Su sorunu merkezlerde

SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, ilçe merkezlerinde daha büyük içme suyu sorunu olduğunu, 950 köyün yarısından fazlasının da aynı sorunla karşı karşıya bulunduğunu belirterek, Önceliğimiz su sorununu ortadan kaldırmak dedi

Su sorunu merkezlerde

SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, önceki adıyla köy, bugünkü adıyla mahalle olan bölgelerde yaptıkları içme suyu çalışmaları hakkında bilgi verdi. Demircioğlu, Büyükşehir Belediyesi nin geçtiğimiz yıl yapılan yerel seçimler sonrası yetkilerinin artmasıyla köylerde çok daha yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını ifade etti.

TÜRKİYE SU ZENGİNİ DEĞİL
Beldelerde, ilçelerde, köylerde birinci önceliklerinin içme suyu kaynaklarını bulabilmek ve bölgeye kazandırabilmek olduğunu ifade eden Demircioğlu, Şimdiki adıyla mahalle dememiz gerekiyor ancak karışıklık olmasın diye köy tabirini kullanmak istiyorum. Bizler köylerdeki susuzluğu çözmeye çalışıyorduk ki, ilçe merkezlerimizde daha büyük susuzluk olduğunu fark ettik. Terme de, Asarcık ta, Vezirköprü de, Kavak ta, Havza da, Alaçam da, Yakakent te içme suyu sorunu olduğunu gördük. Sadece Ladik te, Çarşamba da, Bafra nın merkezinde içme suyuyla ilgili sorun azdı. Bunlarla ilgili tespit yapmakla işe koyulduk. Çalışmalar 5-6 ay sürdü. Ben İçme Suyu Daire Başkanı iken, ülkemizin su kaynakları bakımından çok zengin bir ülke olduğunu zannederdim. Hatta aksini iddia edenlere karşı çıkardım. Bugün gelmiş olduğumuz noktada görüyorum ki Türkiye, düşündüğümüz kadar su zengini bir ülke değil diye konuştu.

KÖYLERİN YARISINDA SORUN VAR
Öncelikli hedeflerinin su kaynaklarını bulmak olduğunu belirten Kamil Demircioğlu şunları söyledi: Köylere merkezden su verme şansımız çok zayıf. Bunu yapabilmek için yüzlerce kilometre hat döşemek ve en az 5-6 kere de terfi etmek gerekiyor. Bunun sonucunda ödenecek elektrik parasının altından kalkabilmek mümkün değil. O yüzden köy çevresinde bulunan su kaynaklarını düşünmek gerekiyor. İçme suyuna ulaşabilmek için birçok etüt gerçekleştirmek gerekiyor. 950 civarında köyümüz var, bunların yarıdan fazlasında da su sorunu var. Bazı köylerimizin 10 tane mahallesi var. Köyün merkezine su verilmiş ama, örneğin tepelerde kalan yerlere su gitmiyor. O zaman da o köye su vermiş sayılmıyorsunuz.  

60 ADET SONDAJ KUYUSU AÇTIK
Son 4-5 ayda 60 köyde 60 adet sondaj kuyusu açtıklarını belirten Demircioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: Açılan sondaj kuyularının 50-52 tanesinden içme suyu temin ettik. Ancak bunları köye verebilmemiz için 52 parametrenin analizini yapmamız gerekiyor. Bazılarında demir ve mangan oranları yüksek çıktı. Bir tanesinde Samsun da hiç çıkmayan flor maddesine rastladık. 3-4 tanesinde arsenik çıktı. Suyun demir, mangan, arsenik gibi maddelerden arıtılması için çeşitli teknolojiler var, bunları kuruyoruz. Problem olmayanların büyük bir çoğunluğunu işletmeye aldık, almaya da devam ediyoruz.

Barış BUDANOĞLU EN ÇOK OKUNANLAR

Fındıkta kavga büyüyor! Fındık fiyatları ne kadar Güncel fındık fiyatları

1 Fındıkta kavga büyüyor! Fındık fiyatları ne kadar? Güncel fındık fiyatları

Samsunspor Başkanı Tutu: 'Eşim bile istifamı istedi'

2 Samsunspor Başkanı Tutu: 'Eşim bile istifamı istedi'

Samsun'da evde fuhuş iddiasına gözaltı

3 Samsun'da evde fuhuş iddiasına gözaltı

Bu kanser türüne dünyada ikinci kez Samsun'da rastlandı

4 Bu kanser türüne dünyada ikinci kez Samsun'da rastlandı

İlkadım Belediyesi düğmeye bastı! Melanet Apartmanı'na önlem

5 İlkadım Belediyesi düğmeye bastı! Melanet Apartmanı'na önlem

Samsun'da kanlı kavga: 3 yaralı, 5 gözaltı

6 Samsun'da kanlı kavga: 3 yaralı, 5 gözaltı

Samsun'da otobüste elle taciz iddiasına gözaltı

7 Samsun'da otobüste elle taciz iddiasına gözaltı

Ziraat odaları fındık için toplandı: 'Fındık fiyatları ile oynuyorlar'

8 Ziraat odaları fındık için toplandı: 'Fındık fiyatları ile oynuyorlar'

Samsunspor-Ankara Demirspor maçı bilet fiyatları belli oldu

9 Samsunspor-Ankara Demirspor maçı bilet fiyatları belli oldu

Hepsi bir senaryonun gereği

10 Hepsi bir senaryonun gereği...