Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Güneydoğu’nun önemli olma sebebi ...

Prof.Dr. Yusuf Demir, Özellikle son günlerde terörün ön plana çıktığı Güneydoğu bizim su kaynaklarımızın yüzde 35-40 ına sahip. Onun için oralar o kadar önemli, birileri onun için oralarda oyun oynuyor dedi.

Güneydoğu’nun önemli olma sebebi ...

OMÜ Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof.Dr. Yusuf Demir, Ordu da TESK Otel de  katıldığı Çevre için medya ile iletişim ağı çalıştayında yaptığı konuşmada Türkiye nin su sıkıntısına dikkat çekti. Türkiye de şu anda 112 milyar metreküp su bulunduğunu, bir ülkenin su zengini sayılabilmesi için kişi başına 10 bin metreküp üzerinde suyun olması gerektiğini, fakat ülkede şu anda kişi başına bin 300 metreküp su olduğunu belirten Prof.Dr. Yusuf Demir, Bizim nüfusumuz 77 milyon, kişi başı şu an bin 300 metreküp suyumuz var. Bizim su zengini olmamız için kişi başı 10 bin metreküp olması lazım ama bu ülkede başka kaynağımız yok. Kişi başına düşen suyumuz az. Bunun kendi ülkemiz içinde, kendi bölgesel dağılımında da problem var. Karadeniz bu noktada şanslı bir bölge. Özellikle son günlerde terörün ön plana çıktığı Güneydoğu bizim su kaynaklarımızın yüzde 35-40 ına sahip. Onun için oralar o kadar önemli, birileri onun için oralarda oyun oynuyor.  Su fakirliği sınırı da bin metreküptür. Türkiye bin metreküpe doğru hızla gidiyor dedi.

YAVAŞ YAVAŞ ÇÖLLEŞEN BİR ÜLKE OLUYORUZ

Türkiye nin güneyden kuzeye doğru kuraklık tehdidiyle karşı karşıya olduğunu da vurgulayan Prof. Dr. Yusuf Demir şunları söyledi: 

Son yıllardaki ekolojik iklimsel değişiklikler özellikle atmosferdeki değişimler bu noktadaki sıkıntıları gösteriyor ki, geçen yıl yaşadığımız kuraklık ayrı bir sıkıntı. Bu sene ki yağış rejimi çok ciddi bir problem. Bir bakıyorsunuz bir ayda düşmesi gereken yağış bir saatte düşüyor. Yağış almamız gereken dönemde yağış almıyoruz. Bunun sebepleri işte kuraklık diyoruz ama Türkiye bir riskle karşı karşıya. Türkiye nin güneyinden kuzeyine doğru gelen bir kuraklık tehdidi var. Yavaş yavaş çölleşen bir ülke oluyoruz. Çünkü sularımızı yok ediyoruz, doğru kullanmıyoruz. Sularımızı malesef kendi çocuklarımıza, torunlarımıza bırakacağımız suyu bugünden bitiriyoruz. Türkiye nin 2030 dan sonra Karadeniz bölgesi dışında her bölgenin neredeyse kuraklık tehdidiyle karşı karşıya kalacağını gösteriyor. Biz o zaman mecburen aynen petrol, doğalgaz taşır gibi bu bölgelerdeki suyu borularla diğer bölgelere taşımak zorunda kalacağız.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Karadenizin merakla beklediği çevre yoluna 5 ay kaldı

1 Karadeniz'in merakla beklediği çevre yoluna 5 ay kaldı

Trabzonspor Başkanı Ustadan Samsunspora destek sözü

2 Trabzonspor Başkanı Usta'dan Samsunspor'a destek sözü

Samsun Havalimanı bakıma alınacak

3 Samsun Havalimanı bakıma alınacak

Samsun Canik Başarı operasyonunda çok sayıda tutuklama

4 Samsun Canik Başarı operasyonunda çok sayıda tutuklama

Samsunda dev DAEŞ operasyonu Çok sayıda gözaltı var

5 Samsun'da dev DAEŞ operasyonu! Çok sayıda gözaltı var

İşte Samsunspordaki sakat futbolcularda son durum

6 İşte Samsunspor'daki sakat futbolcularda son durum

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren En büyük acıyı biz yaşadık

7 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: En büyük acıyı biz yaşadık

Samsunda cami eylemi

8 Samsun'da cami eylemi!

Samsunda Cumhuriyet Yürüyüşü iptal

9 Samsun'da Cumhuriyet Yürüyüşü iptal

Samsunda TIR devrildi Faciadan dönüldü

10 Samsun'da TIR devrildi! Faciadan dönüldü