değişik değişik hakaretler duyuyoruz. Bazı dışlamaları duyuyoruz. ’Ben sana para vermiyor muyum, bu işi sen yapacaksın’ gibi değişik şeyler işitiyoruz. İster istemez tüm kapıcılar olarak bu durumdan rahatsız oluyoruz. Hepsi için söylemiyorum bazısı iyi davranıyor, bazısı da kötü davranıyor. Kötü davrananlarına da eğitim verip daha medeni ve daha düzgün bir seviyeye getirmek gerekiyor. Böyle eğitimlerin bina sakinlerine de verilmesini isteriz. Apartman görevlisine olsun, binada, dairede nasıl davranacakları konusunda olsun bütün bu bilgilerin bina sakinlerine de verilmesini uygun buluyoruz şeklinde konuştu.

Güzel bir eğitim gördüklerini söyleyen apartman görevlisi İsmail Akman, Biz çok yararlı bir eğitim görüyoruz. İnşallah bizim karşımızdaki insanlar da bunun faydasını görür. Karşımızdaki insanlara bu mesajı iletmekte zorlanıyoruz. Bir apartman görevlisine nasıl davranılır, nasıl hareket edilir, onunla nasıl diyalog kurulur ve yaptığı işler nasıl takip edilir? Apartman sakinlerine basın yoluyla bu mesajı iletirsek çok memnun oluruz ifadelerini kullandı.

ARKADAŞLARIMIZ EĞİTİMDEN MEMNUN

Canik Belediyesi olarak insanların ilişki kalitesini artıracak programları önemsediklerini ifade eden Canik Belediye Başkan Yardımcısı Alican Usta, Eğitim merkezimizde bu tarz eğitimlerimizi sürekli veriyoruz. Bu eğitim programımız da apartman görevlilerinin olduğu bir program yürütüyoruz. Büyük bir kitlenin yaşadığı ortamda önemli bir hizmet veren apartman görevlilerinin insan ilişkileri konusunda katıldıkları bu programın önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bugüne kadar düzenlediğimiz birçok program sonrasında olumlu geri dönüşümler alıyoruz. Bugün de buraya yaptığımız ziyaretle birlikte katılımcı arkadaşlarımızla birlikte sohbetlerimiz oldu. Arkadaşlarımız da güzel ve hoş şeyler söylediler, bu da bizi mutlu etti açıklamasını yaptı.

“APARTMAN SAKİNLERİNE DE EĞİTİMLER VERMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Canik Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Reşat Kılınçarslan, Apartman görevlileri arkadaşlarımıza eğitim vermeye başladık. Bu eğitimi sertifikalandırmak istedik. Canik Halk Eğitim Müdürümüzle görüştük. Halk Eğitim Müdürümüz de onay verdi. Biz de Türkiye’de ilk ve tek olan böyle bir programa başladık. İlk olarak Halk Eğitim Müdürlüğü’nden hocalarımız eğitime başladı. Daha sonra eğitim vereceğimiz iletişim, peyzaj, güvenlik, hijyen ve ilkyardım gibi konularda uzmanlarla eğitimlerimize devam edeceğiz. Sonuç olarak arkadaşlarımızı buradan sertifikalarıyla uğurlayacağız. Canik Belediyesi Kent Konseyi bünyesinde olan ’Etkin Vatandaşlık ve Kaliteli Yaşam Meclisi’ var. Bundan sonraki hedefimiz Etkin Vatandaşlık ve Kaliteli Yaşam Meclisi vasıtasıyla TOKİ Konutları’nda yaşayan site sakinlerine de vatandaş bilinci içinde çevreye duyarlılığın artırılması konusunda eğitim programları düzenlemek diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4'ü çocuk 7 yaralı

1 İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4'ü çocuk 7 yaralı

Avcılar'da hava destekli DEAŞ operasyonu

2 Avcılar'da hava destekli DEAŞ operasyonu

Kırmızı ışık ihlali yapan sürücü dehşet saçtı...1'i hamile 7 kişiyi yaraladı

3 Kırmızı ışık ihlali yapan sürücü dehşet saçtı...1'i hamile 7 kişiyi yaraladı

Özgür Suriye Ordusu Afrin operasyonuna hazırlanıyor

4 Özgür Suriye Ordusu Afrin operasyonuna hazırlanıyor

Düzce'de villa alev alev yandı

5 Düzce'de villa alev alev yandı

Kadıköy'de zincirleme trafik kazası: 3 yaralı

6 Kadıköy'de zincirleme trafik kazası: 3 yaralı

Manisa'da uyuşturucu operasyonu 17 kişi tutuklandı

7 Manisa'da uyuşturucu operasyonu 17 kişi tutuklandı

Denizli'deki FETÖ'nün ikinci iş adamları davasında 23 tahliye

8 Denizli'deki FETÖ'nün ikinci iş adamları davasında 23 tahliye

Zanlının eşi öldürülen iş adamıyla yasak aşk yaşadığını itiraf etti

9 Zanlının eşi öldürülen iş adamıyla yasak aşk yaşadığını itiraf etti

Her şey 'kalem tutan eller üşümesin' diye

10 Her şey 'kalem tutan eller üşümesin' diye