NEDEN CHP Yİ GÖREVLENDİRMEDİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 uncu Muhtarlar Toplantısı nda konuştu.

NEDEN CHP Yİ GÖREVLENDİRMEDİ?

Cumhurbaşkanlığı Sarayı nda gerçekleştirilen toplantıda Erdoğan, 1 Kasım da gerçekleştirilecek olan erken seçim için Türkiye nin güçlenmesini bu dönemde hazmedemeyenler çıktı. İçeride de çıktı, dışarıda da çıktı. Türkiye ye bu ayrımcılığı sokmanın gayreti içerisinde olanlar var. Buna fırsat vermemek için tekrar inanıyorum ki önümüzdeki 1 Kasım istikrar mı istikrarsızlık mı, bunun seçimi olacaktır. Buna gayret etmemiz lazım dedi.

ANAYASA NIN VERDİĞİ YETKİYE DAYANARAK SEÇİMLERİN YENİLENMESİ KARARINI ALMAK ZORUNDA KALDIM

Erken seçim kararı almanın Anayasal bir mecburiyet olduğunu belirten Erdoğan, Türkiye, tarihinin en kritik dönemlerinden birini yaşıyor. Yeniden alevlenen bölücü terör örgütünün eylemlerine karşı güvenlik güçlerimiz etkili bir mücadele yürütüyor. Öte yandan 7 Haziran seçimlerinin ardından başlayan yeni hükümet kurma çalışmalarının başarısızlıkla sonuçlanması üzerine Anayasa nın verdiği yetkiye dayanarak seçimlerin yenilenmesi kararını almak zorunda kaldım. Bu Anayasal bir yetki ve mecburiyettir. Bütün yollar denenmiştir. Yetkiyi vermiş olduğum Sayın Başbakan, bütün siyasi partileri dolaşmıştır. Kendileriyle gerekli görüşmeleri yapmıştır diye konuştu.

CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMININ ADRESİNİ BİLMEYENLERE HANGİ GÖREVLENDİRMEYİ YAPACAKTIM?

Hükümet kurma sürecinde muhalefet partilerinin tutumunu eleştiren Erdoğan, Seçimde en çok oyu alan partiyi peşinen dışlayan diğer ihtimalleri de ortadan kaldıran açıklamalar ülkede koalisyon hükümeti kurulabilme imkanını büyük ölçüde sınırladı, zorlaştırdı. Ana muhalefet partisiyle yürütülen görüşmelerin anlaşmayla sonuçlanamadığını da takip ettik. Sayın Başbakan son bir gayretle MHP ile de görüştü. Ancak buradan da hükümet kurulabilmesine imkan verecek bir sonuç çıkmadı. Genel başkanların beyanları artık farklı koalisyon hükümeti kurulabilme ihtimallerini ortadan kaldırdığı için yeni bir görevlendirmeye de ihtiyaç duymadım. Zira Beştepe nin Cumhurbaşkanlığı makamının adresini bilmeyenlere ben hangi görevlendirmeyi yapacaktım? Bu makama her türlü hakareti yapanlar hatta şahsıma küfür hariç her türlü hakareti yapanlar onlara hangi görevi verecektik? Bir koalisyon hükümetine yanaşmayanlar bırakın bir erken seçim için beraber koalisyon oluşturalım, davetine hayır diyenlere neyin görevini verecektik? Bizim kaybedecek zamanımız yok ifadelerini kullandı.

