ONDAN NEFRET EDİYORUM

Silahlı saldırı sonrasında tedavi altına alınan Mutlu Kaya, kendisine yardım eli uzatmadığını belirttiği Sibel Can için Ondan nefret ediyorum. dedi.

 ONDAN NEFRET EDİYORUM

Uğradığı silahlı saldırı sonucu başından yaralanan Mutlu Kaya, 38 gün komada kaldıktan sonra hayata dört elle sarıldı ve yaşam savaşını kazandı. Hayatına ve hayallerine kaldığı yerden devam etmek için GATA daki tedavisine azimle cevap veren Mutlu nun sağlığı her geçen gün daha iyiye gidiyor.

YAŞAM SAVAŞINI KAZANDI

Diyarbakır ın Ergani ilçesinde yaşayan 19 yaşındaki Mutlu Kaya yı Sesi Çok Güzel şarkı yarışmasında, Sibel Can ın İstanbul a getirdiği yarışmacısı olarak tanıdık. Ancak kısa bir süre sonra Türkiye yarışmanın yayınlandığı ilk günden itibaren sesi ve güzelliğiyle dikkat çeken Kaya dan gelen kötü haberle sarsıldı. 18 Mayıs gecesi ablasının evinde silahlı saldırıya uğrayan ve başından yaralanan Kaya uzun süre yoğun bakımda kaldıktan sonra hayata dört elle sarıldı ve yaşam savaşını kazandı.

38 GÜNDE 22 KİLO VERDİ

Annesi Hanım Kaya nın anlatımına göre; Mutlu 38 gün boyunca Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi nde yoğun bakımda kaldı. 1.78 boyundaki genç kız 22 kilo vererek 72 den 50 kiloya düştü. Doktorlar ailesine fişini çekeceklerini söyledi. Ama o vazgeçmedi, azimle hayata tutundu. Başında kalan kurşuna rağmen bir mucizeyi gerçekleştirdi ve gözlerini tekrar açtı...

MUTLU, AZİMLİ VE GÜÇLÜ

Mutlu yu ilk hastane bahçesinde hava alırken gördüm. Yanına gittim. Mutlu yedi haftalık fizik tedavi sonucunda yeni yeni adım atmaya başlamış. Bacakları henüz bedenenini taşıyacak kadar güçlenmemiş ama doktorları denge sorununu hallettiği anda desteksiz yürüyebileceğini söylüyor. Tedavi sürecini anlatan ablası Dilek, Yoğun bakımdan çıktıktan sonra tamamen felçliydi. Çenesini bile kıpırdatamıyordu. Ama bir hafta önce yemek yemeye başladı. Şimdi kısık sesle de olsa derdini anlatabiliyor, konuşmaya başladı. Doktorlar üç yıllık bir tedaviden bahsediyor. Sabır ve süreç lazım diyor.

 

BEBEK GİBİ BAKILIYOR

Ablası GATA daki tedavinin onlar için bir şans olduğunu da vurguluyor, GATA ya gelmek bizim en büyük şansımız. Doktorlar, hemşireler Mutlu ya bebek gibi bakıyorlar. O kadar iyi insanlar ki Mutlu onlar sayesinde iyileşme gösteriyor. Hepsini çok seviyor. Allah hepsinden razı olsun. Kardeşim çok güçlü ve azimli biri. Ona kalsa gece gündüz hep çalışıp egzersiz yapacağız. Zaten hep çok çalışmam lazım diyor. Doktorun verdiği yemek listesine göre besleniyor. Daha yeni yeni katı besinler yemeye başladı. Aylardır sıvıyla besleniyordu. Bu şekilde iyileşmesine çok seviniyorum. 22 kilo verdi. 72 kilodan 50 kiloya düştü. Ama bir haftadan beri yediği mamalarla toparlamaya başladı diyerek tedavi sürecini anlatıyor.

CEVİZ BİLE ALMIYORLAR

Anne Hanım Kaya da doktorunun tavsiyesiyle yoğurt içine ezilmiş ceviz Mutlu ya en iyi gelen besinlerden biri olduğunu, ancak ailenin maddi durumunun ceviz almaya bile yetmediğini çaresizlik içinde söylüyor. Yardım beklemekten başka bir şey yapamıyoruz diyor. Valiliğin açtığı yardım hesabını sorduğumda ise anne Kaya, İnsanlar çok duyarsız kaldı. Açın hesaba bir bakın ne kadar toplanmış diye. Bu tedavi için kimi 500 binin, kimi 1 milyonun, kimi de 1,5 milyonun vardır diyor. Ama benim cebimde 1,5 liram bile yok diyerek durumunu anlatıyor.

