HENÜZ 14 YAŞINDA, FAKAT...

Turkcell Türkiye Yaz Yüzme Şampiyonası nda erkekler 200 metre karışık branşta Galatasaray Kulübü nün 14 yaşındaki sporcusu Demirkan Demir, Derya Büyükuncu nun 25 yıldır kırılamayan Türkiye rekorunu üst üste 2 kez kırmayı başardı.

HENÜZ 14 YAŞINDA, FAKAT...

Şampiyona nın 14 yaş Erkekler 200 metre karışık finalinde elde ettiği 2.11.07 lik derecesiyle tarihi bir başarıya imza atan Demirkan Demir, aynı mesafenin seçme yarışlarında da 2.13.79 luk dereceye imza attı ve Büyükuncu nun 25 yıl önceki 2.14.59 luk Türkiye rekorunu iki kez üst üste kırmış oldu. Galatasaray Kulübü nün 14 yaşındaki sporcusu Demirkan Demir şampiyonada 4 farklı branşta toplam 5 rekora imza atarak büyük bir başarı kazandı.


3 YAŞINDA BAŞLADI 14 YAŞINDA 13 REKORUN SAHİBİ OLDU

Demirkan Demir, şampiyonanın ardından antrenmanlarını sürdürüyor. Yüzmeye 3 yaşında başlayan başarıya giden yola Doçent Çiğil Gün Güler le başlayan Demir şöyle konuştu, 7 senedir Galatasaray Kulübündeyim. 13 tane rekorum var. En son 5 tanesi Turkcell Yaz Şampiyonası nda oldu. 200 metre karışık, 400 metre karışık, 100-200 metre kurbağalama. 200 karışığı iki kez kırdım. 200 metre karışık 25 yıllık Derya Büyükuncu nun rekoru, finalde 3 saniye il geçtim dedi.


HEDEFLERİNİ ANLATTI

Yüzmeye devam edeceğini aktaran Demir, hedeflerini ve çalışmasını şöyle anlattı:

Önce Avrupa Şampiyonası ondan sonra da dünya ve olimpiyat… Haftada sekiz kez antrenman var, bir gün tatil var, iki günde çift antrenman var. Bir antrenman 2.5 saat sürüyor, çift antrenmanlarda 5 saat oluyor. Severek çalışmak daha önemli, bir işi severek yapında daha iyi oluyor. Ben de böyle çalışıyorum.


ONUN AZMİYLE OLAN BİR ŞEY

Başarılı sporcunun antrenörlerinden Duygu Karadağ, Demirkan Demir in çok çalışkan olduğunu ifade ederek, Rekortmen olacağı belli miydi, soru işareti ama her girdiği yarışta birinci en kötü ikinci oluyordu. Yüzme sporu çok zor, cumartesi - pazar geliyorsunuz, sınavınız oluyor geliyorsunuz, Demirkan o engelleri çok iyi aştı. Bu kadar başarılı olacağı belli miydi? Bence belliydi ama bir şampiyonaya girip 5 yarışında da rekor kıracağı belli değildi, onun azmiyle olan bir şey. Demirkan için önümüzdeki sene Milli Takım senesi. Çok önemli sporcular var, onların arkasından geliyor. O istediği sürece Derya Büyükuncu, ya da daha iyisi olacaktır. Çok küçük yaştan beri tanıdığım için hep uluslararası arenada bir başarı bir madalya mutlaka olsun istiyorum. Ama onun ne istediği her şeyden daha önemli şeklinde konuştu.


İŞTE KIRDIĞI O REKORLAR

Derya Büyükuncu nun 1990 yılında kırdığı ve 25 yıldır sahibi olduğu 2.14.59 luk rekorunu 14 yaş 200 metre karışık seçme ve final yarışlarında 2 kez üst üste kıran Demirkan Demir in sahibi olduğu Türkiye nin yeni rekor dereceleri şöyle


200 metre erkekler karışık : 02.13.79 - 02.11.07 

400 metre erkekler karışık : 04.44.23

100 metre kurbağalama : 01.07.94

200 metre kurbağalama : 02.23.93EN ÇOK OKUNANLAR

Karadeniz'e şehit ateşi düştü!

1 Karadeniz'e şehit ateşi düştü!

Samsun'da liselilerin kanlı kavgası: 1 yaralı

2 Samsun'da liselilerin kanlı kavgası: 1 yaralı

Samsun'daki genç kızın öldüğü kazanın kamera görüntüleri ortaya çıktı

3 Samsun'daki genç kızın öldüğü kazanın kamera görüntüleri ortaya çıktı

Samsun'da acı ölüm!

4 Samsun'da acı ölüm!

Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Kimse bizi sahipsiz sanmasın'

5 Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Kimse bizi sahipsiz sanmasın'

Şirinler daha güçlü geliyor

6 Şirinler daha güçlü geliyor

Samsunspor için karar günü

7 Samsunspor için karar günü

Samsun'da FETÖ'den gözaltına alınan iş adamı adliyede

8 Samsun'da FETÖ'den gözaltına alınan iş adamı adliyede

Samsun'da 31 yıllık ulaşım çilesi son buluyor

9 Samsun'da 31 yıllık ulaşım çilesi son buluyor

Samsun'da Mert Irmağı'na düşen genç hastanelik oldu

10 Samsun'da Mert Irmağı'na düşen genç hastanelik oldu