BEN CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMININ GÖREV ALANI İÇERİSİNDE HAREKET EDERİM

Kendisine yönelik eleştirilere yanıt veren Erdoğan, Zaman zaman millet iradesini tanımayan, gibi yakıştırmalar yapanlar var. Bana o yakıştırmayı yapanlar önce aynaya baksınlar. Ben bu makama milletin iradesiyle geldim. Milletin iradesiyle geldiğim halde ana muhalefetin başındaki ne diyor? milletin iradesini bırakın, parlamentoda cumhurbaşkanını seçelim. Tekrar eskiye dönüş gibi bir dertleri var. Biliyorlar ki millete gidildiği zaman milletin iradesi hiçbir zaman onlara teveccüh etmeyecektir. Aynı şekilde bir diğeri o da hiçbir şeyi tanımıyor. Cumhurbaşkanlığı makamının görev alanı bellidir. Ben o görev alanı içerisinde hareket ederim. Bu süreçle ilgili şahsıma yöneltilen eleştirilerin hiçbiri doğruyu yansıtmıyor. Gerçek manada siyaset yapamayanlar şahsımı hedef alarak sorumluluktan kaçmaya çalışıyorlar. Varsa yoksa Erdoğan aşağı, Erdoğan yukarı; Erdoğan aşağı, Erdoğan yukarı. Seçime ben girmeyeceğim ki. Siyasi partiler girecek. Benimle alıp veremediğiniz nedir? Seçimde zaten milli irade tecelli edecek, inşallah bunlara fırsat vermeyecek bir netice çıkmak suretiyle bu ülke istikrarına yeniden kavuşur; bir istikrarsızlık doğmaz şeklinde konuştu.

İÇERİDE VE DIŞARIDA TÜRKİYE NİN GÜÇLENMESİNİ HAZMEDEMEYENLER ÇIKTI

1 Kasım da gerçekleştirilecek olan erken seçim hakkında değerlendirmede bulunan Erdoğan, Türkiye nin güçlenmesini bu dönemde hazmedemeyenler çıktı. İçeride de çıktı, dışarıda da çıktı. Hala var mı bunlar? Var. Türkiye ye bu ayrımcılığı sokmanın gayreti içerisinde olanlar var. Bunun için de çok ciddi çalışıyorlar. Buna fırsat vermemek için tekrar inanıyorum ki önümüzdeki 1 Kasım istikrar mı istikrarsızlık mı, bunun seçimi olacaktır. Buna gayret etmemiz lazım açıklamasında bulundu.

O GÜN ERKEN SEÇİM DİYENLER, ŞİMDİ ERKEN SEÇİM OLMAZ; DİYOR

7 Haziran da gerçekleştirilen seçimin ardından erken seçim isteyenlerin şimdi erken seçime karşı olduğunu kaydeden Erdoğan, Siyaset insanları yönetme sanatıdır. Ben cumhurbaşkanı olarak böyle davranıyorum. Sizler mahallenizin, köyünüzün muhtarı olarak bu şekilde hareket ediyorsunuz. Devletin ve milletin meseleleri konusunda en küçük bir fikri, emeği, hazırlığı olmayanlar parti içi mücadeleyi siyaset yapmak sanıyorlar. Siyasette sözün ve söylemin önemi büyüktür. Burada asıl önemli olan ne söylediğinizdir, nasıl söylediğinizdir. Kime söylediğinizdir. Bunlar çok önemli. Ülkenin ve milletin hayrına hiçbir söz söylemiyorsanız, ağzınızdan hakeretten, küfürden başka bir şey çıkmıyorsa ve millete değil, sizi yönlendiren odaklara konuşuyorsanız o sözün bir kıymeti yoktur. Bir kısmı bir yerlerden aldıkları emri, hemen ortaya koyuyorlar. Seçimlerden sonra ne demiştim? Egoların bir kenara bırakılarak, süratle bir hükümet kurulması gereğini açıkça ifade etmişti. Birileri de ne demişti? Hodri meydan erken seçim demişti. Şimdi o gün erken seçim diyenler, şimdi erken seçim olmaz; diyor. Hem her türlü koalisyon hükümeti kuruluşunun önünü kapatacaksınız hem de Cumhurbaşkanını hükümet kurulmasını engellemekle suçlamak, bu akıl karı bir iş değildir. Bu ülkede milletin iradesine saygı konusunda kardeşinizden daha ileride kimse yoktur dedi.

