Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

BAKANLIK TEKLİFİNİ REDDETTİ

Levent Tüzel Bakanlık teklifini reddeti

BAKANLIK TEKLİFİNİ REDDETTİ

EMEP kökenli HDP li milletvekili Levent Tüzel, Türkiye Büyük Millet Meclisi nde basın toplantısı düzenledi. Tüzel, Başbakan Ahmet Davutoğlu nun götürdüğü Bakanlık teklifini reddettiğini açıkladı. Tüzel, Seçim hükümeti içerisinde yer almayı doğru bulmuyoruz dedi.
Ali Haydar Konca ve Müslüm Doğan ise Başbakan Ahmet Davutoğlu nun bakanlık teklifini kabul ettiklerini Başbakanlığa bildirdi.

Tüzel in konuşmasının öne çıkanlar şöyle;

İstediği sayısal çoğunluğu elde edemeyen sayın Cumhurbaşkanı ve ekibi ülkeyi olağanüstü koşullarda götürüyor. Bu bir dayatma. 

Bildiğiniz gibi yeniden savaş başlatıldı. HDP nin 7 Haziran daki başarısı ve halk tarafından kabul edilmesi Saray tarafından kabul edilemedi. Ülkeyi seçime götürerek değişik seçim sonuçları elde etmeyi istiyor. Biz bu hesapların tutmayacağuını düşünüyoruz. 

Yaşam hakkı devlet yönetimi tarafından her gün ihmal ediliyor. Olağanüstü hal sözkonusu her yerde. Yerel yöneticiler öz yönetim istedikleri gerekçesiyle tutuklanıyorlar. Asker polis cenazelerinde yüreği yanan insanlarımız bu savaşı istemiyor. 3 yıldır devam eden süreç neden bitti silahlar konuşmaya başladı? Öncelikli talebimizi bu halka karşı yürütülen savaşın derhal durdurulmasıdır.

Başbakan 3 arkadaşımza görev önerdi. Biz de resmi görüşümüzü kendilerine ileteceğiz. 
Cumhurbaşkanı muhtarlarla toplantılarında “Seçime ben mi giriyorum?” diyor ama bir düşünceyi, bir politikayı toplum içinde örgütlüyor, empoze ediyor. Her şey Cumhurbaşkanı ve ekibinin iradesi çevresinde yürütülüyor, hukuk yok. 

Hala HDP yi düşmanca hedef göstermeleri bu hükümetin aynı çizgide iş yapacağını gösteriyor. Kabul edelim ki yeni oluşturulacak hükümetin ana görevi bu olacaktır. Her türlü entrikayla arzu ettikleri sıonuca ulaşmak... Ama bu hepimize kaybettiriryor. 

Bölgede olanlar hayli kaygı verici, AKP hükümeti barış isteyen güçlere, HDP ye tuzak hazırlıyor. Demokrasi kültürü yok. Yılların teamülü Davutoğlu na işlemedi. Bakanlık için seçeceği milletvekillerini parti yönetimlerine bildirmedi. 

Sıkıntılı bir ortamdayız. Bu gerginlikle seçimden galip çıkacağını düşünüyor iktidar. HDP olarak onaylamadık bu politikayı. Demokrasi güçleri bu dayatmaları hiçbir zaman kabul etmedi. Halktan destek aldık. Bundan sonra da böyle işleyecektir bu süreç. 

Bugün bile bu kirli operasyonlar derhal durdurulmalı diyoruz. Hükümete, devlete çağrımız budur. Geçici de olsa bu seçim hükümetinde görev almayı doğru bulmuyoruz. 

Kararımız bu şekildedir. Sayın Başbakan a bu görevi kabul etmeyeceğimizi bildireceğiz.EN ÇOK OKUNANLAR

Galip Öztürke Samsunda coşkulu karşılama

1 Galip Öztürk'e Samsun'da coşkulu karşılama

Galip Öztürkten Samsunda önemli açıklamalar

2 Galip Öztürk'ten Samsun'da önemli açıklamalar

Samsunda zincirleme kaza

3 Samsun'da zincirleme kaza!

Samsunspor maçı internetten televizyona

4 Samsunspor maçı internetten televizyona

Samsunspor Başkanı Tutu İstanbulda

5 Samsunspor Başkanı Tutu İstanbul'da

Samsunda polisin zor anları

6 Samsun'da polisin zor anları

Baba ve kızı fuhuş için çağrı merkezi kurmuş

7 Baba ve kızı 'fuhuş' için çağrı merkezi kurmuş!

FETÖ soruşturmasında açığa alınan 10 kişi göreve iade edildi

8 FETÖ soruşturmasında açığa alınan 10 kişi göreve iade edildi

Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü Her puan değerli

9 Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü: Her puan değerli

Vahşice öldürülen minik Irmakın cesedi bulundu

10 Vahşice öldürülen minik Irmak'ın cesedi bulundu