Et üreticileri oyuna gelmesin

Samsun ve İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Bafra Şubesi Başkanı Erdal Doğan, Ülkemizdeki ithalatçı lobi ve bazı fırsatçıların ayak oyunları ve kurguladıkları faaliyetlerle günah keçisi olarak üreticiyi göstermek istiyorlar dedi

Et üreticileri oyuna gelmesin

Samsun ve İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Bafra Şubesi Başkanı Erdal Doğan, devletin et fiyatlarını normal seviyeye olan 23-24 TL ye çekmek için kararlar aldığını, bu kararlarla üreticinin mağdur olmayacağı şekilde Et ve Süt Kurumu nun ithalat yapmasının da yer aldığını söyledi.

LOBİLERİN TEZGAHI
Doğan,  Birlik üreticilerini defalarca uyardıklarını belirterek, Fiyatların yükselmesinin beklenmemesi, kesime gelen hayvanların elde tutulmamasını istemiştik. 1-2 TL için geleceğimizin tehlikeye atılmaması için uyarılarda bulunmuştuk. Uyarılarımızda devletin fahiş fiyatlara izin vermeyeceğini ve bunu bilen lobilerin birkaç baş hayvana çok yüksek fiyatlar vererek piyasaları yükselteceğini, üreticinin bu oyunlara gelememesi gerektiğini anlatmaya çalıştık  diye konuştu.
Et ve Süt Kurumu yla protokol yaptıklarını ve üreticinin elindeki hayvanların yüzde 5-10 unu kurumla sözleşme yaparak kestirmesi halinde ithalata gerek kalmayacağını  belirten Doğan, sektördeki fırsatçıların et ithalatının herkese serbest bırakıldığı gibi bir algı oluşturmaya çalıştığını, bunun da doğru olmadığını  ifade etti. 

PLANLAMA YAPILMALI
Doğan açıklamasını şöyle sürdürdü: Ülkemizdeki ithalatçı lobi ve bazı fırsatçıların ayak oyunları ve kurguladıkları faaliyetlerle, bu istikrarsızlığı ve fiyat yükselişini üreticiye mal etmek,günah keçisi olarak üreticiyi göstermek istiyorlar. Herkes bilmelidir ki; Piyasayı manipüle ve provoke eden ithalatçı lobilerdir. Üretici ülkeye ve ülke hayvancılığına zarar değil, katkı sağlar.Tek sıkıntı ülke üreticilerinin yönetilmemesidir. Sektörde elini taşın altına koymuş tek örgüt Kırmızı Et üreticileri birliğidir. Devlet eğer samimi bir şekilde ülkedeki  Kırmızı Et sektörünün istikrarlı olmasını istiyorsa 5200 sayılı yasa ile kurulmuş olan Kırmızı Et üreticileri birliğini Avrupa da olduğu gibi yasal yaptırımlarla donatıp, alım ve satımları birlikler üzerinden yapmalıdır. Böylelikle ülkede kırmızı et üretim planlaması yapılarak disipline edilir ve istikrarlı bir şekilde üretim yapılır. Et ve Süt Kurumu üreticiyi mağdur etmeyecek, ama fiyat dengesini sağlayacak eti belli miktarlarda getirecektir. Resmi kaynaklar kurumun bunu müdahale amaçlı yaptığını ve üreticinin mağduriyetine yol açacak bir etkisi olmayacağını ve sadece kurum tarafından yapılacağını belirtmektedir.
 

Ümit CEYLANEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da tramvay araca çarptı: 1 yaralı

1 Samsun'da tramvay araca çarptı: 1 yaralı

AK Parti'li Şahin, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

2 AK Parti'li Şahin, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

Kızılcahamam Emniyetinden zehir tacirlerine ağır darbe

3 Kızılcahamam Emniyetinden zehir tacirlerine ağır darbe

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

4 Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

İznik'te şüpheli ölüm

5 İznik'te şüpheli ölüm

Bakan Taşlı çocukların bayramını kutladı

6 Bakan Taşlı çocukların bayramını kutladı

Kadına yönelik şiddet ile mücadele eğitimi verildi

7 Kadına yönelik şiddet ile mücadele eğitimi verildi

Keskin'den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

8 Keskin'den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

Düzce Üniversitesi öğrencileri madalyaya doymuyor

9 Düzce Üniversitesi öğrencileri madalyaya doymuyor

Peyzaj mimarlarının sorunlarına değinildi

10 Peyzaj mimarlarının sorunlarına değinildi