Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

4,5G ihalesi iptal edilmeli

MHP Samsun Milletvekili Hüseyin Edis, 4,5G ihalesinin, ULAK tarafından yerli baz istasyonlarının üretimi tamamlanana kadar ertelenmesinin ülke çıkarlarına uygun olacağını savunarak, 4,5G ihalesi iptal edilmeli dedi

4,5G ihalesi iptal edilmeli

MHP Samsun Milletvekili Hüseyin Edis, TBMM de basın toplantısı düzenleyerek 4,5G ihalesinin iptal edilmesi gerektiğini söyledi. 4- 4,5G teknolojisine sahip bir şebekenin tüm Türkiye’yi kapsaması için yapılacak sadece baz istasyonu yatırımının yaklaşık 5 milyar dolara mal olacağı iddia eden Edis, Halihazırda 3 işletmecinin faaliyet gösterdiği düşünüldüğünde başka bir işletmecinin piyasaya girmemesi halinde dahi sadece 3 işletmecinin baz istasyonu için toplam 15 milyar dolar gibi bir yatırım yapması gerekecek, bu da yurtdışına 15 milyar dolar transfer edilmesi anlamına gelecektir. Çekirdek şebeke ve diğer şebeke unsurları da dikkate alındığında 4 - 4,5G şebeke kurulumunun ülkemize maliyetinin 30 milyar doları bulabileceği hesaplanmaktadır diye konuştu.

KAYNAKLAR HEBA EDİLECEK
Edis, açıklamasını şöyle sürdürdü: Diğer taraftan Savunma Sanayi Müsteşarlığımızca koordine edilen ve yaklaşık 46.8 milyon dolar bütçe ayrılan ULAK projesi kapsamında Aselsan, Netaş ve Argela firmaları 4-4,5G şebekelerde kullanılabilecek yerli baz istasyonu üretimi için çalışmaktadır. TÜBİTAK bünyesinde de benzer bir yerli baz istasyonu projesinin yürütüldüğü söylenmektedir. Mevcut durumda anılan yerli baz istasyonunun donanım kısmının üretimimin tamamlandığı, yazılım kısmının da geliştirilmesi ile 2016-2017 yılları arasında kullanıma hazır hale gelebileceği ifade edilmektedir. Ancak, ULAK’ın yerli baz istasyonu üretimi için gerekli olan 15 milyon dolara ihtiyacı bulunmaktadır. 26 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleştirilecek ihale sonuçlansa dahi 4-4,5G hizmet sunumuna Nisan 2016’da başlanacaktır. Görüldüğü üzere ihalenin planlandığı gibi neticelenmesi halinde 4G hizmetlerinin sunumuna başlanması ile yerli baz istasyonunun üretilerek kullanıma hazır hale getirilmesi arasında uzun bir süre söz konusu değildir. Bu nedenle ülke kaynaklarının heba edilmemesi için bu ihale iptal edilmelidir.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Yeniler göreve hazır

1 Yeniler göreve hazır

Samsunda opera sanatçısına silahlı saldırı

2 Samsun'da opera sanatçısına silahlı saldırı

Avantajı kullanalım kazanan biz olalım

3 Avantajı kullanalım kazanan biz olalım

Samsunda karı-koca sobadan zehirlenerek öldü

4 Samsun'da karı-koca sobadan zehirlenerek öldü

Hasret sona ersin

5 Hasret sona ersin

Fındıkta kayıp 290 milyon dolar

6 Fındıkta kayıp  290 milyon dolar

Lovelette kahkaha tufanı

7 Lovelet'te kahkaha tufanı

Samsunlu öğrenciler birinciliklerini kutladılar

8 Samsunlu öğrenciler birinciliklerini kutladılar

Samsunda tüketici şikayetçi

9 Samsun'da tüketici şikayetçi

Samsuna katma değer sağlayacağız

10 Samsun'a katma değer sağlayacağız