BUNLARIN DERDİ, 1 KASIM DA HANGİ TUZAKLA BURADAN BİRAZ DAHA KARLI ÇIKARIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti: Seçimlerin yenilenmesinin faturasını şahsıma çıkartanlar kendi kabahatlerini gizlemenin peşindedirler. Meclis te güven oyu alacak çoğunluğa sahip bri hükümet kurulmuş da ben mi buna engel oldum? Zaten böyle bir yetkim de yok. Milletin desteğini alarak kavuşamadıkları imkanları şark kurnazlığı ile elde etmeye çalışanlara da kusura bakmasınlar geçit vermedim, vermem. Bunlar Anayasa ya da saygısı yok. Hadi koalisyon şartlarında anlaşamadınız, hükümet kuramadınız peki seçim hükümetinde yer almaktan niye kaçıyorsunuz? Buyrun Sayın Başbakan, gelin beraber seçim hükümetini kuralım; dedi. Ondan niye kaçıyorsunuz? Yapmaya çalıştığınız kurnazlığın milletimiz farkında değil mi sanıyorsunuz? Dert başka. Sesleniyorum. Hadi buyur. İşte bir erken seçim var. Ana muhalefet de bir diğeri de TBMM Başkanlığı sayıları belirledi, her birinizin sayısı belli. Bu sayıda görev alacaksınız. Buyrun, niye katılmıyorsunuz? 1 Kasım a kadar gelin bunu beraber yürütün. Niye yürütmüyorsunuz? Dert başka. Bunların derdi bu ülkede terörle mücadele değil, bunların derdi acaba biz 1 Kasım da ne yaparız da hangi tuzakla buradan biraz daha karlı çıkarız

YATIYOR, KALKIYOR ERDOĞAN DA ERDOĞAN

Muhalefet partilerinin seçim hükümetinde yer almamasını eleştiren Erdoğan, Dün dinliyorum. Yatıyor, kalkıyor; Erdoğan da Erdoğan; Erdoğan da Erdoğan. Başka bir şey duydunuz mu konuşmada? Niye acaba bu kadar sevdalı bana, anlamadım. Çok garip. Yetmediği zaman bakıyorsunuz çok çirkin yollara düşüş, hakaret. Anlamak mümkün değil. Türkiye yi Cumhurbaşkanlığının değil, Meclis in seçime götürmesini sağlayacak tüm yolları kapattığınızı milletimiz anlamıyor mu, sanıyorsunuz? İnanıyorum ki milletimiz 1 Kasım da bunun hesabını soracaktır. Seçim hükümetinde yer almayarak ortaya çıkardığınız tablonun milletimiz idrakinde değil mi sanıyorsunuz? Siz bu milleti hiç tanımamışsınız demektir. Bu millet asla dayatmaya, alavereye dalavereye gelmez. Bu milletin karşısında dürüst olacaksınız, harbi olacaksınız. Delikanlıca hükümette yer alıp ülke ve millet için hazırladığı projeleri hayata geçirme iradesini ve cesaretini gösteremeyenlerin millete söyleyecek sözü de yok demektir. Millet iradesini tanımamak budur diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da genç kız önce dolandırıldı, sonra tacize uğradı

1 Samsun'da genç kız önce dolandırıldı, sonra tacize uğradı

Samsun'da inşaattan düşen 22 yaşındaki işçi hayatını kaybetti

2 Samsun'da inşaattan düşen 22 yaşındaki işçi hayatını kaybetti

Samsun'da pompalı tüfekle intihar

3 Samsun'da pompalı tüfekle intihar

Afrin'e Türk bayrağı dikildi

4 Afrin'e Türk bayrağı dikildi

Çarşamba Havalimanı'nda 'ahlaksız denetim' iddiası

5 Çarşamba Havalimanı'nda 'ahlaksız denetim' iddiası

Samsun'da silahlı saldırı! 4 kişiye hapis

6 Samsun'da silahlı saldırı! 4 kişiye hapis

Samsun'da köpek barınaklarını kundakladılar

7 Samsun'da köpek barınaklarını kundakladılar

Samsun'da feci kaza! 1 yaralı

8 Samsun'da feci kaza! 1 yaralı

Samsun'da kafatası çatlayan bebek, yaşam savaşı veriyor

9 Samsun'da kafatası çatlayan bebek, yaşam savaşı veriyor

Bakan Fakıbaba'yı korumakla görevli polisler kaza yaptı: 3 yaralı

10 Bakan Fakıbaba'yı korumakla görevli polisler kaza yaptı: 3 yaralı