Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

4,5G ihalesi iptal edilmeli

MHP Samsun Milletvekili Hüseyin Edis, 4,5G ihalesinin, ULAK tarafından yerli baz istasyonlarının üretimi tamamlanana kadar ertelenmesinin ülke çıkarlarına uygun olacağını savunarak, 4,5G ihalesi iptal edilmeli dedi

4,5G ihalesi iptal edilmeli

MHP Samsun Milletvekili Hüseyin Edis, TBMM de basın toplantısı düzenleyerek 4,5G ihalesinin iptal edilmesi gerektiğini söyledi. 4- 4,5G teknolojisine sahip bir şebekenin tüm Türkiye’yi kapsaması için yapılacak sadece baz istasyonu yatırımının yaklaşık 5 milyar dolara mal olacağı iddia eden Edis, Halihazırda 3 işletmecinin faaliyet gösterdiği düşünüldüğünde başka bir işletmecinin piyasaya girmemesi halinde dahi sadece 3 işletmecinin baz istasyonu için toplam 15 milyar dolar gibi bir yatırım yapması gerekecek, bu da yurtdışına 15 milyar dolar transfer edilmesi anlamına gelecektir. Çekirdek şebeke ve diğer şebeke unsurları da dikkate alındığında 4 - 4,5G şebeke kurulumunun ülkemize maliyetinin 30 milyar doları bulabileceği hesaplanmaktadır diye konuştu.

KAYNAKLAR HEBA EDİLECEK
Edis, açıklamasını şöyle sürdürdü: Diğer taraftan Savunma Sanayi Müsteşarlığımızca koordine edilen ve yaklaşık 46.8 milyon dolar bütçe ayrılan ULAK projesi kapsamında Aselsan, Netaş ve Argela firmaları 4-4,5G şebekelerde kullanılabilecek yerli baz istasyonu üretimi için çalışmaktadır. TÜBİTAK bünyesinde de benzer bir yerli baz istasyonu projesinin yürütüldüğü söylenmektedir. Mevcut durumda anılan yerli baz istasyonunun donanım kısmının üretimimin tamamlandığı, yazılım kısmının da geliştirilmesi ile 2016-2017 yılları arasında kullanıma hazır hale gelebileceği ifade edilmektedir. Ancak, ULAK’ın yerli baz istasyonu üretimi için gerekli olan 15 milyon dolara ihtiyacı bulunmaktadır. 26 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleştirilecek ihale sonuçlansa dahi 4-4,5G hizmet sunumuna Nisan 2016’da başlanacaktır. Görüldüğü üzere ihalenin planlandığı gibi neticelenmesi halinde 4G hizmetlerinin sunumuna başlanması ile yerli baz istasyonunun üretilerek kullanıma hazır hale getirilmesi arasında uzun bir süre söz konusu değildir. Bu nedenle ülke kaynaklarının heba edilmemesi için bu ihale iptal edilmelidir.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Büyükşehir geç bile kaldı

1 Samsun Büyükşehir geç bile kaldı

Tütün Samsuna geri dönüyor

2 Tütün Samsun'a geri dönüyor

Safları belli etmek

3 Safları belli etmek!..

Samsunda 10 ayda 539 bin liralık ceza

4 Samsun'da 10 ayda 539 bin liralık ceza

Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü tribünde

5 Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü tribünde

Samsunsporun en büyük gücü stat

6 Samsunspor'un en büyük gücü stat

Haydi Samsun

7 Haydi Samsun

Samsunlu sanatçılar buluştu

8 Samsunlu sanatçılar buluştu

Minik Irmak cinayetinde iğrenç detay

9 Minik Irmak cinayetinde iğrenç detay

Sıra Samsunspor taraftarında

10 Sıra Samsunspor taraftarında