KULUN KULA FAYDASI YOK

Emekli baba Mehmet Kaya nın maaşının kredi borçlarına gitmesi üzerine hiçbir yerden gelir elde edemeyen aileye yardım elini ise devlet uzattı. Hanım Kaya Allah devletten razı olsun. Demek ki devlet olmasa kulun kula faydası yok. Yedi haftadan beri buradayız. Artık devletten de bir şey bekleyemiyoruz. Bizi buralara almaları bile yeter diyor.

YAŞANANLARIN NEDENİ ÇARESİZLİK

Mutlu nun yarışmaya fakirlik ve çaresizlik yüzünden katıldığını anlatan Hanım Kaya, Ünlü olmak isteseydi ona zaten birçok reklam teklifi, gelinlik katalog çekimi gelmişti. Ama o, Şarkı söylemeyi seviyorum. Paramı şarkı söyleyerek kazanacağım dedi. Ben de onu yarışmayı kazansın, aldığı parayla okulunu bitirsin diye İstanbul a götürdüm. Bizi fakirlik ve çaresizlik böyle yaptı. Bu halde olmasaydık Mutlu İstanbul kızı mıydı? Onu İstanbul a göndermek değil, balkona çıkarmaya kıyamazdım diye sitem ediyor.

 

SİBEL CAN DAN NEFRET EDİYORUM

Sesi Çok Güzel yarışmasında Mutlu yu veliahtı olarak gösteren Sibel Can a ise Mutlu nun ve ailesinin sitemi büyük... Daha sonra konuşmak istediğini belirten Mutlu nun ağızından çıkan ikinci cümle Sibel Can dan nefret ediyorum. Yalan konuşuyor oldu. Detaylarını aileye sorduğumda ise anne Kaya, Sibel Can yardım ediyorum diye kendini ortaya koydu, daha çok yardım edeceklerin önünü kapattı. Nasıl olsa Sibel Can arkalarında diyenler yardımdan vazgeçti. Sibel Can sadece Diyarbakır daki hastaneyi iki kere menajerine arattı, bir defa da gazetecilerle yanımıza geldi. Kimse bize yardım etmek zorunda değil. Ama Sibel Can ın yaptığı çok ağrımıza gitti. Ne hassasiyeti, ne de bir yardımı oldu dedi.

 

DOKTORLARI ÜZERİNE TİTRİYOR

Yoğun bakım sürecinin çok zorlu geçtiğini anlatan Hanım Kaya Kızım GATA ya geldikten sonra dahada yaşama sevinciyle doldu. GATA nın bütün doktorları hemşireleri üzerine titriyor, ona bebek gibi bakıyorlar. Nasıl mutlu oluyor anlatamam diye konuştu. GATA nın doktorlarının diğer hastalara ilgisini görünce Hanım Kaya ya hak verdim.

BURADA HERKES IŞIK SAÇIYOR

GATA ya ilk defa gittiğim için daha önce nasıl bir yer olduğunu bilmiyordum. Askeri disiplin altında yönetilen bir yer olduğundan çalışanların ve doktorların katı mizaçlı kişiler olacağını sanırken, tam tersine tanık oldum. Hijyene bu kadar önem verilen ve herkesin etrafına pozitif enerji saçtığı başka bir hastane ne gördüm, ne de biliyorum.

 

CUMHURBAŞKANI TÜM TEDAVİ SÜRECİNDE DESTEK OLDU

Mutlu yoğun bakımdan çıktıktan sonra tedavisi için Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu destek oldu. GATA daki Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi ne götürülerek tedavi altına alındı. Hastanede yedinci haftasını dolduran Mutlu nun durumu ise gün geçtikçe iyiye gidiyor. Hastaneye geldiğinde tüm vücudu felçli olan ve çenesini dahi oynatmakta zorlanan Mutlu konuşmaya, kendini ifade etmeye ve adım atmaya başladı... Tedavi sürecinin üç yıllık olacağını söyleyen doktorları bile azmiyle şaşırtan genç kız, dört ayda ayağa kalkmak için sürekli egzersiz yaparak çalışıyor. Mutlu Dört ay sonra iyileşip ayağa kalkıp, hastaneden çıkacağım diyor...

TATLISES KIZIMI ÇOCUĞU GİBİ SAHİPLENDİ

İbrahim Tatlıses in yardımlarından bahseden anne Kaya, Eğer İbrahim Tatlıses olmasaydı ben ikinci hafta buradan geri dönerdim. Mutlu yu öyle sevdi, öyle destek verdi ki her gün fizik tedaviye el ele girdiler. Çocuğu gibi sahiplendi kızımı.

