YÜZLERİ FINDIKLA GÜLDÜ

Her yıl doğu ve güneydoğu illerinden Ordu ya gelen mevsimlik tarım işçileri bu sezon fındığın bol olmasıyla umduklarını buldu

YÜZLERİ FINDIKLA GÜLDÜ

Fındık hasadında çalışmak üzere her yıl doğu ve güneydoğu illerinden Ordu ya gelen mevsimlik tarım işçilerinin yüzü bu sezon ürünün bol olmasıyla güldü. Ay başından bu yana Ordu ya gelerek Valilik tarafından Altınordu ilçesinin Uzunisa Mahallesi ile Perşembe ilçesinin Efirli Mahallesi nde hazırlanan geçici konaklama merkezlerine çadır kuran mevsimlik tarım işçileri, fındık bahçelerinde çalışıyor. Geçen yıl yaşanan zirai don nedeniyle evlerine eli boş dönen işçiler, bu yıl fındığın bol olmasıyla umduklarını buldu.

FINDIK FAZLA
Şanlıurfa dan gelen işçilerden Ramazan Kutlu, Ordu ya 1 Ağustos itibarıyla geldiğini belirterek, Yaklaşık 15 gündür fındık topluyoruz. Geçen yıla oranla fındık oldukça fazla. Sadece bir hafta boş kaldık. Onun dışında her gün fındık bahçesine gittik. Bir işçi ortalama 15 gün çalışması durumunda 750 lira kazanıyor dedi.
Bir çok işçinin aileleriyle fındık topladığını dile getiren Kutlu, fındıktan kazanılan paranın aile bütçesini ciddi şekilde rahatlattığını söyledi.

İŞ BULDULAR
Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, yeşil altın olarak bilinen fındığın, bu yıl geçen yıla oranla bol olmasının, yöreye gelen fındık işçilerini mutlu ettiğini söyledi. Gelen işçilerin büyük kısmının iş bulduğuna dikkat çeken Cörüt, Ordu ya fındık toplamak için gelen işçilerin büyük bölümü, bahçelerde fındık toplayarak yevmiyelerini çıkarıyor dedi.
Bahçe sahiplerinin, doğu ve güneydoğu illerinden gelen fındık işçilerini daha uygun fiyata fındık topladığı için tercih ettiğini belirten Cörüt, Yerli işçilerin günlük yevmiyesi 75-80 lira civarında. İl dışından gelen işçilerin günlük yevmiyesi ise 45-50 lira. Bahçe sahipleri bu fiyatı da göz önüne alarak bu işçilere talep gösteriyor diye konuştu. 
Cörüt, kent geneline gelen işçilerin sayısının 15 bin civarında olduğunu tahmin ettiklerini sözlerine ekledi.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Terme aşkı şair yaptı

1 Terme aşkı şair yaptı

22 Nisan Pazar Samsun hava durumu

2 22 Nisan Pazar Samsun hava durumu

Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Gün birlik olma günü'

3 Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Gün birlik olma günü'

Şeytana yenilmek...

4 Şeytana yenilmek...

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Savaş vereceğiz'

5 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Savaş vereceğiz'

Edremit'te korkunç kaza ucuz atlatıldı

6 Edremit'te korkunç kaza ucuz atlatıldı

Tanju Çolak moral verdi

7 Tanju Çolak moral verdi

Konuşmak için yanına gittiği arkadaşlarını vurdu: 1 ölü

8 Konuşmak için yanına gittiği arkadaşlarını vurdu: 1 ölü

Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı

9 Elazığ'da trafik kazası: 4 yaralı

Samsun'da öğrencilerden 'İlk Kıvılcım' belgeseli

10 Samsun'da öğrencilerden 'İlk Kıvılcım' belgeseli