Kuş Cenneti mercek altında

Türkiye nin 20 üniversitesinin peyzaj mimarisi bölümlerinden 40 öğrenci, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın davetlisi olarak Samsun a gelerek Kuş Cenneti ni mercek altına aldı

Kuş Cenneti mercek altında

SamsunBüyükşehir Belediyesi Yusuf Ziya Yılmaz’ın davetiyle Türkiye’nin 20 üniversitesinde peyzaj mimarisi bölümlerinde eğitim gören 40 öğrenci, Bafra İlçesi ndeki Kuş Cenneti’ni mercek altına aldı.

ARAŞTIRMA ÇALIŞMASI 
Büyükşehir Belediyesi ve Peyzaj Mimarları Odası Genel Merkezi işbirliği ile düzenlenen PMO Genç Yaz Okulu Projesi kapsamında Bafra’ya gelen genç peyzaj mimari öğrencileri Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan’ın ev sahipliğinde Bafra ilçesindeki Kuş Cenneti’nde bir dizi inceleme ve araştırma çalışmalarına başladı.

KORUNMASI GEREKEN NADİDE KÖŞELERDEN
Öğrencilerin, Kızılırmak Deltası ve Kuş Cenneti nin turizme kazandırılmasına yönelik  çalışmalarını yapacağı, bunların Samsun Kent Müzesi’nde 6 Eylül 2015 te vatandaşların beğenisine sunulacağı açıklandı.    Projeyi önemsediklerini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “İçinde bulunduğumuz alan Samsun’un Alaçam, Bafra ve Ondokuzmayıs ilçelerini içine alan Kızılırmak ın denize kavuşurken oluşturduğu büyük alimiyonlu topraklarda oluşmuş bir kuş cennetidir. Korunması gereken doğanın nadide köşelerinden birisi olarak kabul edilen Kuş Cenneti nde Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan oranda mandalar, yılkı atları var. Ayrıca Türkiye deki 450 civarındaki kuş çeşidinin 340 ı burada yaşıyor. Burada kısa sürede çeşitli tesisler ve bir takım çalışmalar başlatacağız” dedi.

EKONOSİSTEMİ KULLANMAK İSTİYORUZ
Kendisinin de peyzaj mimari bölümü mezunu olduğunu ifade eden AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, “Ben peyzaj mimarı olduğum için bu projeyi çok önemsiyorum. Özellikle Kızılırmak Deltası nın Kuş Cenneti,  hem Samsunumuz hem de Türkiye çok önemli. 40 öğrencinin bu alan için çalışması ve yeni projeler sunması çok güzel. Dolasıyla bu işin sonunda neler çıkacağını tahmin ediyorum. Burada biz ekolojik anlamda doğaya hiçbir zarar vermeden ekosistemi kullanmak istiyoruz. Dolayısıyla bunu yaparken de çok önemli hassasiyetlerimiz var. Türkiye’de şuanda yaşatarak korumak ya da koruyarak aynı zamanda yaşatabilmek üzere hem akademik anlamda hem de pratik anlamda birçok çalışmalar yapılmakta. Ben inanıyorum ki biz şuanda burada hayal kurma ve bu hayali gerçeğe dönüştürme aşamasındayız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından öğrenciler Kuş Cenneti nde sahaya inerek proje çalışmalarına başladı. 15 gün boyunca sürecek olan çalışmalarda öğrenciler yaptıkları projelerle Kuş Cenneti nin geleceğini çizecekler.

Ümit CEYLAN EN ÇOK OKUNANLAR

Otomobille mermer yüklü TIR çarpıştı: 2 ölü

1 Otomobille mermer yüklü TIR çarpıştı: 2 ölü

Para değil, onur işi...

2 Para değil, onur işi...

Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

3 Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

Anne ile oğlu trafik kazasında hayatını kaybetti

4 Anne ile oğlu trafik kazasında hayatını kaybetti

Suriyelilerin bıçaklı kavgasında 2 kişi yaralandı

5 Suriyelilerin bıçaklı kavgasında 2 kişi yaralandı

AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı: Kahramanlık destanı

6 AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı: Kahramanlık destanı

Yaşlı adam evinde ölü bulundu

7 Yaşlı adam evinde ölü bulundu

Ankara polisinden 'Kaz' operasyonu

8 Ankara polisinden 'Kaz' operasyonu

Bağcılar pompalı tüfekle soygun anı kameraya saniye saniye yansıdı

9 Bağcılar pompalı tüfekle soygun anı kameraya saniye saniye yansıdı

Siyasetin seviyesi düştü

10 Siyasetin seviyesi düştü