Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Et üreticileri oyuna gelmesin

Samsun ve İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Bafra Şubesi Başkanı Erdal Doğan, Ülkemizdeki ithalatçı lobi ve bazı fırsatçıların ayak oyunları ve kurguladıkları faaliyetlerle günah keçisi olarak üreticiyi göstermek istiyorlar dedi

Et üreticileri oyuna gelmesin

Samsun ve İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Bafra Şubesi Başkanı Erdal Doğan, devletin et fiyatlarını normal seviyeye olan 23-24 TL ye çekmek için kararlar aldığını, bu kararlarla üreticinin mağdur olmayacağı şekilde Et ve Süt Kurumu nun ithalat yapmasının da yer aldığını söyledi.

LOBİLERİN TEZGAHI
Doğan,  Birlik üreticilerini defalarca uyardıklarını belirterek, Fiyatların yükselmesinin beklenmemesi, kesime gelen hayvanların elde tutulmamasını istemiştik. 1-2 TL için geleceğimizin tehlikeye atılmaması için uyarılarda bulunmuştuk. Uyarılarımızda devletin fahiş fiyatlara izin vermeyeceğini ve bunu bilen lobilerin birkaç baş hayvana çok yüksek fiyatlar vererek piyasaları yükselteceğini, üreticinin bu oyunlara gelememesi gerektiğini anlatmaya çalıştık  diye konuştu.
Et ve Süt Kurumu yla protokol yaptıklarını ve üreticinin elindeki hayvanların yüzde 5-10 unu kurumla sözleşme yaparak kestirmesi halinde ithalata gerek kalmayacağını  belirten Doğan, sektördeki fırsatçıların et ithalatının herkese serbest bırakıldığı gibi bir algı oluşturmaya çalıştığını, bunun da doğru olmadığını  ifade etti. 

PLANLAMA YAPILMALI
Doğan açıklamasını şöyle sürdürdü: Ülkemizdeki ithalatçı lobi ve bazı fırsatçıların ayak oyunları ve kurguladıkları faaliyetlerle, bu istikrarsızlığı ve fiyat yükselişini üreticiye mal etmek,günah keçisi olarak üreticiyi göstermek istiyorlar. Herkes bilmelidir ki; Piyasayı manipüle ve provoke eden ithalatçı lobilerdir. Üretici ülkeye ve ülke hayvancılığına zarar değil, katkı sağlar.Tek sıkıntı ülke üreticilerinin yönetilmemesidir. Sektörde elini taşın altına koymuş tek örgüt Kırmızı Et üreticileri birliğidir. Devlet eğer samimi bir şekilde ülkedeki  Kırmızı Et sektörünün istikrarlı olmasını istiyorsa 5200 sayılı yasa ile kurulmuş olan Kırmızı Et üreticileri birliğini Avrupa da olduğu gibi yasal yaptırımlarla donatıp, alım ve satımları birlikler üzerinden yapmalıdır. Böylelikle ülkede kırmızı et üretim planlaması yapılarak disipline edilir ve istikrarlı bir şekilde üretim yapılır. Et ve Süt Kurumu üreticiyi mağdur etmeyecek, ama fiyat dengesini sağlayacak eti belli miktarlarda getirecektir. Resmi kaynaklar kurumun bunu müdahale amaçlı yaptığını ve üreticinin mağduriyetine yol açacak bir etkisi olmayacağını ve sadece kurum tarafından yapılacağını belirtmektedir.
 

Ümit CEYLANEN ÇOK OKUNANLAR

Otopsi için morga kaldırılan ceset domuz leşi çıktı

1 Otopsi için morga kaldırılan ceset domuz leşi çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüştü

2 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüştü

Murgulda iş makinesi devrildi 1 ölü

3 Murgul'da iş makinesi devrildi: 1 ölü

Bursada iki araç çarpıştı 1 ölü 5 yaralı

4 Bursa'da iki araç çarpıştı: 1 ölü 5 yaralı

Başbakan Yıldırım, görevden ayrılacak HSYK üyelerini kabul etti

5 Başbakan Yıldırım, görevden ayrılacak HSYK üyelerini kabul etti

Tırın dorsesindeki tren rayı otomobili kağıt gibi kesti

6 Tır'ın dorsesindeki tren rayı otomobili kağıt gibi kesti

Günü birlik tatil dönüşü kaza 2 ölü

7 Günü birlik tatil dönüşü kaza: 2 ölü

FETÖcüleri taşıyan cezaevi aracı kaza yaptı

8 FETÖ'cüleri taşıyan cezaevi aracı kaza yaptı

Eskişehirde tüp patlaması 2 yaralı

9 Eskişehir'de tüp patlaması: 2 yaralı

Suriyeli ressamdan anlamlı tablo

10 Suriyeli ressamdan anlamlı tablo