HENDEK OPERASYONU NDA ÇATIŞMA

Diyarbakır ın merkez Sur İlçesi nde hendek kazıp, barikat kurarak yol kapatan PKK nın gençlik yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi ne (YDG-H) polis ekipleri tarafından, geceyarısı operasyon düzenledi.

HENDEK OPERASYONU NDA ÇATIŞMA

Polis ekiplerine teröristlerin ateş açması üzerine çıkan çatışmada, üzerinden Suriye kimliği çıkan 1 PKK lı ölü ele geçirilirken, 4 belediye çalışını gözaltına alındı. Bölgede yapılan aramalarda silah, patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler, roketatarlar ele geçirildi.

Diyarbakır ın merkez Sur İlçesi nin Hasırlı, Fatihpaşa, Cevdetpaşa mahallerine güvenlik güçlerinin girişini engellemek için hendekler kazıp, barikatlar kuran ve zaman zaman polisle silahlı çatışmaya giren YDG-H lilere yönelik dün gece yarısı geniş kapsamlı operasyon düzenlendi. Özel Harekat polislerinin de katıldığı operasyonda, iş makinası ve zırhlı araçlarla bölgeye giden polis ekipleri barikatları kaldırıp, hendekleri kapattı.

Bu sırada polis ekiplerine teröristlerce bombalı saldırı düzenlenip silahla ateş açılması üzerine çatışma çıktı. Çatışmada üzerinde Suriye kimliği bulunduğu belirtilen 1 PKK lı ölü ele geçirilirken, 9 yaşındaki Y.Ö. ile 1 kişi yaralandı. İki yaralıdan. Y.Ö. nün başını kursun sıyırdığı ve durumunun iyi olduğu belirtildi.

VALİLİK: 1 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ, 4 BELEDİYE GÖREVLİSİ GÖZALTINDA 

Diyarbakır Valiliği, merkez Sur İlçesi nde düzenlenen operasyonla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, güvenlik güçlerine yönelik yapılan silahlı saldırı eyleminde 1 teröristin ölü ele geçirildiğini açıkladı. Açıklamada şöyle denildi:

21.08.2015 günü akşam saatlerinde ilimiz Sur İlçesi ara sokaklarında ellerinde uzun namlulu silah ve roketatarlar bulunan grupların güvenlik güçlerine yönelik pusu hazırlığında olduğu bilgisi alınması üzerine il genelinde operasyon başlatıldı. 22.08.2015 günü saat 05.00 sıralarında Sur İlçesi Fatihpaşa Mahallesi civarında çalışma yapan zırhlı polis ekiplerine yönelik bölücü terör örgütü mensuplarınca uzun namlulu silahlı ve roketatarlı saldırı gerçekleşti. Emniyet görevlilerinin saldırıya anında karşılık vermesi sonucunda üzerinden Suriye Arap Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı mühürlü geçici kimlik çıkan bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi. 

Ayrıca belediyelere ait kepçe, çekici, kamyon vb. iş makinelerini kullanmak suretiyle sokak aralarında hendekler kazarak Emniyet güçlerimizin görev yapmasını ve halkın evlerine girmesini engelleyen, bölge esnafı ile vatandaşlarımızın huzurunu kaçıran kişilerin yakalanmasına yönelik çalışmalar neticesinde ise belediyede görevli 4 kişi Cumhuriyet Savcısı talimatıyla gözaltına alındı.

ELE GEÇENLER 

Diyarbakır Valiliği, etkisiz hale getirilen teröristin üst aramasında, 1 Kalaşnikof marka uzun namlulu silah, 6 Kalaşnikof şarjörü, 201 Kalaşnikof marka silaha ait kovan, 2 el bombası, 1 roketatar, 3 roketatar mühimmatı, 3 roketatar motoru ve muhafazası, 8 el yapımı bomba, 26 MKE 9 mm fişek, 1 bıçak, 1 teçhizat kemeri, 1 puşi, 1 çift inşaat eldiveni, 1 spor şapka, 1 Arapça ibareli erkek fotoğraflı kağıt, 10 adet 100 TL.´lik banknot, 2 spor sırt çantası, 1 spor seyahat çantası ele geçirildiğini belirtti.

Operasyonun ardından yakın çevrede yapılan aramalarda ise, 1 roketatar, 2 sevk motoru irtibatlı roketatar mühimmatı, 12 el yapımı bomba, el yapımı bombaya ait metal parçalar, 14 Kaleşnikof marka silaha ait kovan, 16 adet 9mm kovan, 1 tüp bomba süsü verilmiş kablo irtibatlı paket, 9 sigara izmariti (mevzi olarak kullanılan barikattan), 1 adet kazma ve kürek ele geçirildi. Açıklamada, Halkın huzur ve güvenliği için terör örgütünün eylem ve faaliyetleri önlemeye yönelik çalışmalarımız aralıksız ve kararlı bir biçimde devam edecektir denildi.

HDP Lİ AYDOĞAN: 1 KİŞİ ÖLDÜ 

Gece yaşanan olayların ardından HDP liler mahalleye gidip incelemelerde bulundu. HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, operasyonun sabaha kadar sürdüğünü belirterek, şunları söyledi:

Çok sayıda esnaf zarar görmüş, konutların camları kırılmış. Çatışmalarda eylemci bir gencin yaşamını yitirdiği bilgisi var elimizde. İki genç de yaralanmış onlar da ambulanslarla hastaneye kaldırılmış. Kamu güvenliğini sağlama adına Sur bölgesinde oturan sivil halkın ileri boyutlarda zarar göreceği operasyonların bu devlet tarafından planlanmaması gerekir. Hem maddi zarar çok fazla, hem de çocukların bu çatışmalardan etkinleme durumu çok fazla. Esas önemli bu travma, esas kaygımız bu. Bu kentteki gençliğin böylesi bir psikolojik travmayla yaşaması ve büyümesidir. Zaten 90 lı yıllarda bu travma oluşturuldu ve 90 lı yılların gençliği şimdi PKK saflarında, gerilla saflarında bulunuyor. Şimdi bu şekilde devam ederse bu dönemin gençliği de eğer bu sorun çözülmezse yeni çıkışlara neden olacak bir süreç başlatılmış. İşin gerçeği bu. Biz bunu söylemezsek yanlış yapmış oluruz. O nedenle AKP hükümetinin bu tür operasyonlar vazgeçmesi lazım. Sivil halk maddi ve manevi anlamda çok büyük zarar görüyor. Eğer yapması gereken bir operasyon varsa kendilerine göre suç işlemiş kişilere yönelik, devlettir yapmak isterse yapabilir. Ama bu kadar sivil halkın zarar gördüğü bir operasyonu kabul etmiyoruz.EN ÇOK OKUNANLAR

Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

1 Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

Otomobil koyun sürüsüne daldı

2 Otomobil koyun sürüsüne daldı

Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

3 Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

Ordu'da denize düşen 2 kişi öldü

4 Ordu'da denize düşen 2 kişi öldü

Düğün konvoyunda kaza: 22 yaralı

5 Düğün konvoyunda kaza: 22 yaralı

Çöp konteynerinde başlayan yangın otomobili kullanılmaz hale getirdi

6 Çöp konteynerinde başlayan yangın otomobili kullanılmaz hale getirdi

Doğalgaz patlaması sonucu çıkan yangında 7 ev kullanılamaz hale geldi

7 Doğalgaz patlaması sonucu çıkan yangında 7 ev kullanılamaz hale geldi