HER GÜN 7 SAAT TERAPİ GÖRÜYOR

Mutlu nun her gün bir ziyaretçisi oluyor. Ama Mutlu ve ailesi için gün saat 07:00 de başlıyor. Kahvaltı sonrası Mutlu tedavi seanslarına ilk nörolojik salonda el güçlendirme egzersizleriyle başlıyor. Daha sonra kollara akım vererek kasların güçlerindirildiği terapiye giriyor. Saat 12:00 de öğle yemeği yedikten sonra kalan terapilere 13:30 da tekrar el, kol vücut egzersizleriye devam ediyor. Fizik tedavi bitince bahçede hava alıyor. 18:00 de akşam yemeğinden sonra sevdiği dizileri izleyerek günü bitiriyor. Aynı rutin ertesi günde devam ediyor.

İYİLEŞİNCE OKULA DEVAM EDECEK

Konservatuarda müzik bölümünde okumak isteyen ancak sınavı kazansa bile maddi yetersizlikler yüzünden başka şehre gidemeyeceğini düşünen Mutlu Kaya, ailesinden uzak kalmamak için Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü nü seçti. Sekiz kardeş olan Mutlu yu hayatın güçlükleri okulda da bırakmadı. Birinci sınıfa geldiğinde borçları yüzünden iyice sıkışan ailesine okulunu bırakıp, bir ilkokulun kantininde çaycılık ve temizlik yaparak destek olmaya başladı. Bu sırada Sesi Çok Güzel yarışmasına katıldı. Tek hedefi yarışmayı kazanmak olan Mutlu, kazanacağı ödülle hem okuluna devam etmeyi, hem de erkek kardeşini okutmayı planlıyordu. Ancak Mutlu yaşanan olaydan sonra hayattan vazgeçmediği gibi hayallerinden de vazgeçmedi. Hastanede ziyaretine gelen Dicle Üniversitesi Rektörü Mutlu ya ikinci sınıfa geçtiğinin müjdesini verdi ve onu ayağa kalktığında okula beklediğini söyledi.

ZANLIYA KRAVAT İNDİRİMİ İSTEMİYORUZ

Mutlu yu yaralayan kişi Veysi Ercan hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı. İddianamede şüpheli Ercan hakkında, Tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış müebbet isteniyor. Veysi Ercan ın, Mutlu nun sevgilisi olarak bilinmesine tepki gösteren aile, duruma açıklık getirmek istedi ve O kişi savunmasını sevgilisiyim diye vermiş. Bu suçu işleyen kişi başka nasıl savunacak kendini. Zaten olaydan önce savcılığa bir sürü şikayet dilekçesi verdim. Ama yine de önüne geçemedim. Ne kendisini tanırım ne de ailesini... Asla tanışıp görüşmek istemem. Mutlu o kişinin sevgilisi olarak yazılmasına çok üzüldü. Sevgili değillerdi. Çocuk kızıma teklifte bulundu, Mutlu kabul etmedi. Ama peşini bırakmadı sözleriyle zanlının sevgilisi olduğu iddialarının yalan olduğunu belirtti. Konuyla ilgili Mutlu ya hiçbir şey soramadıklarından da bahseden anne Belki olayın kendisine sorulmasını bekliyor, anlatmak istiyor ama bizi öldürseniz o kişiyi Mutlu ya soramayız. 8 Eylül de mahkememiz var. Alman ve İtalyan medyası bile bu davayı takip ediyor. Mutlu hayata bebek gibi yeniden başlamaya çalışırken, ölümden dönmüşken, kravat indirimi istemiyoruz.EN ÇOK OKUNANLAR

Yankaya bakalım mı bankaya?..

1 Yankaya bakalım mı bankaya?..

Düğün konvoyunda kaza: 22 yaralı

2 Düğün konvoyunda kaza: 22 yaralı

Otomobil koyun sürüsüne daldı

3 Otomobil koyun sürüsüne daldı

Düğün konvoyunda zincirleme trafik kazası: 22 yaralı

4 Düğün konvoyunda zincirleme trafik kazası: 22 yaralı

Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

5 Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

Samsun'da hava nasıl olacak?

6 Samsun'da hava nasıl olacak?

Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

7 Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

Sultan Abdülhamid Han Hastanesi'nin kantininde yangın

8 Sultan Abdülhamid Han Hastanesi'nin kantininde yangın

Ordu'da denize düşen 2 kişi öldü

9 Ordu'da denize düşen 2 kişi öldü

Çöp konteynerinde başlayan yangın otomobili kullanılmaz hale getirdi

10 Çöp konteynerinde başlayan yangın otomobili kullanılmaz hale getirdi