DEV İHALE BAŞLADI

Turkcell, Avea, Vodafone, Netgsm ve Huawei’nin şartname aldığı 4.5G ihalesi başladı

DEV İHALE BAŞLADI

Türkiye de telekom sektöründe yeni bir dönemi başlatacak 4.5G ihalesi başladı. İhaleyi BTK Başkan Yardımcısı Deniz Yanık yönetiyor.

800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz bandında 20 ayrı frekans paketinin asgari bedeli, Katma Değer Vergisi hariç olmak üzere 2 milyar 298 milyon 67 bin 661 euro olarak belirlendi. Yüzde 18 Katma Değer Vergisi (KDV) ile devletin kasasına en az 2,7 milyar euro girecek. 
 

“İhaleyi yöneten BTK Başkan Yardımcısı Deniz Yanık şunları söyledi:”
İhalenin türm frekans değeri KDV hariç 2 milyar 298 milyon 67 bin 661 euro olarak belirlenmiştir. İhale kapalı teklifle alınmıştır. İhalede öncelikle teklifler alındı sırasına göre açıklanacak. Vergi ve teminatların kontrolünün ardından paket satışına başlanacak. Bu bakımdan uygun bulunmayan ihaleye katılamayacak. İhalenin sözlü teklif aşamasında buna hak kazanan isterkliler alındı sırasına göre teklif vermeye devam edecek. En yüksek teklifi veren kazanmış olacaktır. BTK nın onayından sonra da ihale sonucu kesinleşecektir.
 

5 ŞİRKET ŞARTNAME ALDI
Turkcell, Avea, Vodafone, Netgsm ve Huawei şartname satın alırken, BTK’nın kasasına şartnamelerden 250 bin lira girdi. İhaleyi kazananlar, ödemeyi 4 eşit taksitte yapabilecek. İhalede, yetkilendirme süresi 30 Nisan 2029’a kadar devam edecek.

 
YETKİLENDİRME SÜRESİ 30 NİSAN 2029 A KADAR DEVAM EDECEK
İhaleyi kazananlar, ödemeyi 6 şar aylık dönemler halinde 4 eşit taksitte yapabilecek. taksitler belirlenen süreden önce ödense dahi taksit miktarlarında iskonto yapılmayacak. Taksitlerin vadesinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde ödeme yapılmayan miktar ve süre için 6 aylık yüzde 1,31 in iki katı gecikme faizi uygulanacak. Ödemenin vade tarihinden en fazla 30 gün içinde belirtilen faiz oranıyla yapılmaması halinde yetkilendirme BTK tarafından iptal edilecek. Yetkilendirme süresi 30 Nisan 2029 a kadar devam edecek. 

“3G İHALESİ NASIL SONUÇLANMIŞTI?”
A tipi lisanslar için yazılı teklifler alınırken, Vodafone 298 milyon euro, Turkcell 287 milyon euro, Avea 285 milyon euro önerdi. Açık artırmada ise Turkcell 358 milyon euro önerirken, Avea 348 milyon euroda kaldı. Vodafone ise ilk turda ihaleden çekildi. Böylece ihaleyi kazanan firma Turkcell oldu. B tipi lisans ihalesinde iki katılımcı olan Vodafone da Avea da 250 milyon euro yazılı teklif verdi.Ancak ikisi de sözlü teklif vermeyince kazanan kura ile belirlendi. Kurada şans Vodafone a güldü ve B tipi lisansı kazanan firma oldu. Avea, C tipi lisans ihalesi için katılımcı tek firma olarak 214 milyon euro teklif verdi ve ihaleyi kazandı.
 

YERLİ MALI YURDUN MALI
4.5G şartnamesi zorunlu yerli ürün kullanım oranlarını da artırıyor. İptal edilen 4G ihalesinde yerli ürün kullanım oranları yüzde 3-8-15 olarak belirlenmişti. 4,5G şartnamesinde ise birinci yıl için en az yüzde 30, ikinci yıl için en az yüzde 40 ve üçüncü yıl ile devam eden yıllarda en az yüzde 45 yerli ürün kullanma zorunluluğu getirildi.

5G YE TRANSİT GEÇİŞ
İhale sonrasında bu frekanslar kullanılarak tüketicilere 4G’nin yanısıra 5G de dahil yeni iletişim teknolojileri sunulabilecek. 2020 yılından sonra 5G geldiği zaman bunun için yeni ihale yapılmayacak veya BTK’dan izin almak gerekmeyecek.
 

İSTİHDAM SAĞLAYACAK
İhale öncesi açıklamalarda bulunan BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, mevcut Ar-Ge merkezlerinde istihdam edilmesi gereken asgari nitelikli Ar-Ge personeli sayısının yüzde 50 arttırılacağını söyledi. Sayan, Ar-Ge merkezlerine de teşvik sağlandığını kaydetti. EN ÇOK OKUNANLAR

Karadenizin en büyük AVMsi inşa ediliyor

1 Karadeniz'in en büyük AVM'si inşa ediliyor

Meteorolojiden Samsun için kritik uyarı

2 Meteorolojiden Samsun için kritik uyarı!

Samsunda bir boğulma vakası daha İmam kurtarılamadı

3 Samsun'da bir boğulma vakası daha! İmam kurtarılamadı

Samsunsporda Davy Angan tamam

4 Samsunspor'da Davy Angan tamam

Samsunspordan Tshibumbu bombası

5 Samsunspor'dan Tshibumbu bombası

Samsunspor Teknik Direktörü Özalandan ters köşe

6 Samsunspor Teknik Direktörü Özalan'dan ters köşe

Samsunda 2 kişi araç içinde ölü bulundu

7 Samsun'da 2 kişi araç içinde ölü bulundu

Samsunspor Başkanvekili  Araboğlu Açılışa yetişecek

8 Samsunspor Başkanvekili Araboğlu: 'Açılışa yetişecek'

Samsunspordan öğrenciye indirim Kombinede taksit imkanı

9 Samsunspor'dan öğrenciye indirim... Kombinede taksit imkanı!

Samsunda silahlı suç çetesine operasyon 20 gözaltı

10 Samsun'da silahlı suç çetesine operasyon: 20 gözaltı