Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Omuz ağrısı deyip geçmeyin!

Omuz eklemi hareket genişliği bakımından vücudun en hareketli eklemidir. Omuz ağrıları tedavi edilmediği takdirde kişinin hareketlerinde ciddi kısıtlamaya neden olabilir.

Omuz ağrısı deyip geçmeyin!

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Ortopedi Bölümü’nden Opr. Dr. İ. Hilmi Elmacıoğlu, omuz ağrıları ve bu ağrılara neden olabilecek faktörler hakkında önemli bilgiler verdi. Omuz ağrılarının farklı nedenlerle ortaya çıkabileceğini belirten Opr. Dr. Elmacıoğlu, “Ağrılar iç organlar yani göğüs kafesi ve karın organlarından omuza yansıyan ağrılar, omuz eklemi ve boyundan kaynaklanan ağrılar olmak üzere iki ayrı kategoride incelenebilir” dedi.

Omuz ağrılarına iç organlarda nükseden hastalıkların beraberinde görülebileceğini belirten Opr. Dr. Elmacıoğlu, “Kalp krizi, akciğer tüberkülozunun akciğerin yukarı kısmına yerleştiği durumlar ve akciğer tümörleri veya diyafram adalesinin herhangi bir sebeple iltihaplanması hastanın omuzlarında ağrılara neden olabilir. Karaciğerin diyaframa yakın olmasından dolayı bazen karaciğer hastalıklarında bile omuz ağrılarına rastlanırken, safra kesesi hastalıklarında ise ağrılar daha çok sağ kürek kemiğinin arkasına hissedilmektedir” diye konuştu.

Opr. Dr. Elmacıoğlu şöyle devam etti: “Omuz eklemi ve çevresindeki tüm kırıklar ve çıkıklar, kronik şekilde veya ani bir travma sonrası oluşabilen omuz döndürücü manşet yırtıkları, omuz kemeri kemiklerine metastaz (kanser hücrelerinin mevcut bulundukları yerden, kan veya lenf dolaşımı yoluyla omuz kemeri kemiklerine tohumlanması), omuz eklem kapsül ve bağlarının incinmesi ve burkulması, boyun fıtıkları, tüm romatizmal hastalıklar, tendonlarla oluşan kalsiyum çökmeleri veya omuz eklemi içinde ‘labrum’ denilen kıkırdak benzeri yapının yırtılması, kimi zaman çok şiddetli olabilen omuz ağrılarına yol açabilmektedir.”

“OMUZ AĞRILARI CİDDİYE ALINMALIDIR”

Omuz ağrısından şikayet eden hastaya doğru tanı konulmadığı takdirde, hastanın yaşam kalitesinin ciddi bir biçimde düşeceğini vurgulayan Opr. Dr. Elmacıoğlu, “Omuz ağrılarını incelerken, nedenini doğru tespit etmek ve ayırıcı tanı yapabilmek için hekim bakışı çok önemlidir. Ciddiye alınması gereken omuz ağrılarına neden olan durumların hemen hepsinde tıbbi tedavi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Öte yandan Opr. Dr Elmacıoğlu, şeker hastalığının, “donmuş omuz sendromu”na yol açması ile yine omuz ekleminde ağrı ve hareket kısıtlılığının ortaya çıkabileceğini sözlerine ekledi.EN ÇOK OKUNANLAR

Yönetim sessiz taraftar tepkili

1 Yönetim sessiz taraftar tepkili

Liderimizin emirlerine amadeyiz

2 Liderimizin emirlerine amadeyiz

Samsun dahil 3 ildeki FETÖ operasyonunda şok ayrıntı

3 Samsun dahil 3 ildeki FETÖ operasyonunda şok ayrıntı!

Kritik haftalar

4 Kritik haftalar

ALTTAN DAHA DA UZAKLAŞMALIYIZ

5 ALTTAN DAHA DA UZAKLAŞMALIYIZ

Bir gözaltı ve bir gerçek

6 Bir gözaltı ve bir gerçek...

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz Elimiz kuvvetlendi

7 CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Elimiz kuvvetlendi'

Güvenlik Uzmanı Mete Yarardan Samsun OMÜde önemli açıklamalar

8 Güvenlik Uzmanı Mete Yarar'dan Samsun OMÜ'de önemli açıklamalar

 Samsundan Berline evlilik teklifi

9 Samsun'dan Berlin'e evlilik teklifi

İhanetçiler boğulacak

10 İhanetçiler boğulacak