Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

AİLEDEN İDDİALARA YANIT

Şehit Yarbay Ali Alkan ın ailesi, haklarındaki alevi oldukları ve Ali Alkan ın cenaze namazının kılınmadığı iddialarına yanıt verdi

AİLEDEN İDDİALARA YANIT

Şırnak ta şehit olan Jandarma Yüzbaşı Ali Alkan ın cenaze töreninde ağabeyi Yarbay Mehmet Alkan ın isyanı güne damgasını vururken, taziye evi de hem Osmaniye, hem de ailenin uzun yıllar önce ayrılıp geldiği Malatyalı hemşehrileri ve diğer kardeşlerin dostlarının akınına uğradı.

Sosyal medyada aileye yönelik olarak inanmak istemedikleri birçok saldırı ifadesi bulunduğunu üzüntü ile gördüklerini belirten aile yakınları, Alkan Ailesi nin Sünni olduğunu, başka bazı yakıştırmalar yapılarak diğer mezheplere de büyük saygısızlık yapıldığını ifade etti.

Namazı kıldırmadığı ve AK Partili yöneticilere ön safta yer açtığı iddiasıyla tepki gösterilen İl Müftüsü Ramazan Çortul da bir açıklama yaparak, Bizler bu hizmetleri yürütürken her türlü siyasi vesayetin ve siyasi düşüncenin üstünde hareket ederiz dedi.
Jandarma Yarbay Mehmet Alkan ın kardeşi Şehit Yüzbaşı Ali Alkan ın büyük boy Türk bayrağı çekilen Fatih Mahallesi 3026 sokaktaki evine taziyeye gelenlere, dün akşam şehit olmadan önce babası Hasan Alkan dan istediği ancak yiyemediği Bayram Kömbesi (yöresel kurabiye) dağıtıldı. Bugün de başsağlığı için gelenler şehit Yüzbaşı Ali Alkan için dua etti.

8 kardeşten biri olan şehit yüzbaşının yakınları, dedelerinin Malatya nın Doğanşehin İlçesi Sürgü beldesinden gelip uzun yıllar önce Osmaniye ye yerleştiğini söyledi. Sosyal medyada aileye yönelik olarak inanmak istemedikleri birçok saldırı ifadesi bulunduğunu üzüntü ile gördüklerini belirten aynı kişiler, Alkan Ailesi nin Sünni olduğunu, başka bazı yakıştırmalar yapılarak diğer mezheplere de büyük saygısızlık yapıldığını ifade etti.

YARBAY AĞABEY SUSKUN
Şehit yüzbaşının Türk bayrağına sarılı tabutunun başında Buradaki vatan evladı daha 32 yaşında. Vatanına, sevdiklerine doyamadı. Bunun katili kim? Bunun sebebi kim? Düne kadar çözüm diyenler ne oldu da sonradan savaş diyor? Sırça saraylarda 30 tane korumayla gezip zırhlı arabalara binip de şehit olmak istiyorum diye bir şey yok. PKK ya yardım edenler de kahrolsun, Öcalan a yardım edenler de kahrolsun... diye isyan eden ağabeylerinden Yarbay Mehmet Alkan, bugün gün boyu sakin bir şekilde telefon ve bizzat gelenlerin taziyelerini kabul etti. Yarbay Alkan ın acı içinde olduğunu belirten yakınları, sosyal medyada yazılanları olabildiğince kendisine intikal ettirmediklerini, bunlardan suç unsuru olanların hukuki takibinin yapılacağını belirtti. 
 

DİNİ KURALLARA GÖRE HAREKET EDERİZ
Öte yandan bazı yayın organlarında Cenaze namazı kılınmadı şeklinde haberler çıktığını, cenaze namazında Ak Partili yöneticilere ön safta yer açtığı iddia edilerek tepki gösterilen Osmaniye İl Müftüsü Ramazan Çortul bir açıklama yaptı. Ali Alkan ın son şehit olması temennisinde bulunan Çortul, Diyanet İşleri Başkanlığı nın uyguladığı cenaze formatı olduğunu ve bu formata göre hareket ettiklerini söyledi. Bu formatı şehidin töreninde de uyguladıklarını kaydeden Çortul, Bizler bu hizmetleri yürütürken, şunun altını kesinlikle çizelim, her türlü siyasi vesayetin ve siyasi düşüncenin üstünde hareket ederiz. Dolayısıyla bağımsız hareket ederiz. Dini kurallar, kitap ve sünnetin kuralları neyse biz ona göre hareket ederiz diye konuştu.
 

GÖREVİMİZİ HAKKIYLA YAPTIĞIMIZA İNANIYORUM
Cenaze namazını tarif ettiğini ve tekbirleri de tam olarak verip okuduğunu söyleyen Çortul, şöyle devam etti: Tarif ettiğim gibi okunması gereken duaları da okudum. Ama belki bir grup insanların çıkartmış oldukları gürültü ve tartışmadan dolayı duyamayanlar olmuş olabilir. Ses cihazlarını da jammerlar ses frekanslarını da düşürmüş olabilir. Ama en arkadaki arkadaşlarımız almış olduğumuz tekbirleri duymuş olduklarını ifade ettiler. Bizim kılınan cenaze namazı hususunda hiç bir endişemiz yok. Üzerimize düşen son görevimizi hakkıyla yaptığımıza inanıyorum, öyle oldu öyle ifade ediyorum. Şehidimizi tekrar rahmet diliyorum. Cenaze namazında bazı insanlar gürültüden patırtıdan bunun farkına varmamış olabilirler o da kendi takdirleridir.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsundaki başarıya devlet takdiri

1 Samsun'daki başarıya devlet takdiri

Samsundaki kayıp şahsın cesedi bulundu

2 Samsun'daki kayıp şahsın cesedi bulundu

Samsun Emniyet Müdürü Vedat Yavuzun avukatı yargıya başvurdu

3 Samsun Emniyet Müdürü Vedat Yavuz'un avukatı yargıya başvurdu

Samsuna 2,13 milyarlık yatırım

4 Samsun'a 2,13 milyarlık yatırım

Ağardan Samsunda sert eleştiri

5 Ağar'dan Samsun'da sert eleştiri

Samsun Trabzon buluştu

6 Samsun Trabzon buluştu

Özköylünün açıklamaları Samsunspor tribünlerine de yansıdı

7 Özköylü'nün açıklamaları Samsunspor tribünlerine de yansıdı

Samsun İŞKURdan o iddialara yanıt Suistimal ediliyor

8 Samsun İŞKUR'dan o iddialara yanıt: Suistimal ediliyor

Samsunda 7 adliye çalışanı adliyeye sevk edildi

9 Samsun'da 7 adliye çalışanı adliyeye sevk edildi!

Samsunsporda aslar tribünde gençler sahada

10 Samsunspor'da aslar tribünde gençler sahada